Reklama

Metabolizm - jak go przyspieszyć?

Opublikowano:
Autor:

Metabolizm - jak go przyspieszyć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Metabolizm utrzymany na odpowiednim poziomie pozwala na uzyskanie prawidłowej masy ciała. Przemiana materii to zachodzące przemiany biochemiczne, takie jak synteza i rozkład oraz towarzyszące im przemiany energii. Można zatem powiedzieć, że metabolizm to wszystkie zmiany chemiczne zachodzące w organizmie, które pozwalają na jego prawidłowe funkcjonowanie. Metabolizm odpowiada zatem za pracę wszystkich narządów, trawienie pokarmu oraz regenerację komórek. Utrzymanie prawidłowej przemiany materii powoduje, że cieszymy się lepszym samopoczuciem i zdrowiem. Jego przyspieszenie pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów. Prawdą jest to, że nie każdy ma tak samo szybki metabolizm. Niektóre osoby, w zależności od wieku, płci, uwarunkowania genetycznego oraz zaburzeń zdrowotnych mogą mieć spowolnioną przemianę materii, dlatego ważne jest, żeby usprawnić jej działanie.

Aktywność fizyczna


Regularna aktywność fizyczna powoduje, że nasz organizm szybciej spala kalorie. Zwiększona ilość ćwiczeń aerobowych takich jak, bieganie, pływanie, gra w squasha czy jazda na rolkach lub rowerze to doskonały sposób na przyspieszenie metabolizmu. Według wyliczeń naukowców odpowiednia czas ćwiczeń w ciągu tygodnia to około 150 minut. Warto pamiętać, żeby jednorazowy trening nie był krótszy niż 40 minut, wtedy jest on najbardziej skuteczny. Dodatkowo regularnie ćwicząc, zwiększamy masę mięśniową, co powoduje, że mamy jeszcze większą szansę na przyspieszenie metabolizmu. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie szybciej spalają kalorie niż tłuszcz.

Odpowiednia ilość kalorii i regularnie posiłki


Błędnie zakładamy, że jeśli zmniejszymy liczbę kalorii bez wcześniejszego wyliczenia naszego minimalnego zapotrzebowania, to nasz metabolizm przyspieszy i spalimy zbędne kilogramy. Jeśli i dostarczymy ich mniej, to efekt będzie odwrotny i nasz organizm spowolni tempo spalania kalorii. Sprawdzonym sposobem jest wizyta u dietetyka i catering dietetyczny Łódź. Specjalista pomoże w wyliczeniu zapotrzebowania energetycznego, dostarczone posiłki zagwarantują, że codziennie będziemy faktycznie dostarczać odpowiednią ilość kalorii, która przyspieszy pracę naszej przemiany materii. Również regularne posiłki są sposobem na podkręcenie metabolizmu. Jeśli jemy nieregularnie i robimy długie przerwy między posiłkami, to magazynujemy tłuszcz, co znów prowadzi do spowolnienie w przemianie materii. Catering dietetyczny zadba o to, żebyśmy mogli jeść regularne i pełnowartościowe dania.

Dobry sen i mniej stresu


Sen pozwala na regenerację naszego organizmu. Prawidłowa ilość snu oraz jego jakość mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. W przypadku, gdy mało śpimy lub higiena naszego snu jest zaburzona to w organizmie następuje uwolnienie greliny, hormonu, który odpowiada za uczucie głodu. Większa ilość greliny powoduje zwiększenie leptyny, która związana jest z tym, że nie odczuwamy sytości. Warto pamiętać o regularnej dawcę snu, czyli około 7 godzin dziennie. Pamiętajmy, żeby przed zaśnięciem przewietrzyć pokój, obniżyć temperaturę w pomieszczeniu oraz na 30 minut przed spaniem, zrezygnować z korzystania z telefonu i innych podobnych urządzeń.

Również stres wpływa niekorzystnie na tempo przemiany materii. Podczas nerwowych sytuacji nasz organizm wytwarza adrenalinę i kortyzol. Ten drugi hormon spowalnia metabolizm oraz w dłuższej perspektywie przyczynia się do magazynowania tłuszczu. Trzeba zadbać o swój wewnętrzny spokój oraz regularnie medytować, co pozwoli obniżyć poziom stresu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE