Reklama

Ogrzewanie w domu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ogrzewanie w domu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Właściciele domów, mieszkań bez centralnego ogrzewania czy firm, doskonale wiedzą ile kosztuje ich ogrzewanie pomieszczeń zimą. Koszty te stale rosną na skutek wzrostu cen gazu, energii elektrycznej czy oleju opałowego. Wszyscy szukają oszczędności, niektórzy wyłączają ogrzewanie w domu gdy wychodzą na cały dzień do pracy, inni starają się jakoś przetrwać bez ogrzewania, licząc, że zima w danym roku będzie łagodna.

Tradycyjne ogrzewanie z grzejników powoduje, że powietrze jest bardzo suche, nieprzyjazne dla człowieka, w dodatku nagrzane powietrze jako lżejsze unosi się warstwą pod sufitem, zostawiając pomieszczenie chłodnym. Czy jest jakieś rozsądne wyjście z tej sytuacji? Czy można mieszkać lub pracować komfortowo bez rujnowania się na ogrzewanie? Odpowiedź na szczęście brzmi pozytywnie. Jest dostępna na rynku nowa technologia- ogrzewanie elektryczne (ogrzewanie na podczerwień).

Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

To najbardziej naturalne ciepło, zbliżone do światła słonecznego. Rozprzestrzenia się w pomieszczeniu równomiernie, jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż tradycyjne grzejniki. Na rynku dostępne są panele na podczerwieńbardzo efektowne wizualnie, nie zajmują miejsca, można je zawiesić na ścianie lub suficie. Pobierają około 50% mniej energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnych grzejników. Kolejną zaletą jest ich niezawodność, w przeciwieństwie np. do cieknącego kaloryfera czy zepsutego pieca. Panele na podczerwień mogą być szklane lub np.malowane na podobieństwo obrazu. Ogrzewane nimi pomieszczenia nie mają wysuszonego powietrza, co korzystnie wpływa na skórę, oczy i drogi oddechowe. Zasada działania takich promienników jest inna, nie ogrzewa się powietrza lecz elementy mieszkania i to one oddają swoje ciepło powietrzu. Tak było kiedyś z piecami kaflowymi. Przy zastosowaniu takich paneli temperatura odczuwalna w domu jest wyższa nawet o 1-2 stopnie od faktycznej, co dodatkowo pozwala obniżyć  koszty eksploatacji. Nie trzeba też czekać aż nieogrzewane pomieszczenie nagrzeje się, dzieje się to natychmiast. Montaż takich urządzeń jest szybki lecz trzeba fachowo dobrać ich moc do konkretnego obiektu. Trzeba też zwrócić uwagę na długość fali emitowanej przez promiennik. Może to być promieniowanie krótkie, średnie lub długofalowe. Długość fali wpływa na sprawność urządzenia (najsprawniejsze są krótkofalowe) jak też na to czy promiennik emituje dodatkowo światło widzialne. Są to aspekty techniczne, którymi powinien zająć się specjalista. Dobrze jest wiedzieć o istnieniu nagrzewnic na podczerwień, gdyż można je również stosować do ogrzewania tarasów, ogrodów zimowych, ogródków w kawiarniach czy dużych pomieszczeń: hal i magazynów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE