Reklama

Amerykańscy żołnierze na szkoleniach w Nisku i Nowej Dębie

Opublikowano:
Autor:

Amerykańscy żołnierze na szkoleniach w Nisku i Nowej Dębie  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W najbliższy weekend żołnierze Gwardii Narodowej Stanu Illinois USA rozpoczną tygodniowe szkolenie z żołnierzami 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska. Odbędzie się ono w pierwszej kolejności na terenie koszar w Nisku, następnie zajęcia zostaną przeniesione na poligon w Nowej Dębie. To pierwsza wizyta szkoleniowa żołnierzy USA w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Podoficerowie Gwardii Narodowej Stanu Illinois w dniach od 7 do 13 września br. wezmą udział w szkoleniu żołnierzy 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska. Wizyta „Gwardzistów” zbiegła się z rozpoczynającym się czternastodniowym szkoleniem zintegrowanym niżańskich i dębickich „Terytorialsów”, którzy kończą etap szkolenia specjalistycznego. Już 9 września rozpoczną wspólne działania taktyczno – ogniowe na poligonie w Nowej Dębie. Zajęcia bojowe zostaną poprzedzone szkoleniem instruktorskim w dniach 7 – 8 września w Nisku.  
 

„Gwardziści” oraz instruktorzy niżańskiego batalionu lekkiej piechoty w ciągu najbliższych kilku dni wezmą udział w szeregu przedsięwzięć ogniowych i taktycznych na pasach ćwiczeń Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

Ale głównym celem ich spotkania będzie wymiana doświadczeń szkoleniowych. Dla żołnierzy 3.PBOT to doskonała sposobność, aby pozyskać cenne wskazówki i rozwiązania szkoleniowe od naszych partnerów. W planie wizyty partnerów amerykańskich będzie też czas na zapoznanie ich z naszym pięknym Podkarpaciem, kulturą oraz pokazem sprzętu zbrojeniowego produkowanego w Polsce.


- Wspólne szkolenie z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois (USA) to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz porównania sposobów szkolenia. Ćwiczenia naszych żołnierzy z podoficerami (instruktorami) GN pozwolą na zapoznanie się oraz analizę przyjętych u naszych sojuszników rozwiązań organizacyjnych i szkoleniowych w obszarze ich ewentualnego zastosowania w naszej pragmatyce szkoleniowej.

Zakładam, że znajdą również czas aby zapoznać się z naszymi rozwiązaniami szkoleniowymi, szczególnie z przyjętym innowacyjnym podejściem do szkolenia poza wojskowymi obiektami szkoleniowymi (w tak zwanych stałych rejonach odpowiedzialności). To dla nas ważny moment móc skorzystać z wiedzy i umiejętności żołnierzy, którzy mają największe doświadczenie pośród tego rodzaju wojsk.

Po zakończeniu wspólnych zmagań będzie czas na analizę powstałych pomysłów i ich adaptacji w pododdziałach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki takim bilateralnym przedsięwzięciom nie tylko doskonalimy nasz proces szkolenia, ale stawiamy duże kroki w zakresie współdziałania z innymi państwami – powiedział płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich „Terytorialsów”. 

Gwardia Narodowa Stanu Illinois liczy około 10 tys. żołnierzy wojsk lądowych (Army National Guard) 
i ponad 3 tys. w jednostkach powietrznych (Air National Guard). Jest formacją ochotniczą i podlega władzom stanowym, ale może być również skierowana przez rząd federalny do udziału w innych operacjach np. w Iraku czy Afganistanie. Gwardziści są rekrutowani spośród lokalnej społeczności, pomagają innym służbom podczas klęsk żywiołowych – pożarów, powodzi, huraganów, a także 
w różnych innych stanach wyjątkowych. 

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej współdziałają z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona 
i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie działań bojowych, a poza nią, stanowić siłę wiodącą. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE