Pływanie. Szczepan dziesiąty w Polsce

Autor: | Zdjęcie: Archiwum prywatne

Pływanie. Szczepan dziesiąty w Polsce - Zdjęcie główne

foto Archiwum prywatne

SPORT Trzech zawodników reprezentowało kolbuszowską Fregatę w rozegranych w Ostrowcu Świętokrzyskim zimowych mistrzostwach Polski 14-latków. Najlepiej wypadł Szczepan Wójcik, bo zajął dziesiąte miejsce w rywalizacji na 400 metrów stylem zmiennym.

W zawodach, które odbyły się tuż przed świętami Bożego Narodzenia, uczestniczyło ponad 600 zawodników z kilkunastu klubów z całej Polski. Kolbuszowska trójka (Szczepan Wójcik, Wiktor Blicharz, Karol Rzemień) zaliczyła przed tymi zawodami specjalny, czterotygodniowy okres przygotowawczy. Nie pracowali na siłowni, ale robili sporo kilometrów w wodzie. – Chłopcy pływali codzienne po 7 czy 8 kilometrów i to dało efekty – przyznawał Grzegorz Wójcik, tato Szczepana.

Każdy z zawodników pobił swoje dotychczasowe rekordy życiowe. Przed pandemię nasi pływacy musieli jednak ograniczyć liczbę swoich startów. Mogli zaliczyć rywalizację tylko na jednym dystansie dziennie. Nie spali w hotelu, rodzice przywozili i odwozili ich po każdym dniu mistrzostw. – Z Kolbuszowej do Ostrowca jedzie się jakieś półtorej godziny – wspomina Grzegorz Wójcik.

Wiktor Blicharz w rywalizacji na 200 metrów stylem klasycznym wywalczył 27. miejsce z czasem 40,46 sekund. W rywalizacji na 50 metrów stylem klasycznym zajął 38. miejsce (czas: 34, 27). W rywalizacji na 100 metrów stylem klasycznym zajął 37. miejsce (czas: 40,23).

Karol Rzemień w rywalizacji na 100 metrów stylem grzbietowym zajął 45. miejsce (czas: 25, 96). W zmaganiach na 200 metrów stylem grzbietowym Karol był 29 (czas: 35, 74). W zmaganiach na 50 metrów stylem grzbietowym Karol zajął 42. miejsce (czas: 32,48).

Najbardziej zadowolony z mistrzostw wracał Szczepan Wójcik. Na dystansie 400 metrów stylem zmiennym zajął 10. miejsce (czas: 5,05.29). Zwykle takie miejsce w kwalifikacjach dawało prawo startu w finale A.

W tym roku ze względu na pandemię ograniczono finał do najlepszej ósemki zawodników i nie rozgrywano finału B dla pozostałej ósemki, względnie dziesiątki zawodników. – Trudno przewidzieć, co by było, gdyby mógł startować w finale. Dziesiąte miejsce to też spory sukces, tym bardziej że poprawił swój życiowy rekord o ponad 5 sekund – zaznacza Grzegorz Wójcik.

Szczepan startował jeszcze na dwóch dystansach. Na 400 metrów stylem dowolnym zajął 18. miejsce (czas: 4,27.90). W zmaganiach na 1500 metrów stylem dowolnym Szczepan zajął 16. miejsce (18,11.75). – Na 1500 metrów poprawił swój dotychczasowy, najlepszy czas o prawie pół minuty. Zresztą Karol i Wiktor też poprawiali swoje dotychczasowe rekordy – zaznacza Wójcik.

Szczepan wkrótce rozpocznie przygotowania do coraz mocniejszego pływania. W tym roku skończy szkołę podstawową. Myśli o nauce w szkole sportowej w Mielcu. – Kręci go to, ale na razie skupiamy się na tym, co tu i teraz. Kolbuszowski klub się rozwija, kolejni młodzi zawodnicy robią coraz lepsze wyniki. Szczepan wybierze to, co będzie chciał – kończy Grzegorz Wójcik.