reklama

Panele słoneczne – jak wybrać najwydajniejsze?

Opublikowano:
Autor:

Panele słoneczne – jak wybrać najwydajniejsze? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANENa polskim rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych modeli paneli słonecznych. Mówi się o tym, że tylko w Chinach jest ponad 600 różnych ich producentów. Jak w tak szerokiej ofercie wybrać najwydajniejszy panel słoneczny, który da najwyższy zysk energii?

Dodatnia tolerancja

Każdy panel słoneczny, nawet jeżeli chodzi o jeden model i jedną serię, będzie miał trochę inną moc. Z tego względu producent zawsze podaje moc z pewną tolerancją. Dodatnia tolerancja znaczy, że konkretny panel słoneczny nigdy nie będzie posiadał mocy niższej niż nominalna. Może być ona jednak trochę wyższa. Korzystne jest więc wybranie panelu słonecznego z dodatnią tolerancją.

Temperaturowy współczynnik mocy

Panele słoneczne tracą moc razem ze wzrostem temperatury. Ich moc nominalna jest wyznaczana przy temperaturze 25 stopni Celsjusza oraz natężeniu promieniowania słonecznego 1000W/m2. W zwykłych warunkach pracy, w słoneczny dzień latem, temperatura panelu słonecznego jest wyższa od warunków laboratoryjnych. To sprawia, że moc baterii słonecznej jest niższa od nominalnej. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy natężenie promieniowania słonecznego ma odpowiednią wysokość. Obniżenie mocy razem ze wzrostem temperatury panelu słonecznego określa się jako "Temperaturowy współczynnik mocy" (Temperature Coefficient of Power). Im ten wskaźnik jest niższy, tym wydajność panelu słonecznego jest większa.

Temperatura NOCT

Dla większości osób ten skrót jest zupełnie niezrozumiały. Oznacza on normalną temperaturę pracy ogniwa fotowoltaicznego (normal operating cell temperature – NOCT). Te normalne warunki oznaczają temperaturę otoczenia 20 stopni Celsjusza, prędkość wiatru 1m/s  i natężenie promieniowania słonecznego 800W/m2. Są to warunki, w których panele słoneczne bardzo często będą funkcjonowały. Więcej dowiesz się tutaj https://sklep.ekotechnologia.eu/c/22/panele-sloneczne.html. Dla takich właśnie warunków producenci określają temperaturę ich pracy. Im temperatura jest niższa, tym większa wydajność.

Panele słoneczne i ich wydajność w pochmurne dni

Sprawność konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną jest zależna od spektrum promieniowania słonecznego. W słoneczne dni, kiedy natężenie promieniowania słonecznego jest wysokie, spektrum to będzie odmienne niż w pochmurne dni. Wtedy dominuje promieniowanie rozproszone. Natężenie jest bardzo niskie. Zwykła sprawność jest określana przy 1000W/m2. Panele słoneczne w polskim klimacie najlepiej będą działały przy natężeniu promieniowania słonecznego 400 - 800W/m2 w lato, oraz 200 - 500W/m2 w zimie. Można więc z nich korzystać przez cały rok.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE