Aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna powoduje, że nasz organizm szybciej spala kalorie. Zwiększona ilość ćwiczeń aerobowych takich jak, bieganie, pływanie, gra w squasha czy jazda na rolkach lub rowerze to doskonały sposób na przyspieszenie metabolizmu. Według wyliczeń naukowców odpowiednia czas ćwiczeń w ciągu tygodnia to około 150 minut. Warto pamiętać, żeby jednorazowy trening nie był krótszy niż 40 minut, wtedy jest on najbardziej skuteczny. Dodatkowo regularnie ćwicząc, zwiększamy masę mięśniową, co powoduje, że mamy jeszcze większą szansę na przyspieszenie metabolizmu. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie szybciej spalają kalorie niż tłuszcz.
Odpowiednia ilość kalorii i regularnie posiłki
Błędnie zakładamy, że jeśli zmniejszymy liczbę kalorii bez wcześniejszego wyliczenia naszego minimalnego zapotrzebowania, to nasz metabolizm przyspieszy i spalimy zbędne kilogramy. Jeśli i dostarczymy ich mniej, to efekt będzie odwrotny i nasz organizm spowolni tempo spalania kalorii. Sprawdzonym sposobem jest wizyta u dietetyka i catering dietetyczny Łódź. Specjalista pomoże w wyliczeniu zapotrzebowania energetycznego, dostarczone posiłki zagwarantują, że codziennie będziemy faktycznie dostarczać odpowiednią ilość kalorii, która przyspieszy pracę naszej przemiany materii. Również regularne posiłki są sposobem na podkręcenie metabolizmu. Jeśli jemy nieregularnie i robimy długie przerwy między posiłkami, to magazynujemy tłuszcz, co znów prowadzi do spowolnienie w przemianie materii. Catering dietetyczny zadba o to, żebyśmy mogli jeść regularne i pełnowartościowe dania.
Dobry sen i mniej stresu
Sen pozwala na regenerację naszego organizmu. Prawidłowa ilość snu oraz jego jakość mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. W przypadku, gdy mało śpimy lub higiena naszego snu jest zaburzona to w organizmie następuje uwolnienie greliny, hormonu, który odpowiada za uczucie głodu. Większa ilość greliny powoduje zwiększenie leptyny, która związana jest z tym, że nie odczuwamy sytości. Warto pamiętać o regularnej dawcę snu, czyli około 7 godzin dziennie. Pamiętajmy, żeby przed zaśnięciem przewietrzyć pokój, obniżyć temperaturę w pomieszczeniu oraz na 30 minut przed spaniem, zrezygnować z korzystania z telefonu i innych podobnych urządzeń.
Również stres wpływa niekorzystnie na tempo przemiany materii. Podczas nerwowych sytuacji nasz organizm wytwarza adrenalinę i kortyzol. Ten drugi hormon spowalnia metabolizm oraz w dłuższej perspektywie przyczynia się do magazynowania tłuszczu. Trzeba zadbać o swój wewnętrzny spokój oraz regularnie medytować, co pozwoli obniżyć poziom stresu.