Kotły na pellet drzewny – specyfika i możliwości

Opublikowano:
Autor:

Kotły na pellet drzewny – specyfika i możliwości - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Coraz powszechniejsze dążenie do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery powoduje znacznie częstsze instalowanie w domach odnawialnych systemów grzewczych.

Coraz powszechniejsze dążenie do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery powoduje znacznie częstsze instalowanie w domach odnawialnych systemów grzewczych. Spalanie biomasy jest dziś postrzegane jako jedna z najbardziej korzystnych technologii umożliwiających znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla zarówno w nowo budowanych nieruchomościach, jak też w starszych domach do tej pory opalanych węglem i w związku z tym emitujących znaczne ilości dwutlenku węgla. Uruchomienie programu rządowego Czyste Powietrze, jak i programów samorządowych dofinansujących wymianę starych węglowych „kopciuchów” na nowe ekologiczne kotły w naszym kraju nastąpił zauważalny wzrost popytu na wysokiej jakości kotły na biomasę, a zwłaszcza na pellet drzewny.

Kotły na pellet drzewny – niska emisja i przystępna cena

Z uwagi na rosnące zainteresowanie wszystkich sektorów rynku, od właścicieli prywatnych domów aż po szkoły i hotele, kotły na pellet drzewny już teraz stają się jednym z podstawowych wyborów, jeśli chodzi o wdrażanie opłacalnych i niezawodnych instalacji grzewczych przyjaznych dla środowiska.

Nowoczesne kotły na pellet drzewny (podobnie zresztą jak kotły na ekogroszek) oferują poziom automatyzacji niemal odpowiadający właściwie bezobsługowym kotłom gazowym i olejowym. Kocioł na pellet drzewny Idealnie nadaje się zarówno do nowo budowanych domów, także w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej, jak i do wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych na paliwa kopalne. Instalacja kotłów na pellet drzewny staje się powszechnie uznawana jako korzystne i ekonomiczne rozwiązanie w zakresie systemów grzewczych o zmniejszonej emisji dwutlenku węgla i przystępnych kosztach eksploatacji.

Pellet drzewny dziś produkowany musi być zgodny z wyśrubowanymi normami, które zapewniają wysoki poziom wydajności energetycznej, niską emisję i spalanie o niskiej zawartości popiołu. Pellet drzewny jest też obecnie dość łatwo dostępny na terenie całego kraju.

Kotły na pellet drzewny - niezawodność

Na rynku dostępna jest dziś szeroka gama kotłów na pellet drzewny o mocy od 1 do 240 kW. Urządzenia o mocy do 26 kW mogą być napełniane paliwem ręcznie – workami z pelletem lub podłączone do systemu automatycznego podawania paliwa z zasobnikiem. Urządzenia powyżej 26 kW są już dziś dostępny niemal wyłącznie w wersji z automatycznym podajnikiem i zbiornikiem na pellet.

W najbardziej wydajnych i dziś już dość powszechnie stosowanych konstrukcjach kotłów zbiorniki są napełniane pelletem, który jest wydmuchiwany do systemu podawania. W większych instalacjach można zbudować lej samowyładowczy o udźwigu nawet do 10 ton, w małych przydomowych instalacjach wystarczy oczywiście indywidualny zasobnik na pellet.

Automatyczny system zasysania pelletu przenosi paliwo z zasobnika do kotła przez rury zasysające pellet. W instalacjach dla dużych obiektów odległość między zasobnikiem a kotłem może wynosić nawet do 25 metrów. Punkty zasysania umieszczone w dnie zasobnika zapewniają, że pellet nie rozsypuje się podczas zasysania z zasobnika do kotła oraz sprawia, że zasobnik jest równomiernie opróżniany. Jeśli system zostanie zablokowany, co zdarza się najczęściej w przypadku użycia zbyt grubego lub zawilgoconego pelletu, najbardziej zaawansowane kotły z podajnikami wyposażonymi w system samoprzełączający samoczynnie może odwrócić proces zasysania, aby przedmuchać przewód ssący i usunąć wszelkie przeszkody. Taki system zasysania nie ma ruchomych części w zasobniku na pellet, dzięki czemu jest bardziej niezawodny niż tradycyjne systemy z podajnikami ślimakowymi.

Kotły na pellet drzewny - wydajność

Pellet, podawany ręcznie lub automatycznie, trafia do zasobnika zintegrowanego z kotłem na pellet, a następnie automatycznie ładowany jest do komory spalania. Większość dostępnych dziś na rynku kotłów oferuje w pełni modulowaną moc z automatycznym zapłonem i funkcją automatycznego czyszczenia. Spalanie pelletu drzewnego rozpoczyna się w komorze ze stali nierdzewnej. Pellet jest podawany porcjami do palnika za pomocą ślimaka o zmiennej prędkości z zasobnika na pellet. W podstawie czaszy palnika znajduje się układ zapłonowy, który zapala pellet drzewny, gdy tylko układ sterowania odbierze zapotrzebowanie na ciepło. Po rozpaleniu pelletu następuje automatyczne wyłączenie elementu zapłonowego, a regulator spalania kotła pracuje w trybie modulacyjnym, na bieżąco monitorując i regulując podawanie pelletu do czaszy palnika oraz prędkość wentylatora, aby zapewnić wysoki poziom wydajności spalania na poziomie nawet ponad 90%.

Wysoką sprawność zapewnia nie tylko dokładne sterowanie spalaniem, ale także stała kontrola czy popiół jest usuwany z komory spalania i że powierzchnie wymiennika ciepła są czyste, aby zapewnić efektywne przenoszenie ciepła. Jest to również istotne dla zapewnienia utrzymania wydajności pracy. Palniki i wymienniki ciepła większości dostępnych na rynku wysokiej jakości kotłów posiadają zautomatyzowane systemy czyszczenia. Popiół wybierany z komory spalania i wymienników ciepła jest automatycznie przenoszony przez ślimak do zintegrowanego pojemnika na popiół. Przy takim poziomie automatyzacji z najbardziej zaawansowanych urządzeń przeznaczonych do ogrzewania większych obiektów wystarczy usuwać popiół i czyścić palnik zaledwie raz w roku. W małych przydomowych systemach trzeba to robić częściej – w zależności od pojemności zbiornika raz lub dwa razy w miesiącu.

Kotły na pellet drzewny – wygoda

Współczesne kotły na pellet drzewny są wyposażone w mniej lub bardziej zaawansowane elektroniczne systemy sterowania, które stale monitorują funkcje kotła. Użytkownik ma łatwy dostęp do panelu, który dostarcza podstawowych informacji, takich jak aktualna temperatura, tryb pracy itp., ale także informacje o przewidywanym terminie uzupełnienia paliwa, czyszczenia kotła czy ilości zużytego pelletu. Większość systemów sterujących automatycznie dostosowuje moc grzewczą i ustawienia kotła, aby zapewnić stały wysoki poziom wydajności roboczej w zależności od zmieniających się zewnętrznych warunków pogodowych i zaprogramowanych indywidualnych wymagań użytkownika. Większość dostępnych na rynku systemów ogrzewania zasilanych pelletem drzewnym pozwala na  bezpośrednie podłączenie kotła na pellet drzewny do tradycyjnej instalacji grzejnikowej lub nowoczesnej instalacji ogrzewania podłogowego bez potrzeby stosowania zbiornika buforowego. Wygoda użytkowania takich kotłów jest więc nie do przecenienia i sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych instalacjach grzewczych. To wszystko sprawia, że kotły na biomasę zasilane pelletem drzewnym zdobywają coraz większą popularność i uważana są za potencjalnie najlepsze systemy ekologicznego, bezemisyjnego ogrzewania. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE