Reklama

Bolesne skutki reformy

Opublikowano:
Autor:

Bolesne skutki reformy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Do końca stycznia radni muszą zdecydować, w których szkołach dzieci będą uczyły się przez osiem klas. Kolbuszowscy urzędnicy przedstawili już swoje propozycje. Pewne jest to, że zmiany w placówkach oświatowych będą się wiązać ze zwolnieniem kilkudziesięciu nauczycieli.

Końcówka i początek nowego roku w gminie Kolbuszowa upływają pod znakiem rozmów na temat zmian, jakie spowoduje zaproponowana przez rząd i zatwierdzona już przez prezydenta reforma oświaty. Pewne jest jedno – nie we wszystkich placówkach będzie możliwość uruchomienia ośmioklasowych szkół podstawowych. O tym, jak ma wyglądać nowa sieć szkół podstawowych, po raz kolejny dyskutowali członkowie komisji oświaty we wtorek (10 stycznia). W rozmowach wzięli udział również Marek Opaliński, radny z Zarębek, Krzysztof Kluza, samorządowiec z Bukowca, Ireneusz Kogut, inspektor do spraw oświaty oraz Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. 

Demografia mówi za siebie
Zgodnie z przyjętą reformą, edukacja już od 1 września 2017 roku będzie przebiegać na nieco innych etapach. Pierwszym będzie nauczanie zintegrowane w klasach I – III. Następnie uczeń rozpocznie naukę w klasie IV i będzie ją kontynuował aż do klasy VIII. Już od tego roku rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Uczeń, który w czerwcu 2017 roku skończy klasę szóstą, we wrześniu będzie kontynuował naukę w klasie VII. Likwidacja gimnazjów oznacza jednak, że w szkołach prowadzonych przez gminę zmniejszy się liczba uczniów. – W momencie kiedy gimnazjów nie będzie, to będziemy mieć młodzież w naszych szkołach o jeden rok krócej – zauważył burmistrz. – Na dzień dzisiejszy mamy w naszych szkołach jeszcze powyżej dwóch tysięcy uczniów. W momencie kiedy zostanie zrealizowana reforma, czyli w 2019 roku, ta liczba, według prognoz, zmniejszy się aż o 500 – dodał włodarz gminy.

Więcej w 3 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE