Reklama
Główna
Najnowsze
Logowanie
Potańcówka w skansenie w Kolbuszowej z Kapelą Brodów [WIDEO]
W Kolbuszowej będą kręcone zdjęcia do filmu Pawła Maślony pt. „Kos"
Prezentacje twórczości w skansenie już w niedzielę [PROGRAM]
Prezentacje twórczości ludowej w skansenie w Kolbuszowej. Zdjęcia z 2012 roku
Noc Muzeów 2022. Co zaplanowano w skansenie w Kolbuszowej? Wernisaż wystawy malarskiej Anny Zatorskiej „Natura koloru” w spichlerzu z Bidzin oraz koncert kwartetu The OneNess w kościele pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa - to główne punkty Nocy Muzeów w Parku Etnograficznym w Kolbuszowej. (...)
Odpust w kolbuszowskim skansenie już niebawem [PROGRAM] Przed nami wielkie święto w skansenie w Kolbuszowej. W niedzielę, 24 kwietnia, w znajdującym się na terenie Parku Etnograficznego kościele, odbędą się uroczystości odpustowe. (...)
Śmigus-dyngus inny niż obecnie. Dawniej polewano dziewczęta wodą, by pobudzić ich płodność Woda w Święta Wielkanocne odgrywała niegdyś ogromną rolę. Nie tylko święcono nią obejście i pole, ale i w drugi dzień świąt obficie polewano dziewczęta wodą, bo wierzono, że to pobudzi ich płodność. Teraz śmigus-dyngus ma trochę inne znaczenie i nie (...)
Niedziela Wielkanocna. Tak obchodzono ją dawniej Strzelanie z karbidówek, wyścigi w trakcie powrotu z rezurekcji oraz tradycyjne wielkanocne śniadanie. Tak wyglądała Niedziela Wielkanocna dawniej. W wielu miejscowościach te zwyczaje praktykowane są do dziś. O nich opowiedziała Jolanta Dragan, etnograf z MKL w Kolbuszowej. (...)
W ogromnych koszach lub zawinięte w lnianą płachtę. Tak dawniej święcono pokarmy Obecnie święcenie pokarmów jest bardzo symboliczne. Małe koszyczki z niewielką ilością święconki. Dawniej wyglądało to zupełnie inaczej. Niegdyś święcono bardzo dużą ilość pokarmów, a do tego wykorzystywano ogromne kosze lub lniane płachty. W dodatku święcenie nie zawsze miało miejsce w (...)
Latające o świcie czarownice i straż grobowa. Wielkopiątkowe wierzenia i zwyczaje Wielki Piątek to dzień, w którym katolicy wspominają mękę i śmierć Chrystusa. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Dawniej wierzono, że w piątek o świcie na miotle latały czarownice, a swoimi czarami mogą odebrać krowom mleko. Po uroczystościach wielkopiątkowych swoją działalność (...)
Jolanta Dragan o zakazie hałasowania i sadzeniu wierzby w Wielki Czwartek W kościele katolickim Wielki Czwartek to początek Triduum Paschalnego. Dawniej w ten dzień obowiązywał bezwzględny zakaz hałasowania, w polach sadzono również wierzbę. Jak się okazuje, niektórzy praktykują to do dziś. O mniej lub bardziej znanych wierzeniach i zwyczajach opowiada etnograf (...)
Wielka Środa z alkoholem, świniobicie i kolbuszowskie zawijoki Wielkanoc to czas zabawy i radości. Śmigus-dyngus czy palenie ognisk w Wielką Sobotę zna praktycznie każdy. Ale czy wiesz, czym są, chociażby zawijoki? Jak się okazuje, nie wszystkie dawne zwyczaje wielkanocne odeszły do lamusa. Wiele z nich praktykuje się do (...)
Niedziela Palmowa. Znasz te wszystkie zwyczaje? Obecnie Niedziela Palmowa w większości sprowadza się jedynie do modlitwy i święcenia palm w kościele, choć i ta tradycja powoli zanika. Niegdyś temu dniu towarzyszyły liczne rytuały, które w wielu miejscach praktykowane są do dziś, również i w powiecie kolbuszowskim. (...)
Niedziela Palmowa w kolbuszowskim skansenie W drugi weekend kwietnia, w niedzielę Męki Pańskiej, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zaprasza na mszę św. i warsztaty. Co w programie? (...)
15 sierpnia: "Z wieńcem do dworu" w kolbuszowskim skansenie W niedzielę (15 sierpnia) w skansenie odbędą się uroczystości związane z otwarciem nowej aranżacji we dworze z Brzezin, świętem Matki Boskiej Zielnej oraz dożynkami. (...)
Skansen w Kolbuszowej. Tu powstał niezwykły film [WIDEO] Izba szynkowa, mieszkanie żydowskiej rodziny, sklep z towarami mieszanymi – to nowe części wystawy stałej w parku etnograficznym w Kolbuszowej. W ramach promocji karczmy z Hadli Kańczuckich w skansenie został nakręcony film. (...)