Reklama

ADWOKAT RADZI. Przysposobienie, a obowiązek alimentacyjny ojca

Opublikowano:
Autor:

ADWOKAT RADZI. Przysposobienie, a obowiązek alimentacyjny ojca - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pytanie Czytelniczki: W 2016 roku urodziłam syna z nieformalnego związku. Rozstałam się z ojcem dziecka w 5. miesiącu ciąży. Ma on odebrane prawa rodzicielskie, zasądzone alimenty. Nie kontaktuję się z nim. W zeszłym roku wyszłam za mąż i chciałabym, aby mój obecny mąż miał prawa rodzicielskie do syna, ale nie chciałabym, by jego ojciec biologiczny stracił obowiązek alimentacyjny. Jak ta sytuacja wygląda pod względem prawnym?

W tej sytuacji, aby mężczyzna niebędący ojcem dziecka miał do niego prawa, musi je przysposobić. Przysposobienie, którego celem jest powstanie między przysposabiającym a przysposobionym takiego stosunku jak między rodzicami a dziećmi, zostało unormowane art. 114–127 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. 

Przysposobić można osobę małoletnią tylko dla jej dobra (art. 114 § 1). Wymaganie małoletności powinno być spełnione w dniu złożenia wniosku o przysposobienie (art. 114 § 2). Przez przysposobienie ustaje dotychczasowa władza rodzicielska lub opieka nad przysposobionym (art. 123 § 1).

Przysposobić wspólnie mogą tylko małżonkowie (art. 115 § 1). Przysposobienie ma skutki przysposobienia wspólnego także wtedy, gdy osoba przysposobiona przez jednego z małżonków zostaje następnie przysposobiona przez drugiego małżonka (art. 115 § 2).

Zgodnie z art. 121 § 1 stanowi, że "przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi". W związku z tym przysposobiony nabywa prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego. Jednocześnie ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego. Oznacza to, że przysposobiony taki traci prawo do alimentów od swoich krewnych i sam jest od takiego obowiązku zwolniony wobec nich. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy przysposobionym jest pasierb.

 W razie przysposobienia przez małżonka dziecka swego małżonka, przysposobiony zachowuje wszelkie prawa i obowiązki, jakie dotychczas wiązały go z małżonkiem ojczyma lub macochy i jego krewnymi. Ustają natomiast więzy przysposobionego z drugim z rodziców, niebędącym małżonkiem przysposabiającego oraz jego krewnym, co tym samym wyłącza obowiązek alimentacyjny między nimi" (T. Domińczyk, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, pod red. H.Ciepłej, LexisNexis, Warszawa 2009, s. 953).

Nie może być sytuacji, w której dziecko będzie miało dwie osoby zobowiązane do alimentacji wobec niego – biologicznego ojca i przysposobionego ojca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE