Reklama

Mieszkaniec Kolbuszowej: Kto weźmie się za rowerzystów? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

SYGNAŁY CZYTELNIKÓW Rowerzystów na drogach, a właściwie chodnikach, coraz więcej. Jeden z naszych Czytelników zwraca uwagę, że kierowcy jednośladów nie do końca znają swoje obowiązki jako uczestnicy ruchu drogowego.

- Jeżdżą chodnikami i przejeżdżają przez przejścia dla pieszych. W Kolbuszowej ścieżek rowerowych jest tyle, co kot napłakał, ale rowerzystów jest bardzo dużo. Mówi się tylko o karach dla kierowców samochodów, ale może w końcu ktoś weźmie się i za jednoślady? - mówi nasz Czytelnik. Dopytujemy kolbuszowskich policjantów o prawa i obowiązki rowerzystów. 

 

Nie chroni ich karoseria

Przede wszystkim rowerzyści są pełnoprawnymi użytkownikami ruchu drogowego i kierujący samochodami muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi w przypadku naruszeń przepisów w stosunku do rowerzystów.

- Musimy również pamiętać, że rowerzyści i piesi są to najbardziej narażeni na obrażenia uczestnicy ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria samochodu czy poduszka powietrzna 

- zaznacza Jolanta Skubisz-Tęcza, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej. - W przypadku zderzenia z innym pojazdem czy też twardym podłożem zagrożenie spowodowania poważnych obrażeń jest w przypadku tych osób bardzo duże - nadmienia.

 

Bezpieczniej

W Polsce nie ma konieczności jazdy w kasku. Warto jednak zainwestować w ten element wyposażenia. Rowerzysta na drodze z osłonięta głową jest na pewno bezpieczniejszy.

W tym miejscu należy przypomnieć tragiczne w skutkach zdarzenie z sąsiedniego powiatu. W niedzielę (5 czerwca) doszło tam do zderzenia dwóch rowerzystów - 14-letniego chłopca i 61-letniej kobiety. W wyniku zdarzenia rowerzystka przewróciła się na jezdnię i uderzyła w twardą nawierzchnię. Kobieta została przetransportowana do szpitala. Niestety życia 61-letniej mieszkanki Sędziszowa Małopolskiego nie udało się uratować.

 

Czy rowerzysta może jeździć po chodniku?

Prawo dopuszcza trzy sytuacje, w których rowerzysta może poruszać się po chodniku.

Przede wszystkim, gdy opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem. Także, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, muszą być spełnione te trzy warunki.

Gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Dodatkowo rowerzysta poruszający się chodnikiem ma obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, ustępować im pierwszeństwa i nie utrudniać ruchu. W pozostałych przypadkach rowerzysta nie może poruszać się chodnikiem. 

- Aby poruszać się po drogach publicznych bez narażenia się na mandat, musimy być pełnoletni - zaznacza Jolanta Skubisz-Tęcza. - Jeśli nie mamy ukończonego 18 roku życia, powinniśmy albo zdobyć uprawnienia na rower, czyli zdać egzamin na kartę rowerową, wymagany wiek to minimum 10 lat, albo uzyskać uprawnienia na prowadzenie pojazdów kat. B1, wymagany wiek to minimum 16 lat - dodaje. 

 

Dziecko na rowerze 

Dzieci poniżej 10 roku życia mogą jechać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej. Podopieczny w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dozwolone jest przewożenie dziecka w przyczepie rowerowej.

Przewozić dziecko na rowerze lub w przyczepie rowerowej może tylko osoba, która ukończyła 17 lat.

 

Rowerzysta ma obowiązek

Kierowcy jednośladów powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi). Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.

 

Jest też strona techniczna, za sprawny rower uważa się jednoślad, który wyposażony jest w co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem. Mowa też o przynajmniej jednym świetle odblaskowym w czerwonym kolorze. Światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem. Przede wszystkim sprawny hamulec i dzwonek. 

Sprawne oświetlenie jest bardzo ważne. To ono po zmierzchu dba o bezpieczeństwo rowerzystów. 

Wysokość grzywien za wybrane naruszenia dotyczące ruchu rowerzystów:

 • Naruszenie przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić - 100 zł
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych - 100 zł
 • Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku - 50 zł
 • Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem punktu kolejnego - 50 zł
 • Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru lub motoroweru - 200 zł
 • Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach, lub podnóżkach - 50 zł
 • Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu czepiania się pojazdów - 100 zł
 • Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przepisów o korzystaniu z chodnika, lub drogi dla pieszych - 200 zł
Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku:

 • poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego - 300 zł
 • ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - 300 zł
 • nieutrudnienia ruchu pieszemu - 300 zł
 

- MANDAT ZA -

 • Kierowanie rowerem bez uprawnień – 200 zł (czyli brak karty rowerowej pomiędzy 10. a 18. rokiem życia)
 • Przewożenie pasażera będącego pod wpływem alkoholu – 500 zł
 • Jazda rowerem w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) – 1000 zł
 • Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) – 2500 zł
 • Wjazd na przejazd kolejowy z zamkniętymi zaporami lub włączoną sygnalizacją świetlną – 2000 zł
 • Wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony – 1000 zł
 • Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem – od 50 do 500 zł
 • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – od 50 do 500 zł
 • Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy – 500 złotych
 • Jazda rowerem po przejściu dla pieszych od 50 do 100 złotych

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy