reklama

Wózki widłowe spalinowe w firmie - dlaczego nie?

Opublikowano:
Autor:

Wózki widłowe spalinowe w firmie - dlaczego nie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANECzy miałeś już przyjemność pracować na wózkach widłowych? A może posiadasz je w swojej firmie? Musisz wiedzieć, że w ciągu ostatnich lat sporo zmienia się w temacie projektowania i produkcji wózków widłowych spalinowych. I są to zmiany zdecydowanie na lepsze!

Starodawne widlaki spalinowe przez lata kojarzono przede wszystkim z dużym hałasem oraz emisją spalin. Było w tym sporo racji. Wózki widłowe spalinowe starszych generacji emitowały tyle spalin, iż mogły pracować tylko i wyłącznie na zewnątrz pomieszczeń. W budynkach stanowiłyby zagrożenie dla operujących nimi pracowników. Także hałas utrudniał koncentrację, a podczas wielogodzinnej pracy stanowił prawdziwą zmorę dla operatorów. Na szczęście takie obrazki pozostają już tylko we wspomnieniach!

Nowoczesne wózki widłowe spalinowe to uniwersalne i komfortowe w obsłudze urządzenia. Charakteryzuje je znacznie niższy poziom hałasu emitowanego podczas pracy oraz znacząco ograniczona emisja spalin. Zastosowanie innowacyjnych technologii i rozwiązań w tego typu urządzeniach sprawiło, że wózki spalinowe wracają do łask, a także zaczynają wkraczać (czy raczej "wjeżdżać") do budynków, coraz częściej zajmując się składowaniem ładunków w półotwartych magazynach czy na dużych, dobrze wentylowanych halach.

Gazowe oraz Benzynowe

Występują dwa rodzaje wózków widłowych o napędzie spalinowym - wózki gazowe oraz wózki benzynowe (inaczej Diesel). Pierwszy typ urządzeń posiada w swojej konstrukcji miejsce na montowaną, wymienną butlę gazową (specjalistyczną, w tym przypadku nie można montować zwykłej butli, takiej jak do kuchenek gazowych). Eksploatacja wózka spalinowego gazowego jest tania, a wymiany butli uczą kursantów w ramach szkoleń na wózki widłowe.
 

Wózek spalinowy gazowy

 

W przypadku wózków spalinowych z napędem Diesel są one nieco droższe w użytkowaniu, jednak charakteryzuje je zdecydowanie większa moc, posiadają większy udźwig i lepiej radzą sobie z unoszeniem ciężkich ładunków. Dlatego też ten rodzaj napędu stosowany jest również w wózkach widłowych terenowych, takich jak tutaj.

Spalanie

Skoro wiesz już, czym napędzane są wózki spalinowe, warto także powiedzieć nieco więcej o tym ile spalają. Oczywiście spalanie w głównej mierze zależy od czynników, takich jak:

  • intensywność i natężenie pracy;
  • ilość przejechanych kilometrów;
  • ciężar unoszonych ładunków.

A im większe urządzenia, tym większe jest jego spalanie, dlatego:

  • wózki o masie do 3 ton spalają ok 3,5 l/h;
  • od 3 do 6 ton jest to mniej więcej od 3,5 - 6 l/h;
  • dla wózków o masie od 6 - 10 ton spalanie wynosi od 6-9 l/h.

Podobnie wygląda spalanie w wózkach widłowych gazowych.

Emisja spalin

Jak zaznaczono na wstępie, w produkowanych obecnie wózkach nowszych generacji udało się skutecznie zminimalizować problem nadmiernej emisji spalin do środowiska. Ponadto, w urządzeniach tego typu wykorzystuje się efektywne filtry, dzięki którym wózki spełniają normy Unii Europejskiej i nie szkodzą środowisku.

Ograniczona emisja spalin sprawia, że wózki spalinowe coraz częściej i chętniej wykorzystuje się również w półotwartych i wentylowanych pomieszczeniach. Dzięki temu, urządzenia tego typu mogą nie tylko pobierać ładunki i dostawy oraz zajmować się transportem przymagazynowym, ale również wewnątrz magazynowym. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż dzięki niemu przewożenie i składowanie przebiega szybciej. Do tego łatwiej jest obsługiwać duże i ciężkie ładunki, z którymi nie radziły sobie wózki z napędem elektrycznym.

