reklama

Wszystko co powinieneś wiedzieć o cukrze

Opublikowano:
Autor:

Wszystko co powinieneś wiedzieć o cukrze - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEW dzisiejszych czasach mamy dużo możliwości, jeżeli chodzi o żywienie. Minęły już czasy, kiedy mogliśmy jeść tylko to, co było, a niektóre rzeczy stanowiły dla nas niewypowiedziany luksus. Obecnie mamy dostęp do szerokiej gamy produktów. I nie zawsze takich, które służą naszemu zdrowiu. Właśnie dlatego powinniśmy być w pełni świadomi tego, co jemy i jaki ma to na nas wpływ.

Dla przykładu: cukier. W dawnych czasach słodziło się głównie miodem, ponieważ to on był najszerzej dostępny. Cukier buraczany pojawił się dużo później, zaś cukier trzcinowy stanowił do tego czasu swoisty luksus. Ludzie jedli więc owoce, które również pozwalały im na odrobinę przyjemności. W okresie renesansu nie spożywano go dużo, bo był on bardzo drogi. Z czasem jednak ceny spadły, a kiedy na rynku pojawił się cukier buraczany, ten trzcinowy spadł na drugie miejsce, bo ten pierwszy był zwyczajnie tańszy.

To sprawiło, że z czasem cukier stał się jednym z podstawowych produktów, takich jak mąka, mleko czy jajka. W niemal każdym koszyku w supermarkecie znaleźć możemy różnego rodzaju słodkości, którymi raczą się współcześni ludzie. Jednak lekarze alarmują, że zbyt duże spożycie słodyczy wpływa negatywnie na zdrowie.

Dlaczego węglowodany są ważne?

Węglowodany to jedne z najważniejszych składników odżywczych. Nasze dzienne zapotrzebowanie na nie wynosi od 45 do 65% wartości energetycznej diety. W związku z tym pieczywo, kasze czy makarony stanowią ważny element codziennej diety.

Węglowodany dostarczają nam energii. Zatem kiedy przychodzimy do domu po długim dniu pracy, jesteśmy zmęczeni i być może po prostu głodni, pamiętajmy by nie objadać się rzeczami, które wpadną nam w ręce. Zamiast tego przygotowujmy pełnowartościowy posiłek składający się pełnoziarnistego makaronu, solidnej porcji warzyw i produktu dostarczającego nam białka np. mięsa/ryby/nasion roślin strączkowych.

Dlaczego cukier należy ograniczać?

Niestety wszystko w nadmiarze po prostu szkodzi. Musimy pamiętać, że dziennie możemy spożyć około 25 gram cukru, co oznacza w sumie około 5 łyżeczek od herbaty. Cukier w takiej ilości, jeśli jest elementem zdrowego i aktywnego stylu życia, nie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie.

Należy także pamiętać, że nasze pociechy mają niespożyte zasoby energii i naturalną potrzebę ruchu, dlatego niezależnie od tego, czy dzieci spożywają cukier, czy nie, należy im zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. Jest to ważne w kontekście rosnącej plagi otyłości, która bierze się z tego, że ludzie nadmiernie się objadają, nie tylko cukrem, ale żywnością ogółem. Przytyć bowiem można nie słodząc w ogóle, ale objadając się przetworzoną żywnością.

Pamiętajmy także, aby nie objadać się przed snem. Jeśli naszym celem jest redukcja masy ciała lub utrzymanie jej na stałym poziomie, ostatni posiłek powinniśmy spożyć na 2 – 3h przed snem. Co więcej, nasza kolacja powinna być posiłkiem zasobnym w białko, węglowodany złożone i zdrowe tłuszcze. Natomiast podaż cukrów prostych powinna być ograniczana.

Dlaczego niektórzy boją się cukru?

Ludzie obawiają się cukru, ponieważ wiemy, iż jego nadmiar szkodzi. Ciągle jesteśmy atakowani zdjęciami osób chorych, niekiedy na zaawansowanych etapach otyłości. Niestety, otyłość staje się problemem współczesnych cywilizacji. Należy mieć jednak świadomość, że przyczyną nie jest tylko nadużywanie cukru, ale także np. brak aktywności. Pamiętajmy, że chcąc jeść wszystko, musimy to robić z umiarem i rozsądkiem. W swój codzienny plan dnia należy wdrożyć regularną aktywność fizyczną, a podstawę diety powinny stanowić warzywa i owoce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE