Czy klimatyzatory można zamontować wszędzie?
Budowa i sposób montażu
Klimatyzator stacjonarny to urządzenie, w którym wymienniki ciepła (skraplacz i parownik) znajdują się w dwóch oddzielnych obudowach. Jedna z nich musi zostać umieszczona wewnątrz pomieszczenia, natomiast druga na zewnątrz. Połączenie obu jednostek wymaga wykonania w ścianie otworów pozwalających na przeprowadzenie elementów instalacyjnych.
Jednoczęściowe klimatyzatory przenośne, którymi są np. Blaupunkt Moby Blue S 1111T, Sharp CV-P10PR albo Fersk Vind, mają oba wymienniki ciepła w jednej obudowie. Do takiego urządzenia podłączona jest rura, która umożliwia odprowadzanie gorącego powietrza poza budynek. Rekomendowanym sposobem jej montażu jest wysunięcie jednego końca przez uchylone okno z zastosowaniem specjalnej uszczelki.
Formalności prawne
Podsumowując, wykonywanie otworów w ścianach wymagane jest tylko w przypadku klimatyzacji stacjonarnej. Dla mieszkańców bloków i kamienic konieczność ingerencji w strukturę budynku stwarza potrzebę uzyskania odpowiednich zezwoleń. Ich odmowa uniemożliwia montaż klimatyzacji stacjonarnej.
Jeśli chodzi o klimatyzatory przenośne, to pytanie o zgodę rady mieszkańców czy zarządcy budynku jest zbyteczne. Ten typ klimatyzacji można zatem wykorzystywać wszędzie.
Wydatki
Na drodze do realizacji marzenia o klimatyzacji mogą jednak stanąć także ograniczenia finansowe. Także i tutaj można dostrzec istotną różnicę między klimatyzacją stacjonarną a przenośną. Ta pierwsza wymaga bowiem:
- zakupu urządzeń,
- zatrudnienia fachowców świadczących usługi z zakresu montażu klimatyzacji,
- corocznego poddawania klimatyzatorów przeglądom technicznym.
Montaż klimatyzatora przenośnego jest na tyle prosty, że każdy powinien poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie. Co więcej, takiego sprzętu nie trzeba poddawać przeglądom. Oznacza to, że jedynym wydatkiem będzie zakup samego klimatyzatora. Ceny urządzeń są zróżnicowane i wpływają na nie różne czynniki, jednak w sklepie Homespot klimatyzatory przenośne o wysokiej wydajności można kupić już za około 2000 zł.
Klimatyzator na miarę potrzeb. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?
Ustaliliśmy już, że klimatyzacja przenośna to rozwiązanie uniwersalne, natomiast teraz warto zastanowić się, jaki klimatyzator domowy kupić, aby pasował do pomieszczenia, w którym będzie pracować i odpowiadał potrzebom użytkownika.
Określenie zapotrzebowania na moc chłodzącą
Po pierwsze, konieczne jest określenie optymalnej mocy chłodniczej klimatyzatora. Aby to zrobić, należy uwzględnić powierzchnię pomieszczenia oraz występowanie czynników wpływających na wzrost zapotrzebowania na moc chłodzącą (są nimi m.in. okna wychodzące na południe i zachód, lokalizacja pokoi na poddaszu i słaba izolacja termiczna budynku).
W pomieszczeniach o standardowej wysokości (a więc 2,7 m) na każdy 1 m² powinno przypadać średnio 0,087 kW mocy chłodniczej. Większość klimatyzatorów przenośnych od użytku domowego to urządzenia o mocy do 3,52, co zgodnie z powyższą wskazówką czyni je wysoce skutecznymi w pomieszczeniach o powierzchni 40 m².
Porównanie trybów pracy i dodatkowych funkcji
Dobry klimatyzator przenośny zapewnia wysoki komfort obsługi, a jego cena jest korzystna w stosunku do oferowanych możliwości. Aby ocenić dostępne urządzenia pod tymi kątami, należy przyjrzeć się oferowanym przez nie trybom i funkcjom dodatkowym, w jakie zostały wyposażone.
Wiele klimatyzatorów może nie tylko chłodzić powietrze, ale i osuszać je oraz wentylować. Co więcej, nierzadko dostępny jest jeszcze tryb ogrzewania, w którym urządzenie powoduje wzrost temperatury powietrza. Każdy z tych trybów może okazać się przydatny, dlatego ich obecność stanowi istotną zaletę.
Spośród innych udogodnień, w jakie wyposażone są nowoczesne klimatyzatory przenośne, na szczególną uwagę zasługuje funkcja swing. Polega ona na automatycznym ruchu lamelek nawiewu i umożliwia równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza. Dla wielu osób przydatny będzie również timer, czyli funkcja programowania czasu pracy klimatyzatora. Wiele urządzeń umożliwia ustawienie automatycznego wyłączenia chłodzenia, a niektóre mają także timer startu.