Reklama

Będzie gorąco

Opublikowano:
Autor:

Będzie gorąco - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Do Polski dociera wyjątkowo gorące powietrze z Afryki. W ciągu najbliższych dni słupki rtęci przekroczą 35 stopni. Na upały powinni przede wszystkim uważać seniorzy i dzieci.

Dla całego województwa podkarpackiego obowiązuje już trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed nadchodzącymi upałami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłasza go wtedy, gdy temperatury maksymalne mają utrzymywać się na poziomie 30 stopni i więcej przez co najmniej pięć dni. Tak właśnie będzie, gdyż wysoka temperatura, którą poczuliśmy w niedzielę (30 lipca), utrzyma się do soboty (5 sierpnia). Najgorzej ma być w środę i czwartek – słupki rtęci przekroczą 35 stopni.

Pić, solić i myć się 
Tak wysoka temperatura jest już niebezpieczna dla naszego zdrowia. Należy więc zastosować się do kilku wskazówek lekarza. - Jeżeli ktoś nie musi, to między godziną 10 a 16 nie powinien wychodzić z domu. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, chorych i dzieci. W mieszkaniach należy pozamykać okna, zasłonić je zasłonami czy roletami i włączyć wiatraki, żeby powietrze cały czas się ruszało – radzi Monika Gołębiowska, lekarz specjalista medycyny ratunkowej. - Należy też dużo pić, około 2,5 – 3 litrów wody dziennie. Najlepsza będzie woda dobrze mineralna. W takie upały tracimy również dużo soli. Wskazane jest więc dosalanie potraw. Powinniśmy też jeść dużo owoców i warzyw, które są bogate w mikroelementy, na przykład banany, pomidory. Radziłabym ograniczyć trochę aktywność fizyczną. No i oczywiście, dla zachowania higieny, należy zażywać częstych kąpieli – dodaje nasza rozmówczyni. Na upały powinni także uważać kierowcy. - Jeżeli planujemy podróż, to zanim wsiądziemy do samochodu, należy go przewietrzyć. Jeżeli auto stoi osiem godzin zamknięte na parkingu, to temperatura w nim może wynosić nawet 70 stopni. Nie wolno więc po otwarciu od razu siadać za kierownicą – przestrzega lekarka.

Więcej w 31 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE