Reklama

Burmistrz Kolbuszowej: Jesteśmy klimatycznym miasteczkiem, w którym dobrze się żyje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: GDDKiA

Burmistrz Kolbuszowej: Jesteśmy klimatycznym miasteczkiem, w którym dobrze się żyje - Zdjęcie główne

Włodarz mówił o zaletach miasta nad Nilem. | foto GDDKiA

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej przy omawiano strategii miasta i gminy Kolbuszowa, podkreślał auty miasta nad Nilem.

Pierwsza strategia rozwoju gminy dla miasta i gminy Kolbuszowa była uchwalona w 2000 roku. Był to pierwszy dokumenta strategiczny, który nakreślał kierunki rozwojowego naszego miasta i gminy. 

ZOBACZ TAKŻE:

Podjęta uchwała przed Radę Miejską w Kolbuszowej dotyczy strategii rozwoju miasta i gminy na kolejne cztery lata (2021-2027).

- Każda strategia różniła się od siebie, ponieważ odpowiadała na pojawiające się wyzwania, a jednocześnie była kontynuacją kierunków, które sprzyjały rozwojowi naszej gminy

- tłumaczył Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. 

Owocne lata 


- Oceniając ostatnie 22 lata możemy ze satysfakcją powiedzieć, że wiele udało nam się zrobić. Nic nie jest osiągnięte na zawsze. Zmieniają się oczekiwania, uwarunkowania zewnętrzne. Nie ma standardu, który byśmy osiągnęli i powiedzieli, że mamy spokój przez najbliższe 20 lat

- kontynuował włodarz miasta nad Nilem. Jan Zuba dodał, że bez planowania strategicznego, trudno byłoby mówić o sensownym rozwoju. Szef gminu Kolbuszowa podkreślił także, że ma on świadomość, że mieszkańcy są przyzwyczajenie do tego, że zmienia się wiele i chcieliby, żeby było jeszcze więcej i jeszcze szybciej, ale na wszystko muszą być pieniądze.

- Jesteście państwo świadomi, że zasobność naszej gminy nie pozwalałaby nam na realizację wielu ważnych z punktu widzenia rozwoju naszej gminy inwestycji, gdyby nie możliwość sięgania po zewnętrzne fundusze. Zarówno pieniądze unijne, jak i krajowe, które w ostatnim czasie udało się pozyskać bardzo dużo. W dalszym ciągu mamy kluczowe inwestycje związane z infrastrukturą twardą, ale trzeba powiedzieć, że ostatnie lata zaowocowały wieloma inwestycjami, które również były realizowane przez podmioty zewnętrzne, mam tutaj na myśli GDDKiA i samorządy województwa podkarpackiego i powiatu kolbuszowskiego

- dodał szef Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. 

Trzeba o to zadbać 


Wielość inwestycji drogowych to jest efekt kilkunastoletnich starań samorządowców, które zaowocowały pojawieniem się północnej obwodnicy Kolbuszowej, południowe, ale także trwają prace nad przygotowaniem studium korytarzowego z przebiegiem obwodnicy w ciągu drogi krajowej. 
- Wchodzimy w taki etap rozwoju kraju, naszej gminy, kiedy więcej uwagi poświęcać na atrakcyjną ofertę spędzenia wolnego czasu, a infrastrukturę mamy naprawdę bardzo dobrą - podkreślił Jan Zuba i dodał: - Zaczynając od krytej pływalni, a skończywszy na obecnej infrastrukturze sportowo-rekreacyjnej. 

Jan Zuba powiedział, że spotyka się z takim zdaniem, że w Kolbuszowej nie ma przemysłu, nie ma nowoczesnych zakładów pracy. Przez co samorządy muszą położyć większy akcent na promocję tego, co znajduje się w mieście nad Nilem. 


- Do naszego miasta przyjeżdżają osoby z zewnątrz kupują mieszkania, działki, widzą naszą gminę jako dobrą do życia. Z dwóch powodów. Jesteśmy klimatycznym miasteczkiem, w którym dobrze się żyje. Mamy ośrodki przemysłowe w niewielkiej odległości, które również oferują bardzo atrakcyjne miejsca pracy

- podkreślił burmistrz. Problemem w Kolbuszowej jest dostęp do fachowców, brakuje pracowników w branży obróbki skrawaniem, pracują tutaj mieszkańcy Mielca, Rzeszowa i innych okolic. 
- Bardzo by nam zależało na tym, aby uczniowie zespół szkół technicznych chcieli wybierać kierunki pozwalające na znalezienie dobrze płatnej pracy w Kolbuszowej - podsumował Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. 

Rozwój gminy

Szef gminy Kolbuszowa zaznaczył, że duże, jak i mniejsze zakłady pracy na terenie gminy Kolbuszowa, które dzięki zaangażowaniu wielu milionów złotych i przygotowaniu 38 hektarów dobrze uzbrojonych terenów, miejscowe zakłady znalazły możliwość rozwoju. Dzisiaj zatrudniają łącznie prawie tysiąc osób.

- To właśnie ten przyjęty kierunek, założony wiele lat temu się sprawdził. Sprawił, że rozwój gospodarczy naszej gminy nastąpił - podkreślił włodarz i dodał: - Prawie 2 tysiące podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy wydaje się dużo, ale w przeliczeniu na blisko 25 tysięcy mieszkańców, nie jest już tak wiele.

Burmistrz nadmienił, że samorząd będzie podejmował kolejne działania, żeby stwarzać warunki do rozwoju przedsiębiorczości. Wiele lat temu rada miejska podjęła uchwałę o ulgach podatkowych w podatku od nieruchomości od działalności gospodarczej, przy spełnieniu odpowiednich warunków. 
- To wszystko sprawia, że można i warto inwestować w Kolbuszowej - zaznaczył Jan Zuba. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy