Reklama

- Byłoby wielkim błędem i niedorzecznością, gdyby nie sięgać po dotacje, tylko opierać się o własne fundusze - mówił Jan Zuba. Budżet na 2023 rok gminy Kolbuszowa ustalony

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

- Byłoby wielkim błędem i niedorzecznością, gdyby nie sięgać po dotacje, tylko opierać się o własne fundusze - mówił Jan Zuba. Budżet na 2023 rok gminy Kolbuszowa ustalony - Zdjęcie główne

- Byłoby wielkim błędem i niedorzecznością, gdyby nie sięgać po dotacje, tylko opierać się o własne fundusze. Kolbuszowa by się przez 20 lat nie zmieniła i to państwu gwarantuję - mówił do radnych Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Najważniejsza uchwała, którą podejmują radni, dotyczy budżetu. Jak prezentuje się zestawienie planowanych wpływów i wydatków w gminie i mieście Kolbuszowa na 2023 rok?

Jacek Mroczek, skarbnik miasta i gminy Kolbuszowa, wyjaśniał, że wielkości ujęte w budżecie na rok 2023 zostały oparte na wynikach analizy aktualnej sytuacji finansowej gminy w zakresie wykonania dochodów oraz realizacji wydatków. 

Inwestycje dzięki wsparciu z zewnątrz


Główne założenia budżetu to ciągłość realizacji zadań własnych gminy, a także przyjęcie do realizacji w pierwszej kolejności inwestycji o kluczowym znaczeniu dla przyszłości gminy, które będą współfinansowane z programu Polski Ład oraz innych funduszy zewnętrznych. 

ZOBACZ TAKŻE:

- Wydatki majątkowe z punktu rozwoju gminy są najistotniejsze. Wydatki bieżące zawsze były, są i będą, one biorą się z faktu, że mamy zadania własne do realizacji, ale to, co najwięcej nas satysfakcjonuje to właśnie wydatki majątkowe - podkreślał Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. 

Tylko w ten sposób rozwój jest możliwy


Plan wydatków majątkowych na 2023 rok jest kontynuacją wielkiego programu inwestycyjnego, które realizowany jest już od kilkunastu lat. Główne wydatki dotyczą gospodarki wodno-ściekowej w oparciu o pozyskane fundusze z Polskiego Ładu. 

- Przygotowaliśmy budżet bez deficytu, czyli bez kredytu na uzupełnienie wkładu własnego do inwestycji. Nigdy nie braliśmy kredytu na wydatki bieżące, tylko zawsze do inwestycji - kontynuował burmistrz. Szef gminy Kolbuszowa podkreślił, że rada zamknie tę kadencję sumą wydatków inwestycyjnych, przekraczając 150 mln zł. 

- Wielkość zaciągniętych kredytów to około 10 mln zł. Byłoby wielkim błędem i niedorzecznością, gdyby nie sięgać po dotacje, tylko opierać się o własne fundusze. Kolbuszowa by się przez 20 lat nie zmieniła i to państwu gwarantuję

- podkreślał włodarz. 

Miliony w gminę


605 tysięcy złotych zapisanych w budżecie posłużą na wykonanie dokumentacji umożliwiających drogowe inwestycje. Na roboty budowlane związane z drogami gmina wyda ponad 10 mln zł. 

Dzięki pozyskanym funduszom gmina będzie mogła wydać 1 mln 840 tys. zł na drugi etap parku niepodległości i dokończenie budynku wielofunkcyjnego w Świerczowie. 

1 mln 428 tys. zł zostanie zainwestowane w targowisko w Kolbuszowej. 360 tys. zł posłuży na cyfryzację gminy. 

W budżecie na 2023 rok łącznie jest 57 zadań inwestycyjnych na łączną kwotę 34  744 543 zł. - Wszyscy mamy niedosyt, bo zawsze potrzeby wyprzedzają możliwości, ale z drugiej strony jest to budżet na miarę możliwości, w oparciu o pozyskane dotacje i dochody własne. Przede wszystkim jest to budżet realny - podsumował Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. 

 

Budżet na 2023 rok

 • Dochody - 139 717 048,96 zł
 • Wydatki - 139 717 048,96 zł
 • Deficyt - brak


Inwestycje na 2023 roku:

 •  rozbudowa oraz modernizacja istniejącej oczyszczalni ścieków w Kolbuszowej Dolnej (II etap) - 4 648 239 zł
 •  rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Widełce - 250 tys. zł
 • modernizacja boisk sportowych w gminie Kolbuszowa - 20 tys. zł
 • budowa boiska sportowego przy Szkole Podstawowej w Kupnie - 100 tys. zł
 • opracowanie dokumentacji na parking przy Szkole Podstawowej w Kolbuszowej Górnej - 14 tys. zł
 • monitoring miejsc publicznych w Kolbuszowej - 10 tys. zł
 • przebudowa budynku dawnej agronomówki w Bukowcu na bibliotekę (dokumentacja) - 15 tys. zł
 • modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, w tym budowa parkingu przy stacji kolejowej w Kolbuszowej wraz przebudową drogi gminnej ul. ks. Ruczki w Kolbuszowej - 312 tys. zł
 • dokumentacja na budowę ciągu rowerowo-pieszego przy ul. Piłsudskiego w Kolbuszowej - 30 tys. zł
 • modernizacja ul. Ppor. Sawy w Kolbuszowej Dolnej - 100 tys. zł
 • opracowanie dokumentacji przebudowy przepustu drogowego na ul. Mieleckiej w Kolbuszowej Dolnej - 300 tys. zł
 • remont zespołu zbiorników na wodę przy ul. Przemysłowej w Kolbuszowej - 3 mln 800 tys. zł
Za przyjęciem budżetu zagłosowało 19 radnych. Przeciw byli Józef Fryc i Michał Karkut. Na obradach nie było Krzysztofa Kluza i Piotra Panka. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy