reklama

Kim jest jubiler i jak nim zostać?

Opublikowano:
Autor:

Kim jest jubiler i jak nim zostać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEInteresują cię metale szlachetne, zawsze byłeś dobry z chemii i chciałbyś mieć satysfakcjonującą pracę, w której mógłbyś pokazać swoje umiejętności? Być może zawód jubilera jest właśnie dla ciebie. Kim jest jubiler i jak nim zostać?

Kim jest jubiler?

Jubiler to inaczej złotnik. Jest to osoba, której zadanie polega na wytwarzaniu różnego rodzaju produktów z metali szlachetnych i ich stopów. Najczęściej zawód ten kojarzy się z produkcją biżuterii, jednak rzemiosło jubilerskie sięga znacznie dalej. Spod rąk jubilera wychodzą również naczynia, sztućce, przedmioty dekoracyjne, religijne czy codziennego użytku. Ci rzemieślnicy potrafią również rozpoznać metale szlachetne, a co za tym idzie określić czy dany przedmiot jest wykonany z cennego kruszcu i oszacować jego wartość. Zajmują się także naprawą zepsutej biżuterii i innych przedmiotów z cennych kruszców, rozpoznawaniem i obróbką kamieni szlachetnych, a także sprzedażą własnych wyrobów czy skupem złomu metali szlachetnych. Jubilerzy mogą pracować zatrudnieni na etacie lub prowadzić własne pracownie, a także sklepy. 

Jak zostać jubilerem?

Aby zostać jubilerem, najlepiej jest skończyć specjalistyczne studia. Wyższe wykształcenie jest zwykle wymagane przez pracodawców. Jest ono możliwe do uzyskania na kierunkach takich jak wzornictwo lub projektowanie biżuterii. Jednak jubilerem może zostać każdy, kto samodzielnie posiadł odpowiednią wiedzę czy ukończył specjalne kursy, które często są organizowane na przykład przez szkoły policealne.  Na przykład ukończenie kursu i posiadanie certyfikatu jest konieczne, gdy złotnik chce zajmować się wyceną kamieni szlachetnych. Zostając jubilerem nie trzeba koniecznie szukać zatrudnienia. Można założyć własną pracownię czy sklep, jednak należy liczyć się z tym, że konieczny będzie spory nakład finansowy na lokal, sprzęt, metale szlachetne czy zatrudnienie pracowników. Osoby z minimum 3 letnią praktyką w zawodzie mogą zdać egzamin czeladniczy, a po kolejnych dwóch latach mistrzowski w Izbie Czeladniczej. 

Cechy dobrego złotnika

Złotnictwo to rodzaj sztuki, a więc osoba wykonująca taką pracą może mówić o sobie, że jest artystą. Praca złotnika wymaga zdolności manualnych, kreatywności, wyobraźni, znakomitego wzroku, zręczności, dokładności, cierpliwości, poczucia estetyki, a także idealnego czucia dotykowego. Powinien być też sumienny, rzetelny i terminowy. Praca jubilera wiąże się również z obsługą klientów. Musi więc on wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością dla klientów, którzy często są bardzo wymagający z racji tego, że produkty z metali szlachetnych są zwykle bardzo drogie. Klient nie chce wydawać dużych pieniędzy za byle co.  W przypadku złotników prowadzących własną działalność i sprzedających wyroby, dochodzi jeszcze konieczność posiadania wiedzy i umiejętności związanych z prowadzeniem firmy i sprzedażą. 

Zawód jubilera jest trudny i wymagający, ale również ciekawy i dający satysfakcję, a także uznanie otoczenia z jakim spotyka się niemal każdy artysta i rzemieślnik. Jubilerzy to zazwyczaj ludzie z pasją i miłością do tego, co robią. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE