Soczewki kontaktowe w pytaniach i odpowiedziach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Soczewki kontaktowe w pytaniach i odpowiedziach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Soczewki kontaktowe czy okulary? Nad takim pytaniem zastanawia się wiele osób, które nie mogą zdecydować się, jaki rodzaj korekcji wzroku będzie w ich przypadku najlepszy. Postaramy się trochę rozjaśnić te kwestie, zamieszczając najczęstsze pytania o soczewki – wraz z odpowiedziami.

Skąd mam wiedzieć, czy mogę nosić soczewki kontaktowe?

Odpowiedź na to podstawowe pytanie można uzyskać podczas wizyty o lekarza okulisty lub optometrysty. Jest ona konieczna przed zakupem pierwszych soczewek. Specjalista w trakcie badania sprawdzi między innymi właśnie indywidualne uwarunkowania i potwierdzi, czy możecie nosić soczewki, a jeśli tak, to czy wszystkie ich rodzaje, czy np. z określonego materiału lub o określonym trybie noszenia.

W razie potwierdzenia, że noszenie soczewek jest możliwe, specjalista wypisuje na recepcie dane parametry wady wzroku oraz często nawet nazwę szkieł kontaktowych, które nam pasują. I tu uwaga – nie zawsze parametry soczewek muszą być tożsame z okularami. Dlatego też, nawet jeśli je nosicie, to i tak przed zmianą na soczewki musicie udać się do specjalisty na badanie wzroku właśnie pod tym kątem. Następnym krokiem jest zakup soczewek, przy czym najbardziej ekonomiczne jest robienie tego w sklepach internetowych, np. na stronie https://www.bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe.

Jakie wady wzroku można nimi korygować?

Cztery najpowszechniejsze wady wzroku mogą być korygowane za pomocą soczewek kontaktowych. Dalekowzroczność i krótkowzroczność korygowana jest przez soczewki sferyczne, czyli ich najpowszechniejszy rodzaj. Dla astygmatyków przeznaczone są toryczne szkła kontaktowe (https://www.bezokularow.pl/soczewki-toryczne), w przypadku prezbiopii stosuje się zaś soczewki progresywne.

Skala korekcji jest bardzo szeroka i przeważająca większość osób z wadami wzroku jest w stanie uzyskać poprawną jakość widzenia za pomocą szkieł kontaktowych.

Dodajmy przy okazji, że szeroka jest również skala wiekowa. Szkła kontaktowe mogą być noszone nawet przez małe dzieci. Najpierw zakładane są z pomocą rodziców, a mniej więcej od 8. roku życia zwykle dzieci są w stanie robić to samodzielnie. Górna granica też nie jest określona wiekiem, a jedynie sprawnością ruchową czy brakiem przeciwwskazań medycznych związanych z chorobami.

Czy zakładanie soczewek jest trudne?

Na początku wiele osób ma obawy przed zakładaniem soczewek – w końcu trzeba je „położyć” na oku. Towarzyszące temu wrażenia są niecodzienne, więc i obawy nie są niczym dziwnym. Jednak większość osób bardzo szybko przyzwyczaja się do całego procesu zakładania (i zdejmowania) soczewek. Zwykle wystarczy kilka czy kilkanaście prób, by oswoić się z tymi wrażeniami. Po nabraniu wprawy ten proces jest też bardzo szybki i wystarczy przysłowiowa minuta, by założyć (lub zdjąć) obie soczewki z oczu.

Jak długo można nosić soczewki?

Czas noszenia soczewek zależy od tego, na jaki ich rodzaj zdecydowaliśmy się lub zostały zasugerowane przez optometrystę.

Są bowiem dwa rodzaje soczewek – jednodniowe i o dłuższym trybie noszenia. Jednodniowe to soczewki równocześnie jednorazowe. Po założeniu rano nosi się je do wieczora, a następnie wyrzuca.

Wielorazowe to soczewki dwutygodniowe i miesięczne – ten ostatni rodzaj jest zresztą najpopularniejszy i najatrakcyjniejszy finansowo. Soczewki wielorazowe mogą być noszone zgodnie z określeniem producenta w trybie dziennym lub całodobowym. Tryb dzienny oznacza, że po założeniu rano należy je zdjąć wieczorem. Tryb całodobowy pozwala na spanie w soczewkach i noszenie ich przez 30 dni i nocy z rzędu. Optometryści polecają jednak co kilka dni poddać takie soczewki pielęgnacji dla większego komfortu i higieny.

Czy trzeba o nie specjalnie dbać?

Soczewki jednodniowe po zdjęciu są po prostu wyrzucane, jednak miesięczne czy dwutygodniowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Sprowadza się do tego, że po zdjęciu soczewki przemywa się płynem pielęgnacyjnym (nie wodą), a następnie odkłada do pojemniczków do przechowywania. Powinny one być odpowiednio oznaczone – oko lewe, oko prawe – by przy zakładaniu nie pomylić soczewek, które przecież mogą mieć różną moc korekcyjną. W pojemniczkach również znajduje się płyn pielęgnacyjny, pozwalający utrzymać właściwości i użyteczność soczewek. Jak więc widać procedura ta nie należy do skomplikowanych.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE