Reklama

Od dziś koniec pandemii! Covid-19 już nie taki groźny. Co z maseczkami?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Od dziś koniec pandemii! Covid-19 już nie taki groźny. Co z maseczkami?  - Zdjęcie główne

Ministerstwo ogłosiło koniec pandemii. | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

STREFA COVID-19 Od poniedziałku, 16 maja zniesiony został stan pandemii. Od teraz obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. - Pandemia nie stanowi już takiego zagrożenia dla życia społeczno-gospodarczego - mówił Adam Niedzielski, Minister Zdrowia. Zaznaczył on jednak, że luzowanie obostrzeń nie zwalnia ze stosowania środków ostrożności. Co z maseczkami?

Na początku maja minister Niedzielski poinformował, że podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Decyzja ta jest poparta analizą prawną i konsultacjami administracyjnymi.- Chcę powiedzieć, że to nie jest absolutnie żadne zniesienie epidemii, tylko mówiąc symbolicznie, przełączenie tego czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe - mówił szef resortu zdrowia. 

Większość wprowadzonych przepisów dotyczących pandemicznych udogodnień dla pracowników i pracodawców obowiązuje nadal. Pracownicy mogą nadal pracować zdalnie. Zawieszony nadal jest obowiązek wykonywania badań okresowych czy wstępne szkolenia BHP w elektronicznej formie. W każdej chwili mogą też zostać przywrócone te same restrykcje, które obowiązywały w stanie pandemii.

- Widzimy, że ten trend spadkowy, zarówno jeśli chodzi o liczbę zakażeń, o liczbę hospitalizacji, ma miejsce. Co więcej, absolutnie cały czas monitorujemy to, czy pojawiają się nowe mutacje, bo cały czas badamy przypadki pod kątem genomu, czyli z jakimi mutacjami mamy do czynienia, ale też monitorujemy sytuację na świecie. W tej chwili nie ma żadnej mutacji alertowej, która byłaby uznana za tak samo zagrażającą jak te, które w poprzednim okresie wywoływały falę

- zapewniał Adam Niedzielski. 

Minister podkreślił również, że pandemia nie stanowi już takiego zagrożenia. Jest ona jednak w dalszym ciągu w naszym otoczeniu. 

Przypomnijmy, że od 28 marca noszenie maseczek nie obowiązywało już w pomieszczeniach zamkniętych, a wyjątkiem pozostały placówki prowadzące działalność leczniczą i apteki.

Według nowego rozporządzenia obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w przychodniach, szpitalach oraz aptekach będzie przedłużony do 31 maja.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy