W kościele pw. Św. Brata Alberta biskup rzeszowski Jan Wątroba udzielił sakramentu bierzmowania ósmoklasistom z parafii w Niwiskach, Przedborzu, Domatkowie oraz Kolbuszowej. Arcypasterz modlił się za bierzmowanych, prosząc, aby zaufali Bogu, powierzyli mu swoje życie i szukali własnej drogi w jedności z Nim.
Bierzmowanie uzupełnia łaskę chrztu świętego. Jest znany jako sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, choć nie wymaga dojrzałości w momencie jego przyjmowania, lecz daje zdolność do jej osiągnięcia.
Udzielenie bierzmowania przez biskupa podkreśla silne połączenie bierzmowanego z Kościołem. Sakrament ten jest poprzedzony systematyczną katechezą, która ma na celu doprowadzenie kandydatów do świadomego wyznania wiary otrzymanej podczas chrztu.
Bierzmowanie odbywa się w trakcie mszy świętej. Liturgia bierzmowania rozpoczyna się od odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz wyznania wiary przez bierzmowanych, co pokazuje, że bierzmowanie jest kontynuacją chrztu.
Z tego względu kandydat do bierzmowania powinien zachować swoje imię chrzcielne, a świadkiem bierzmowania powinien być jeden z chrzestnych. Możliwy jest jednak wybór innego świadka. Świadek bierzmowania musi spełniać te same wymagania co rodzic chrzestny, czyli:
- ukończył szesnaście lat;
- jest katolikiem, bierzmowanym oraz prowadzącym życie zgodne z wiarą;
- nie jest ojcem lub matką przyjmującego bierzmowanie;
- jest wolny od kar kościelnych.
Zwykle bierzmowani są w wieku 14-18 lat. Wcześniej sakrament ten przyjmowały dzieci w wieku 7-10 lat. W Cerkwi prawosławnej bierzmowanie odbywa się wkrótce po chrzcie niemowląt, co oznacza, że nie czeka się tak długo na jego udzielenie.
Podczas bierzmowania dopełnia się sakrament chrztu. Papież Paweł VI w 1971 roku wyjaśniał, że przez bierzmowanie wierni otrzymują Dar Ducha Świętego, który w szczególny sposób ich umacnia. Bierzmowanie pogłębia wiarę i ma przede wszystkim wymiar duchowy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.