Toksyna botulinowa - czym jest i jakie jest jej zastosowanie?
Toksyna botulinowa, czyli popularny botoks to znany w przemyśle spożywczym jad kiełbasiany. Szkodliwy w spożyciu, stosowany w niewielkich ilościach w medycynie, dermatologii i medycynie estetycznej botoks, wstrzykiwany podskórnie, wpływa na osłabienie przewodzenia pomiędzy mięśniem i jego nerwami, trwające przez okres od 3 do 6 miesięcy. Działanie botoksu ustępuje samoczynnie. W wyniku zastosowania botoksu, zanika kurczliwość mięśni, dzięki właściwie przeprowadzonemu zabiegowi skóra ulega wygładzeniu oraz następuje wymodelowanie owalu twarzy.Przed wykonaniem zabiegu nie zaleca się dodatkowych badań, a lekarz stwierdza zasadność użycia w drodze wywiadu z pacjentką. Zabiegi wykonywane są bez znieczulenia, a ostrzykiwanie botoksem przebiega po uprzednim schłodzeniu miejsca wkłucia lodem. Po zabiegu skóra może być obrzęknięta, a w miejscu zastosowania mogą pojawić się siniaki. Aby im zapobiec, lekarz po zabiegu smaruje skórę kremem z dodatkiem witaminy K. Efekt finalny obserwować można po kilku dniach od wykonania zabiegu, natomiast należy pamiętać o wizycie kontrolnej, która powinna odbyć się po dwóch tygodniach od zabiegu. Kurację botoksem oferuje m.in. wrocławska klinika Soft Skin – hsoftskin-clinic.pl.
Jakie zabiegi z botoksem wykonywane są najczęściej?
Najbardziej powszechnymi zabiegami z użyciem botoksu, które rozpowszechniły się w gabinetach medycyny estetycznej najszybciej, jest stosowanie botoksu w górnych partiach twarzy. Wstrzykiwanie botoksu w powieki pozwala złagodzić zmarszczki wokółoczne, Botoks w obrębie mięśni, marszczących czoło wpływa na widoczne zlikwidowanie widoczności zmarszczek mimicznych, a zastosowanie toksyny botulinowej w okolicy czoła i brwi wiąże się z wygładzeniem tych okolic. Botoks na górną część twarzy jest najpowszechniej stosowany, choć pojawiają się zabiegi, dotyczące dolnej partii twarzy, okolic podbródka oraz dekoltu.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów
Zabiegi z użyciem botoksu stosowane są u kobiet w każdym wieku, profilaktycznie wykonuje się je u pań przed ukończeniem 30 roku życia, aby zmniejszyć widoczność zmarszczek oraz wygładzić skórę, po trzydziestym roku życia i u kobiet starszych. Przeciwwskazaniem jest ciąża i menstruacja oraz występowanie stanów zapalnych skóry, związanych np. z trądzikiem. Nie powinno się wykonywać zabiegów podczas zażywania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zawierających kwas acetylosalicylowy, jak polopiryna lub aspiryna. nie wykonuje się zabiegów z użyciem botoksu u osób, cierpiących na osłabienie siły mięśni. Wskazaniami natomiast mogą być widoczne zmarszczki. U 2% pacjentek mogą pojawić się skutki uboczne, objawiające się nudnościami, wymiotami, bólem głowy oraz objawami grypopodobnymi. Aby zabieg został wykonany prawidłowo, należy wybrać renomowany gabinet, w którym doświadczony specjalista dobierze odpowiednią ilość substancji, wstrzykiwanej pod skórę. Zbyt duża ilość botoksu może objawić się czasowym porażeniem mięśni twarzy, które ustępują po kilku miesiącach. Stosowanie toksyny botulinowej w odpowiednich ilościach jest bezpieczne, wtedy botoks nie wchłania się do organizmu, działając miejscowo. Doświadczenie i precyzja wykonania zabiegu są gwarancją osiągnięcia pożądanego efektu po zabiegu.
Soft Skin Dermaclinic
ul. Dąbrowskiego 32/1u
50-457 Wrocław
Tel. 48 512 822 207