Reklama

Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina...

Opublikowano:
Autor:

Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na zaproszenie Samorządowego Ośrodka Kultury i dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie 22 lipca w ramach Dni Polonijnych w Województwie Podkarpackim dwa zespoły uczestniczące w XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych - Rzeszów 2017 gościły w Nowej Dębie.

Koncert rozpoczął się żywiołowym krakowiakiem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Dębianie". Nastrój nostalgii wprowadziła piosenka "Kwiaty polskie", którą zaśpiewała Magdalena Wójtowicz. 

Jako pierwsi z gości na scenie w polonezie do muzyki Fryderyka Chopina zaprezentowali się artyści z Wilna. Po narodowym tańcu w zupełnie odmienny klimat, rodem ze swojego miasta z szalonych lat 20. ubiegłego wieku, wprowadzili tancerze z zespołu chicagowskiego. Wykonali bowiem dynamicznego charlestona. W kolejnych odsłonach oba zespoły prezentowały polskie tańce regionalne: "Wilia" wykonała mazura, suitę górniczą, kadryla oraz tańce litewskie: polkę i taniec pastuchów nocnych, który swoją oryginalnością i energią zachwycił publiczność. Zespół "Polonia" zaprezentował tańce warmińskie i tańce lubelskie. Artyści prezentowali się w przepięknych strojach. Polonusom dotrzymywali kroku "Dębianie", prezentując gościom tańce lasowiackie i kujawiaka, tradycyjne piosenki i śpiewki lasowiackie wykonały "Cyganianki" i "Bielowianki". 

Wszyscy artyści: goście, gospodarze oraz publiczność zaśpiewali na finał uroczystości piosenkę "Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina". Ostatnim punktem imprezy był przemarsz w barwnym korowodzie z muzyką i śpiewem nad zalew. Tam przy wspólnym ognisku i grillu śpiewano piosenki patriotyczne i biesiadne. 

Ta wizyta, zakończona w godzinach wieczornych, była pięknym świętem kulturalnym. Artyści poprzez taniec i muzykę wyrażali tęsknotę do Ojczyzny swoich ojców, uczyli się polskiej kultury. Okazało się, że nawet na drugim końcu świata nie zapominają o swoich polskich korzeniach, a ludowa tradycja to sposób na wyrażenie miłości do Ojczyzny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE