Szkodniki biegające – jak sobie z nimi radzić?

Opublikowano:
Autor:

Szkodniki biegające – jak sobie z nimi radzić? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Czasem w domu nie wiadomo kiedy i skąd pojawiają się robaki lub gryzonie. Nie są one pożądane z wielu względów: przenoszą choroby, brudzą i niszczą wszystko, co napotkają na swojej drodze. Dlatego trzeba jak najszybciej wziąć sprawy w swoje ręce i pozbyć się nieproszonych gości.

Zacznij od rozpoznania pasożyta. Musisz mieć pewność co do tego, z jakim szkodnikiem masz do czynienia, aby podjąć właściwe środki walki z nim. Nie oczekuj, że nieprzyjaciel wyjdzie Ci naprzeciw. Sprawdź szczeliny, szpary i zakamarki, by znaleźć winowajcę i jak najszybciej go zwalczyć. Miej na uwadze, że większość robaków preferuje ciepłe i ciemne miejsca. Podpowiadamy, jak rozpoznać popularne szkodniki i przedstawiamy przetestowane metody na pozbycie się ich z domu.

Karaluchy

Budzące powszechny strach i obrzydzenie karaluchy uwielbiają miejsca wilgotne i brudne. Żywią się tym, co ludzie – chlebem, mięsem, produktami spożywczymi, a nawet owocami i warzywami. Dlatego porozrzucane na podłodze okruszki lub leżące na szafce resztki pokarmów mogą zadziałać jak magnes na karaluchy.

Przeciętny karaluch osiąga długość od 2 do nawet 3 cm. Ciało karalucha jest elastyczne i lekko spłaszczone, co ułatwia mu bytowanie w trudno dostępnych miejscach. Jeśli chodzi o barwę, samiec jest brunatnożółty, z kolei samica trochę ciemniejsza.

Przeprowadzone do tej pory badania wykazały, że karaluchy przenoszą choroby. Na jednym osobniku tego gatunku znajduje się aż 80 drobnoustrojów chorobotwórczych, dlatego jak najszybciej trzeba podjąć walkę z tym szkodnikiem.

Jak skutecznie wytępić karaluchy? Najlepsze rezultaty przynosi dezynsekcja. Wybrane metody dają wręcz stuprocentową skuteczność jak np. oprysk, czyli mieszanina wody i środka biobójczego. Oprysk zwykle stosowany jest w miejscach największej aktywności karaluchów. Karaluchy można również zneutralizować metodą ULV lub dzięki żelowaniu.

Prusaki

Prusaki często mylone są z karaluchami, jednak po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że te pierwsze są inaczej ubarwione. Są czerwonobrązowe (bursztynowe) i mają dwie ciemne podłużne plamki na głowie. Poza tym prusaki są zdecydowanie mniejsze od karaluchów (osiągają od 1,2 do 1,5 cm) i na pierwszy rzut oka przypominają pestkę z jabłka.

O obecności prusaków w domu świadczą przypominające zmieloną kawę odchody, które robaki zostawiają w miejscach bytowania. Ponadto tam, gdzie są prusaki, w powietrzu unosi się mdły, przypominający woń zgniłych malin lub dymu papierosowego zapach.

Prusakom przypisuje się przenoszenie chorób, jednak badania nad tym, czy aby na pewno to robią, wciąż trwają. Jak to mówią – lepiej dmuchać na zimne i od razu pozbyć się szkodnika z domu, niż przekonać się o tym na własnej skórze.

Najlepiej od razu zainwestować w profesjonalny środek na pluskwy, gdyż domowe sposoby walki z tym szkodnikiem zwykle kończą się fiaskiem. Ci, którzy zupełnie nie wiedzą, jak przeprowadzić odpluskwianie mieszkania, powinni skorzystać z pomocy specjalistów wykonujących profesjonalną dezynsekcję.

Szczury

Szkodniki biegające mogą mieć też nieco większe rozmiary, czego dobrym przykładem są szczury. Pojawiają się nieproszone, szybko się zadomawiają i same z siebie nie chcą się wynieść. Jeśli zauważyłeś w swoim otoczeniu gniazda szczurów, ślady zębów na pożywieniu albo tu i ówdzie leżące odchody gryzoni, nie czekaj i od razu zacznij działać.

Wbrew pozorom pogryzione książki, poprzegryzane kable, zniszczona elewacja i zanieczyszczone jedzenie to niejedyne szkody, jakie mogą spowodować szczury. Szczury są nosicielami pasożytów i różnego typu chorób. Kiedyś przyniosły do Europy tyfus, dżumę i cholerę, wciąż przypisuje im się rozprzestrzenianie włośnicy, szczurzej gorączki i salmonelli.

Wydawać by się mogło, że skoro szczury są większe niż karaczany, to łatwiej będzie sobie z nimi poradzić, ale nic bardziej mylnego. Przygotuj się na długą i niełatwą walkę ze sprytnym i szybko przystosowującym się do nowych warunków gryzoniem. Jednym ze sposobów na szczury są odstraszające je zapachy – mięty, dziewanny, oleandra czy dzikiego rumianku. Gryzonie można też odstraszyć dźwiękiem przy pomocy elektrycznego odstraszacza. Najskuteczniejsza jest jednak trutka na szczury, która pozwala wyeliminować nieproszonego gościa raz na zawsze.

Przekazywane z pokolenia na pokolenie domowe sposoby na małe i duże szkodniki nie zawsze działają. W sklepie z profesjonalnymi środkami i preparatami owadobójczymi do zwalczania szkodników robactwa i gryzoni znajdziesz jednak środki, które pomogą Ci przeprowadzić skuteczną dezynfekcję, dezynsekcję lub deratyzację. Wystarczy, że postąpisz zgodnie ze wskazówkami producenta, a powodzenie gwarantowane.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE