Reklama

Bezpłatna pomoc prawna w powiecie kolbuszowskim. Sprawdź gdzie jej szukać

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

Bezpłatna pomoc prawna w powiecie kolbuszowskim. Sprawdź gdzie jej szukać - Zdjęcie główne

Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego będzie można skorzystać osobiście. | foto Pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od poniedziałku (1 marca) wznowiona została możliwość osobistych spotkań z adwokatami i radcami prawnymi. Poniżej informacja w których miejscowościach w powiecie kolbuszowskim można uzyskać poradę prawną.

Do tej pory, z uwagi na panujące obostrzenia związane z wirusem Covid-19, nieodpłatna pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie udzielane było telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. Od wczoraj (1 marca) wszystkie punkty, mieszczące się na terenie powiatu kolbuszowskiego będą dla mieszkańców otwarte. W związku z tym będzie można skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata osobiście. Pomieszczenia do świadczenia porad przystosowane zostaną do zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego.

 

Punkt ze starostwa powiatowego przeniesiony

Przypominamy również, iż punkt, który do tej pory mieścił się w budynku Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej przeniesiony został do Centrum Kształcenia Zawodowego (Inkubator Przedsiębiorczości) przy ul. Jana Pawła II 8 (pokój nr 10, wejście od strony basenu). Bezpłatną pomoc prawną w tym miejscu można uzyskać w poniedziałki i wtorki, od godz. 8 do godz. 12.

 

Punkty w powiecie kolbuszowskim

Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest także w Urzędzie Gminy w Niwiskach, w środy między godz. 12 a godz. 16 oraz w czwartki od godz. 13 do 17. Pomoc prawna będzie udzielana również w Urzędzie Gminy w Cmolasie, w każdy piątek od godz. 8 do godz. 12. Przez cały tydzień natomiast można skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej świadczonej osobiście w Centrum Kształcenia Zawodowego w Kolbuszowej (ul. Jana Pawła II 8, pokój nr 10) w następujących godzinach: poniedziałek: od godz. 12 do godz. 16; wtorek: od godz. 12 do godz. 16; środa: od godz. 14 do godz. 18; czwartek: od godz. 15:30 do godz. 19:30; piątek: od godz. 9 do godz. 13.

Przedstawiony powyżej harmonogram może ulec zmianie, dlatego też zaleca się przed spotkaniem, sprawdzenie aktualnego wykazu dyżurów, który znajduje się na stronie głównej Powiatu Kolbuszowskiego www.powiat.kolbuszowski.pl, w zakładce „Bezpłatne porady prawne”.

- Informujemy również, że kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością - zaznaczają przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej. 

 

Przypominamy, że nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

 •  poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym lub sądowo-administracyjnym;
 •  wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego;
 •  przygotowanie projektu pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym;
 •  sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:

 •  rozpoznanie problemu i udzielenie porady dostosowanej do indywidualnej sytuacji osoby korzystającej z porady.  Osoba korzystająca jest informowana o przysługujących jej prawach oraz spoczywających na niej obowiązkach. W razie potrzeby, podczas porady może być sporządzony wspólnie z osobą zainteresowaną plan wyjścia z trudnej sytuacji oraz udzielona pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje różnorodne dziedziny, w tym między innymi kwestie zadłużeń, sprawy mieszkaniowe oraz problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych.
 

Nieodpłatna mediacja obejmuje:

 •  poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
 •  przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
 •  przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
 •  przeprowadzenie mediacji;
 •  udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
 

Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:

 •  sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego;
 •  zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy