Dużo zależy od naszych potrzeb. Skóra pod oczami jest specyficzna, dlatego krem, którego używamy do reszty twarzy, często się nie sprawdza w tym obszarze. Z reguły kremy pod oczy muszą mieć o wiele bardziej lekką konsystencję ze względu na delikatność i cienkość skóry na tym obszarze twarzy.
O co chodzi w kremach pod oczy?
Najczęściej spotykanymi kremami pod oczy są kremy przeciwzmarszczkowe i nawilżające. Oprócz tego znaleźć można takie ukierunkowane na konkretne działania: zmniejszające obrzęki, rozjaśniające, liftingujące, i inne tego typu. Sekretem do dobrego kremu pod oczy jest po prostu odpowiednie odżywienie i nawilżenie skóry. Coś kojącego, nawilżającego w większości przypadków powinno wystarczyć, aby pozbyć się objawów zmęczenia, takich jak zacienienia czy obrzęki, bo o to głównie chodzi.
W większości przypadków, gdy nie skóra pod oczami nie ma żadnych specjalnych potrzeb, najlepszy jest delikatny żel zamiast kremu. Krem czasem może okazać się za ciężki pod cienką skórę pod oczami. Pożądanym składnikiem takiego kremu-żelu jest kwas hialuronowy, który ma za zadanie zwiększyć wiązanie cząsteczek wody w skórze, a przez to maksymalnie ją nawilżyć. Zawsze dodatkowym atutem każdego kosmetyku są różne ekstrakty roślinne i bogate w składniki odżywcze oleje. Z drugiej strony jednak należy unikać produktów pod oczy zbytnio przepakowanych substancjami czynnymi, ponieważ ten delikatny fragment skóry dużo częściej ulega zaczerwienieniom i podrażnieniom. Z tego samego powodu najlepiej używać kremów bądź żelów bezzapachowych.
Kremy przeciwzmarszczkowe
Kremy pod oczy z dopiskiem „przeciwzmarszczkowe” należy traktować z dystansem. To oznacza, że trzeba zdać sobie sprawę z tego, że po pojawieniu się już zmarszczek niemal niemożliwe jest ich wyeliminowanie całkowite. Zadaniem większości takich kremów dostępnych na rynku jest albo po prostu delikatne spłycenie zmarszczek, albo najlepiej… profilaktyka. O tym rzadko kiedy przeczytamy na etykiecie, ale to coś, co trzeba wiedzieć. Dlatego, gdy znajdujemy się w grupie ryzyka pojawienia się pierwszych zmarszczek (już po 25 roku życia!), stosowanie dobrych kremów przeciwzmarszczkowych może spowolnić ten proces.
Podczas wybierania takiego kremu powinnyśmy kierować się zdrowym rozsądkiem. Często nie ma sensu wybierać najdroższych opcji. Lepiej pozostać przy średniej półce cenowej, a raczej zwracać uwagę na skład takich kremów. W profilaktyce przeciwzmarszczkowej bardzo efektywne są takie rozwiązania jak wzmacnianie włókien kolagenu i elastyny na przykład poprzez dodanie do kremu peptydów kolagenowych.
Ciekawostką są kremy zawierające roślinne komórki macierzyste w kosmetykach, mają one opóźniać procesy starzenia się skóry, ale trudno potwierdzić ich faktyczną skuteczność.