Wartość złota
Złoto to wyjątkowy kruszec, który zawsze będzie miał wysoką wartość. W przeciągu roku kurs złota zmieniał się na tyle, że jego cena wzrosła o 50%. Najlepszym sposobem na inwestowanie w złoto jest wybieranie różnych jego form, czyli dywersyfikacja oszczędności. Możemy wybrać stare monety kolekcjonerskie, bulionowe i medale, odznaczenia, a także tradycyjne sztabki złota.
Złote monety
Numizmatycy, czyli kolekcjonerzy monet, mają w swoich zbiorach monety zróżnicowane pod względem kształtu, wielkości oraz kruszca, z jakiego zostały wykonane. Najpopularniejsze z nich - złote monety, możemy podzielić na dwie główne kategorie: kolekcjonerskie i bulionowe.
Złote monety kolekcjonerskie
Tego rodzaju monety są zbierane ze względu na ich wartość, którą nabywają z czasem. Ich cena zależy od ilości, w jakiej była wybijana, jej stanu i daty powstania. Niektóre z monet kolekcjonerskich charakteryzują się wysoką unikalnością - bywa, że na świecie znany jest wyłącznie jeden egzemplarz konkretnej monety. Im rzadziej spotykana moneta, tym droższa.
Złote monety bulionowe
Monety bulionowe to inaczej monety lokacyjne lub inwestycyjne. Ich wartość zależy od tego, jaki kruszec został wykorzystany do ich wybicia. Dlatego na monecie widnieje waga podana w uncjach oraz numer próby złota. Zdarza się, że niektóre monety bulionowe z czasem zyskują również wartość kolekcjonerską.
Skąd czerpać wiedzę numizmatyczną?
Jeśli zainteresowało nas inwestowanie w złote monety, warto zdobyć podstawową wiedzę na temat numizmatyki. Informacji możemy szukać w książkach, poradnikach i czasopismach (np. Przegląd Numizmatyczny) oraz w internecie, szczególnie na specjalistycznych forach dyskusyjnych. Warto rozmawiać ze znawcami z tej dziedziny. Kupowanie monet w sprawdzonych źródłach pomoże nam uniknąć zakupu w zbyt wysokiej cenie i oszustwa. W zaufanych sklepach internetowych dostaniemy poprawnie wycenione przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Na stronie Numimarket https://numimarket.pl/aukcje/kategoria/stare-monety-kolekcjonerskie_1/1 możemy znaleźć szeroką ofertę największych sklepów numizmatycznych.
Na co uważać
Pamiętajmy, że inwestowanie w złote monety wiąże się z pewnym ryzykiem. Można zminimalizować prawdopodobieństwo utraty zysku, zdobywając wiedzę i doświadczenie. Istnieje szereg błędów, które popełniane są przez niewprawionych inwestorów. Najczęstszym z nich jest zakup złotych monet z niesprawdzonego źródła (np. od prywatnej osoby na portalu ogłoszeniowym). W tym przypadku zwykle okazuje się, że moneta jest podrobiona i bezwartościowa.
Zwróćmy uwagę na cenę monet, jaka jest nam proponowana. Zawyżona cena z nagłówkiem ,,Niezwykła okazja!” może skusić niedoświadczonych kolekcjonerów… Kupując złote monety zainteresujmy się nimi, poznajmy ich historię i sprawdźmy różne oferty. Tym bardziej warto skorzystać z pomocy doświadczonych numizmatyków i zasięgnąć ich opinii przed zakupem monet. W ten sposób znacznie ograniczymy możliwość popełnienia błędu.