Reklama

Będą wybory w gminie Raniżów. Rozmawiamy z sołtysami o ich kandydowaniu i potrzebach wsi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Będą wybory w gminie Raniżów. Rozmawiamy z sołtysami o ich kandydowaniu i potrzebach wsi - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

Wybory na sołtysów już niebawem odbędą się w gminie Raniżów. | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCI Już w kwietniu tego roku w gminie Raniżów odbędą się wybory. Nie wszyscy obecni sołtysi zdecydowali się już na kandydowanie.

Wybory na sołtysów w gminie Raniżów zaplanowano na niedzielę, 16 kwietnia. Lokale wyborcze tego dnia będą otwarte w godz. 8 - 16. Gmina Raniżów poinformowała, że sołtysi zostaną wybrani na pięcioletnią kadencję, a nie jak do tej pory na cztery lata. 

Anna Pocałuń

Sołtysów wybiorą mieszkańcy miejscowości: Raniżów, Wola Raniżowska, Mazury, Zielonka, Staniszewskie, Korczowiska, Posuchy i Poręby Wolskie. 

Czas na zgłoszenie

Wszyscy kandydaci, chcący powalczyć o stanowisko sołtysa, mają czas na zgłoszenie swoich kandydatur do wtorku, 4 kwietnia. Kilkanaście dni później, bo 17 kwietnia, poznamy zwycięzców. 

Czy w samorządzie pojawią się nowe twarze? Niestety stanowisko sołtysa nie cieszy się dużym zainteresowaniem, stąd w większości sołectw głosowanie może okazać się jedynie formalnością. 

Sołtys z automatu 
Co jeżeli w danej miejscowości będzie jeden kandydat na stanowisko sołtysa? Marek Margański, sekretarz raniżowskiego urzędu, poinformował, że wówczas gmina nie będzie przeprowadzać wyborów, a kandydat zostanie wybrany "z automatu".  

Wybory w innych gminach

Wybory we wszystkich pozostałych gminach w powiecie kolbuszowskim zostały przeprowadzone w 2019 roku. Kiedy zostaną ogłoszone nowe wybory? 

W gminie Majdan Królewski wybory na sołtysów przeprowadza się po wyborach samorządowych - na wójtów czy radnych. Wówczas szef gminy ma pół roku od swojego zaprzysiężenia na wyznaczenie terminu wyborów na sołtysów. 

Podobna sytuacja jest w gminach Niwiska, Cmolas, Dzikowiec czy Kolbuszowa. Tak także są pięcioletnie kadencje sołtysów, a wybory odbędą się tam w 2024 roku, najprawdopodobniej jesienią.

Czy wszyscy obecni sołtysi z gminy Raniżów chcą ponownie kandydować i zostać po raz kolejny gospodarzami wsi? Jakie potrzeby i pilne inwestycje widzą do zrobienia w swoich miejscowościach? O to pytamy poszczególnych sołtysów. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy