Reklama

Bezpieczne wakacje z pomocą kolbuszowskich policjantów

Opublikowano:
Autor:

Bezpieczne wakacje z pomocą kolbuszowskich policjantów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Już za kilka dni wakacje. Czas odpoczynku dla uczniów, to jednak dla policjantów okres wzmożonej pracy związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach. Już wkrótce mundurowi rozpoczynają patrole wodne na zalewie Maziarnia, a policjanci ruchu drogowego będą kontrolować autobusy przewożące dzieci na kolonie. Dzielnicowi natomiast będą sprawdzać warunki w jakich wypoczywają dzieci na terenie powiatu kolbuszowskiego.

Działania prewencyjne
Działania o charakterze informacyjno-edukacyjnym „Bezpieczne wakacje 2019” rozpoczęły się już od początku czerwca. Kolbuszowscy policjanci odwiedzali szkoły i przedszkola przypominając o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Podczas spotkań policjanci przestrzegali przed ryzykownymi zachowaniami i uświadamiali o odpowiedzialności prawnej za swoje zachowanie. Działania kontynuowane są również w okresie wakacji. Policjanci spotykają się z grupami dzieci i młodzieży na zorganizowanych półkoloniach, rozmawiając o bezpieczeństwie. Corocznie również nad zalewem Maziarnia prowadzona jest akcja informacyjna dotycząca bezpiecznego wypoczynku nad wodą.


Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
W działania zaangażowani są również policjanci z Referatu Ruchu Drogowego. Już od pierwszego weekendu wakacji funkcjonariusze rozpoczynają wzmożone kontrole na drogach naszego powiatu pod kątem ujawniania przypadków kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości, przekraczania prędkości, sposobu przewożenia dzieci i innych wykroczeń popełnianych zarówno przez kierujących samochodami, motocyklami, rowerami, a także przez pieszych. Policjanci przypominają również, że w okresie letnim ograniczone jest poruszanie się po drogach samochodów ciężarowych.
Zakaz dotyczy pojazdów i zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t (z wyjątkiem autobusów) w dniach od 28 czerwca do 1 września:

w piątki w godz. 18.00-22.00
w soboty w godz. 8.00-14.00
w niedziele w godz. 8.00-22.00


Funkcjonariusze prowadzą również kontrole pojazdów przewożących zorganizowane grupy na wakacje. Zapotrzebowanie w tym zakresie należy zgłosić kilka dni wcześniej do Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej  pod numer: 17 2275 310 (dyżurny jednostki) lub 17 2275 350 – Referat Ruchu Drogowego. Punktem kontrolnym wyznaczonym do kontroli autokarów jest parking przy ul. Narutowicza w Kolbuszowej (obok cmentarza).

Patrole wodne
Na terenie powiatu kolbuszowskiego największym zbiornikiem wodnym jest zalew Maziarnia w Wilczej Woli. Jest to zbiornik retencyjny, na terenie którego obowiązuje zakaz kąpieli. Kąpać można się jedynie na wydzielonym specjalnie kąpielisku. W najbliższych dniach policjanci rozpoczynają sezon patrolowania motorówką terenu zalewu. Funkcjonariusze szczególną uwagę będą zwracać na osoby, które kąpią się poza wydzielonym kąpieliskiem. Policjanci będą kontrolować również stan trzeźwości sterników pływających po akwenie. Osoba, która steruje łodzią będąc pod wpływem alkoholu odpowiada tak samo jak kierowca. Funkcjonariusze przypominają zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

  • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr. Nie pływaj także w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy
  • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
  • Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).
  • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.

Kontrola miejsc zorganizowanego wypoczynku
Miejsca, gdzie organizowane są obozy lub kolonie dla dzieci będą sprawdzane przez dzielnicowych poszczególnych rewirów z terenu powiatu kolbuszowskiego. Policjanci będą zwracać uwagę na warunki w jakich wypoczywają dzieci oraz na sprawowaną opiekę. O pomoc w tym zakresie można poprosić dzielnicowych. Aktualny wykaz dzielnicowych możesz znaleźć tutaj.

Pamiętajmy o aplikacjach „Moja Komenda” i „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa"
Policjanci przypominają również, o nowych narzędziach, dzięki którym możemy w szybki i wygodny sposób ustalić dane i kontakt do dzielnicowego, a także odnaleźć najbliższą jednostkę. Mobilna aplikacja „Moja Komenda” pozwala na ustalenie dzielnicowego danego rejonu służbowego w każdym miejscu w Polsce.W sytuacji, gdy jesteśmy świadkami nieprawidłowych zachowań możemy je zgłosić poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Możemy również sprawdzić, czy okolica w której przebywamy jest bezpieczna.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE