Reklama

Reklama

Szansa na piękne i proste zęby - tylko aparat ortodontyczny

Opublikowano: 23 kwietnia 2020 16:00
Autor:

Szansa na piękne i proste zęby - tylko aparat ortodontyczny - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Zdrowy i piękny uśmiech jest marzeniem wielu osób, które borykają się z wadami uzębienia. W większości przypadków jedyną, skuteczną metodą leczenia jest założenie aparatu ortodontycznego. Obecnie wiele osób w każdym wieku decyduje się na poprawę wad zgryzu. Nic więc dziwnego, że w ortodoncji pojawiają się coraz to nowe metody leczenia zębów.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ruchome czyli inaczej wyjmowane, zakłada się u dzieci z uzębieniem mlecznym, mieszanym lub wczesno-stałym. Możliwe jest jego wyjmowanie, dlatego ważne jest, by w trakcie leczenia kontrolować dopasowanie aparatu. Najczęściej stosuje się aparat jednoszczękowy – płytkę Schwarza, która koryguje krzywizny zgryzu i umożliwia poszerzenie żuchwy. U osób po okresie dojrzewania jedyną skuteczną metodą leczenia nierówności zębów jest aparat stały. Taki rodzaj aparatu przymocowuje się do zębów i pacjent nie może samodzielnie go zdjąć. Dzięki temu, proces leczenia trwa całą dobę. Wyróżnia się aparaty stałe: klasyczne, estetyczne, samoligaturujące oraz lingwalne. Aparat ortodontyczny stały składa się z zamków mocowanych na zębach, pierścieni lub rurek montowanych na trzonowcach, łuków i elementów dodatkowych. To właśnie łuki odpowiadają za siłę ortodontyczną, która umożliwia przemieszczanie się zębów. Decydując się na założenie aparatu, najlepiej jest skorzystać z usług zaufanego specjalisty. Przykładem takiej placówki jest: ortolingwa2.pl, gdzie pracują lekarze z wieloletnim doświadczeniem. Cechuje ich profesjonalne i rzeczowe podejście do pacjenta. Oczywistym jest, że wizyta u ortodonty wiąże się ze stresem i niepewnością. Specjaliści z Ortolingwa2 dokładają jednak wszelkich starań, by pacjenci czuli się komfortowo i swobodnie. Podczas spotkania, lekarz diagnozuje problem i ustala z pacjentem harmonogram leczenia. 

Higiena podczas noszenia aparatu

Podczas noszenia aparatu, pacjent zobligowany jest do jeszcze staranniejszej higieny jamy ustnej. Jeśli stosujemy aparat ruchomy, po każdym użyciu należy go oczyścić z bakterii. Najlepiej jest umyć go bydłem lub pastą do zębów. W przypadku aparatu stałego, specjaliści rekomendują czyszczenie zębów po każdym posiłku. Druty ortodontyczne sprzyjają przyklejaniu się resztek jedzenia, dlatego bardzo istotne jest szczotkowanie zębów. W ciągu dnia, zamiast szczoteczki można stosować nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej. Nieprzestrzeganie zasad higieny podczas leczenia aparatem stałym może mieć negatywne konsekwencje. Następstwem zaniedbań są próchnica i kamień nazębny. Warto zadbać o uzębienie w trakcie noszenia aparatu, bo w przeciwnym wypadku, po jego zdjęciu, trzeba będzie leczyć zęby.

Akcesoria potrzebne przy noszeniu stałego aparatu

Do każdego stałego aparatu ortodontycznego pacjent może otrzymać różne akcesoria. Najczęściej są to: szczoteczka pęczkowa, ułatwiająca czyszczenie trudno dostępnych miejsc, wosk do zamków, ligatury i osłony na zamek. Takie dodatki ułatwiają dbanie o jamę ustną i sprawiają, że pacjent czuje się bardziej komfortowo podczas trwania leczenia. Trzeba pamiętać, że szczotkowanie zębów jest bardzo istotne, dlatego, że w trakcie noszenia aparatu, w jamie ustnej gromadzi się znacznie więcej bakterii. Płyny do płukania, nić dentystyczna i specjalistyczna szczoteczka ułatwiają codzienne dbanie o zęby.

Obecnie piękny uśmiech pragną mieć osoby w każdym wieku. Nikogo już nie dziwi widok czterdziestolatka z aparatem na zębach. Leczenie wad zgryzu nie posiada ograniczeń wiekowych. Bardzo często rodzice decydują się na założenie aparatów dzieciom w wieku szkolnym, by jak najszybciej pozbyć się problemów z nierównym zgryzem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.