Uprawnienia

Uprawnienia na wózki widłowe

Jak każde z urządzeń transportu bliskiego, także i wózki widłowe spalinowe podlegają pod kontrolę oraz przepisy prawne UDT. Aby uzyskać zezwolenia na operowanie tego typu urządzeniami, należy zdać państwowy egzamin na wózki widłowe, przeprowadzany przez Urząd Dozoru Technicznego (opłata za podejście do tego egzaminu wynosi w 2020 roku - 184,43zł).

Zezwolenia na prowadzenie wózków widłowych uprawnia nie tylko do operowania widlakami z napędem spalinowym, ale także elektrycznym oraz wózków wysokiego składowania. Dlatego warto je mieć, gdyż może być przydatne w wielu sytuacjach, nawet w przypadku gdy konieczna będzie zmiana pracy.

Uprawnienia UDT na wózki widłowe obowiązują na terenie całego kraju (przypisywane są do osoby, nie do zakładu pracy), są czasowo - od 5 do 10 lat. Ale można je przedłużać bezpłatnie, do czego wystarczy tylko wypełnienie stosownego wniosku oraz zaświadczenia w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Jeśli jesteś pracodawcą - zorientuj się, czy Twoi pracownicy posiadają ważne uprawnienia na wózki widłowe. Obsługiwanie sprzętów bez tych uprawnień może podlegać wysokim karom. Jako pracodawca możesz również skierować pracownika/pracowników na kurs na wózki widłowe, a dodatkowo warto abyś pomyślał o całkowitym lub częściowym sfinansowaniu go, w ramach inwestycji w kadrę pracowniczą.

Możliwości

Spalinowe wózki widłowe słyną z bardzo efektywnej i wydajnej pracy. Dlatego wybiera je się wszędzie tam, gdzie konieczne jest transportowanie ciężkich czy wielkogabarytowych ładunków. Zakłady produkcyjne, magazyny przemysłowe czy nawet tartaki - wszędzie tam do transportu bliskiego wykorzystuje się wózki widłowe spalinowe.

Przeciętny wózek widłowy spalinowy ma możliwość podniesienia od ok 3 do nawet 8 ton. To bardzo dużo biorąc pod uwagę możliwości podobnych gabarytowo wózków elektrycznych. Z kolei maksymalna wysokość podnoszenia to w widlakach spalinowych ok 4-6 metrów. Dzięki czemu z łatwością mogą obsługiwać średniej wysokości regały.

Ponadto, w wózkach spalinowych bardzo istotna jest maksymalna rozwijana prędkość - kilkanaście kilometrów na godzinę to wystarczająca wartość, która pozwala na sprawne przemieszczanie się nawet pomiędzy magazynami.

Jednak jednym z największych udogodnień, jakie daje wykorzystanie wózka spalinowego jest możliwość pracy na zewnątrz. Zmienne warunki atmosferyczne, deszcz czy nawet śnieg - ze wszystkim tym poradzi sobie wyposażony w kabinę wózek widłowy spalinowy.

Wózek widłowy spalinowy - cena

wózki widłowe spalinowe - cena

Pomimo, iż zakup większości urządzeń transportu bliskiego to spory wydatek, wózki widłowe spalinowe plasują się raczej na niższych pozycjach w rankingu kwoty, jaką należy przeznaczyć na zakup sprzętu.

Nowy (a przy tym co ważne - firmowy i dobrej jakości) wózek widłowy spalinowy można kupić już za około 60-65 tysięcy złotych netto. Dla porównania - wózek o podobnych parametrach ale napędzie elektrycznym będzie kosztował o minimum 10 tysięcy więcej.

Jeśli w najbliższym czasie kapitał firmy nie pozwoli Ci na zakup nowego wózka spalinowego, być może warto pomyśleć o używanym sprzęcie. Używane spalinowe wózki są nawet o 30-60% tańsze od nowych urządzeń.

Wózki widłowe spalinowe - podsumowanie

Spalinowe wózki widłowe to dobre rozwiązanie do każdej firmy, gdzie wymagana jest intensywna i regularna praca bez przestojów (także w kilku zmianowym trybie). Wózki tego typu charakteryzuje duży udźwig maksymalny oraz prędkość jazdy.
Poszukujesz wózków widłowych spalinowych? Sprawdź na:

_______________________________________________________________

Seolo Magdalena Burdak

Magdalena Burdak

Specjalista SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE