reklama

Wszystko, co musisz wiedzieć o e-recepcie – poradnik dla pacjenta

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

Wszystko, co musisz wiedzieć o e-recepcie – poradnik dla pacjenta - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEWprowadzenie e-recepty znacznie usprawniło proces wypisywania i realizowania recept. Dzięki temu zarówno lekarze, jak i pacjenci mogą przekazywać i odbierać recepty bez konieczności osobistego kontaktu. System pozwala na wystawianie dokumentów w formie elektronicznej, które od razu pojawiają się na Internetowym Koncie Pacjenta, a następnie realizację ich w aptece na podstawie kodu i numeru PESEL.

Choć e-recepty obowiązują w Polsce już od 8 stycznia 2020 roku, to jednak wciąż wielu pacjentów nie wie dokładnie, jak można je uzyskać i jak długo są ważne. W poniższym poradniku przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące e-recept, od sposobu wystawienia, przez formy odbioru, aż po realizację w wybranym punkcie aptecznym.

Kto może wystawić e-receptę?

Oprócz lekarzy medycyny i lekarzy dentystów, do wystawiania erecept mają prawo również felczerzy, pielęgniarki i położne, o ile posiadają odpowiednie uprawnienia do wypisywania recept. Farmaceuci mogą wystawiać tzw. recepty farmaceutyczne oraz e-recepty dla siebie i  dla określonych członków swojej rodziny. Recepty farmaceutyczne to specjalny rodzaj recepty, którą farmaceuta wystawia w aptece w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta, umożliwiając wydanie leku dostępnego na receptę bez konieczności posiadania recepty od lekarza.

Z kolei pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać e-recepty na leki związane z opieką nad pacjentami, w tym na leki stosowane w ramach profilaktyki, leczenia stanów zdrowotnych wynikających z ich kompetencji oraz w przypadkach, gdy lekarz zlecił im wystawienie recepty.

Jak uzyskać e-receptę online?

W tym celu warto skorzystać z oferty portalu medycznego Halomed. Po rejestracji na platformie pacjent wypełnia formularz, w którym zaznacza, jaki rodzaj usługi go interesuje. Jeśli chcesz uzyskać e-receptę, musisz wskazać, jaki lek jest Ci potrzebny, podać swoje podstawowe dane, opisać objawy i dołączyć dotychczas zgromadzoną dokumentację medyczną. Możesz też umówić się na konsultację lekarską online, podczas której specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i zaproponuje odpowiednie leczenie lub skieruje Cię na dodatkowe badania. Cała procedura nie zajmuje dużo czasu i wymaga jedynie dostępu do komputera lub telefonu z internetem.

Jak długo jest ważna e-recepta?

Po wystawieniu e-recepty otrzymasz 4-cyfrowy kod. Najczęściej jest on ważny przez 30 dni i w tym czasie musisz zrealizować receptę w aptece. Jednak w przypadku niektórych leków ważność dokumentu elektronicznego może wynosić 7, 120 lub 365 dni. 7 dni jest ważna e-recepta na antybiotyki, 120 masz na wykupienie preparatów immunologicznych, a 365 dni może być ważna recepta na leki, które stale bierzesz.

Do realizacji e-recepty potrzebujesz jedynie 4-cyfrowego kodu i numeru PESEL. Gdy je podasz, farmaceuta od razu zobaczy w systemie, jakie leki zostały Ci przepisane. Jeśli przypadkowo skasujesz SMS lub e-mail z kodem, możesz ponownie uzyskać dostęp do e-recepty, logując się na swoje Internetowe Konto Pacjenta lub kontaktując się z lekarzem, który wystawił receptę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo