Reklama

23 zł dniówki dla miejskich radnych. Kolbuszowski samorząd narzeka na swoje diety

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Anna Pocałuń

23 zł dniówki dla miejskich radnych. Kolbuszowski samorząd narzeka na swoje diety - Zdjęcie główne

Radni miejscy rozważają możliwość podwyżki diet. | foto Anna Pocałuń

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Toczą się dyskusje na temat podwyżki diety dla członków Rady Miejskiej w Kolbuszowej. Pytamy radnego Michała Karkuta, dlaczego jego zdaniem uposażenie samorządowców powinno wzrosnąć.

Zdecydowana większość mieszkańców gminy Kolbuszowa nie chce się zgodzić na podwyżki dla miejskiej rady. Wygląda na to, że wyborcy chcieliby, żeby radny bardziej pełnił funkcję społeczną, za którą pobierałby symboliczne wynagrodzenie.

Pojawiają się też głosy, że stanowisko przedstawiciela lokalnej społeczności powinno być dobrze opłacane, żeby potencjalni kandydaci wiedzieli, że za ich pracę w radzie jest adekwatne wynagrodzenie. 

 

Jak ich rozliczyć?

Koszty życia rosną, ceny usług i produktów zmieniają się praktycznie co miesiąc. Ten, kto ma kredyt i rachunki do opłacenia i nikłą szansę na możliwość podwyżki pensji w pracy, z trudem przyjmuje do wiadomości, że lokalni politycy ot tak mogą podnieść sobie uposażenie. To też trzeba zrozumieć. Mieszkańcy miasta chcą w radzie przedstawicieli, którzy są zaangażowani i kolokwialnie mówiąc znają się na rzeczy, a przede wszystkim mają wizję rozwoju miasta i gminy Kolbuszowa. 

Wczoraj (wtorek, 18 stycznia) nasza Redakcja odebrała kolejny telefon na temat diet. Naszą rozmówczynią była mieszkanka miasta. 

- Rozumiem, że taka funkcja wiąże się z dodatkową pracą. Tylko jak my, mieszkańcy i ich wyborcy, możemy zweryfikować każdego z 21 radnych? Czasami mam wrażenie, że oni nie wiedzą za czym głosują. Część z nich siedzi cicho, nie dopytują, nie komentują. Jak mamy sprawdzić, czy wszyscy są na równo zaangażowani w nasze sprawy i przygotowani do sesji? 

- dopytuje nasza Czytelniczka. Podobnego zdania jest Michał Karkut, który w rozmowie z Korso podkreśla, że są w radzie takie osoby, którym należą się raczej kary finansowe, a nie dieta. 

23 zł dniówki

- Prawo jest jedno dla wszystkich, więc nie ma kar dla milczących i nagród dla aktywnych. Zresztą aktywność radnego to nie tylko sesje i komisje. Ja radnym jestem przez cały miesiąc. Zresztą ludzie, którzy mnie znają i np., z którymi pracuję, wiedzą, że zawsze jestem do ich dyspozycji 

- mówi radny Michał Karkut. Zdaniem radnego z Kolbuszowej Górnej, wynagrodzenia dla radnych jest źle skonstruowana. - To nie radni powinni sobie sami wyznaczać wysokość diet. Tak jak rada ustala wynagrodzenie burmistrzowi to nam powinien wynagrodzenie ustalić np. minister administracji stosownym rozporządzeniem. Jest jednak inaczej. Nigdy nie będzie dobrego momentu na podwyżki, bo na początku kadencji to "nie wypada" a później zawsze jest jakiś powód, żeby tego nie robić - mówi nasz rozmówca. 

Radny podkreśla, że właśnie dlatego część mieszkańców zawsze będzie przeciwna, a część zrozumie, że jeśli chce usługi na wyższym poziomie to musi to więcej kosztować. I tu pytanie, czy taką usługę dostają mieszkańcy od kolbuszowskiej rady?

- Nie odpowiem, lecz za rok będą wybory i z pewnością pojawi się wiele nowych twarzy z nowymi pomysłami i spojrzeniem na samorząd. 824 zł, czyli 23 zł dniówki jednak takich ludzi nie zachęci. Bądźmy poważni. Stawki dla radnych w gminie Kolbuszowa mamy jedne z najniższych w kraju

- zaznacza Michał Karkut. - Nie twierdzę, że 3200 zł powinien otrzymać radny, chociaż tyle by mógł, ale 1300 zł to powinna być podstawowa stawka - nadmienia. Jak dodaje radny, obecnie dysproporcje pomiędzy prezydium a radnym są kuriozalnie wysokie. - Prezydium zapomniało o reszcie i nic z tym nie robiło przez lata - podsumował. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy