Kredyt gotówkowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kredyt gotówkowy – wszystko, co musisz wiedzieć - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Kredyt gotówkowy stanowi jedną z najpopularniejszych form kredytów, które są obecnie zaciągane. Jednak zanim po niego sięgniemy, warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami oraz poznać kilka pojęć.

Kredyt gotówkowy stanowi jedną z najpopularniejszych form kredytów, które są obecnie zaciągane. Jednak zanim po niego sięgniemy, warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami oraz poznać kilka pojęć.

Pierwszym zagadnieniem, które nas interesuje jest zdolność kredytowa. Czym ona jest i w jaki sposób się ją oblicza? Zdolność kredytowa to podstawa podczas udzielania kredytu. To właśnie w oparciu o nią bank udziela nam kredytu. Zdolność kredytowa przekłada się bezpośrednio na to, jak wysoki będziemy w stanie otrzymać kredyt. Dlaczego to takie ważne? Zdolność kredytowa stanowi dla banku podstawę do tego, żeby założył, że będziemy w stanie spłacić w terminie zaciągniętą pożyczkę. W jaki więc sposób oblicza się zdolność kredytową? Przede wszystkim w oparciu o nasze dochody i nasze wydatki. Z tego powodu tak ważne jest, byśmy podali prawdziwe dane, wtedy bank będzie mógł faktycznie określić naszą sytuację i to, czy środki, którymi dysponujemy pozwalają na bezproblemową spłatę zadłużenia. W przypadku kredytu na dużą kwotę bank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia kredytu. Do innych sposobów zabezpieczenia kredytu zaliczamy np. hipotekę, blokadę środków na koncie czy poręczenie. Komu bank udzieli kredytu gotówkowego? Tutaj mamy różne możliwości. Banki udzielają kredyty zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Kredyt gotówkowy należy do tych produktów, z których pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel i po który sięgnąć może w zasadzie każdy. Dlatego jeśli np. chcemy zakupić mieszkanie, albo je wyremontować, również możemy pożyczyć w ten sposób pieniądze. Jednak istotną kwestią jest tutaj czy pożyczka takiego rzędu nam wystarczy. Zazwyczaj są to bowiem kwoty stosunkowo niskie. Dlatego, jeśli chcemy pożyczyć pieniądze na zakup mieszkania lub domu, lepiej będzie po prostu zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Przejdźmy teraz do tego, jakie dokumenty są nam potrzebne do złożenia wniosku kredytowego? W dużej mierze uzależnione jest to od banku i jego regulaminu. Zazwyczaj konieczny będzie dowód osobisty, jak również potwierdzenie naszych dochodów, przydać może się wyciąg z konta oraz umowa, która potwierdzi nasze źródło dochodów. W przypadku firmy potrzebny będzie również dowód osobisty, pit z poprzedniego roku oraz decyzja o nadaniu numeru REGON. Czy rodzaj posiadanej przez nas umowy ma znaczenie? Tak, choć mniejsze niż w przypadku np. kredytu hipotecznego. Kredyt gotówkowy stosunkowo łatwo otrzymać również wtedy, gdy mamy umowę o dzieło lub zlecenie. Najlepiej jednak bank traktuje umowy o pracę. Najważniejsze jednak, by dochody, które uzyskujemy były regularne. Dla banku to dowód na to, że będziemy w stanie spłacić nasze zobowiązanie, innymi słowy stajemy się dla niego potencjalnym wiarygodnym klientem.

Przejdźmy teraz do kosztów kredytu, są one uzależnione od kilku czynników. Na koszt udzielenia pożyczki wpływa między innymi wysokość oprocentowania. Przy czym nie może być ono niższe niż 10% w stosunku rocznym. Dodatkowo na koszt kredytu składają się różne prowizje i opłaty pobierane przez bank. Niektóre banki każą sobie płacić na przykład za przygotowanie oferty kredytowej czy ubezpieczenie. Przy czym ubezpieczenie nie zawsze jest obowiązkowe i warto o to dopytać. Czasami bank wymaga go od klientów, którzy mają niskie lub nieregularne dochody w celu dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Inne banki życzą go sobie bez względu na nasze dochody, a dla jeszcze innych stanowi on po prostu dodatkowy produkt. Dlatego zawsze o to zapytajmy, aby nie wydawać za dużo pieniędzy. Czasem może się w końcu okazać, że nie jest to konieczne. Dlatego warto to sprawdzić.

Warto dowiedzieć się też, czy czekają nas dodatkowe koszty związane z wcześniejszą spłatą kredytu. W końcu bank wtedy niejako traci, ponieważ odsetki, które będziemy spłacać będą niższe. Może więc pobierać z tego tytułu jakąś opłatę, nie jest to jednak regułą. Z powodu dużej konkurencyjności wiele banków nie decyduje się na dodatkową opłatę w tym zakresie. Warto o to zapytać, zwłaszcza, jeśli mamy świadomość, że faktycznie będziemy chcieli spłacić kredyt wcześniej. Pamiętajmy też o tym, że jeśli nie spłacimy kredytu w terminie czekają nas dodatkowe koszty. Dlatego, aby się przed tym zabezpieczyć dobrze rozważmy kredyt i nasze możliwości. Kluczowa będzie tu wysokość miesięcznej raty, która nie powinna obciążyć przesadnie naszego budżetu. W czasie poszukiwania odpowiedniego kredytu koniecznie zwróćmy uwagę na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania czyli RRSO, wskaźnik, który pokazuje cały koszt kredytu. RRSO wylicza się indywidualnie dla każdego kredytu. Zazwyczaj bank bierze wtedy pod uwagę kwotę pożyczki i okres spłaty. Nie są to jednak jedyne składniki, które mają znaczenie. W czasie wybierania kredytu przyjdzie nam też zdecydować o tym, czy chcemy płacić raty równe czy malejące. Jedne i drugie mają zalety. Sami musimy zadecydować, które będą lepsze dla nas. Warto dowiedzieć się o tym więcej, zanim podejmiemy decyzję.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE