Kiedy należy wyrejestrować samochód?
Wyrejestrowanie pojazdu odbywa się w określonych przypadkach:
- po kradzieży
- po złomowaniu całkowitego lub niekompletnego samochodu
- po całkowitej utracie auta bez zmiany właściciela
- po sprzedaży pojazdu za granicę lub kasacji za granicą
Jeśli stare auto nadaje się jeszcze na części, można oddać je na przykład do skupautzagotowke.net/, albo samodzielnie wymontować podzespoły na sprzedaż i następnie przekazać wrak do stacji demontażu. Brak wyrejestrowania pojazdu grozi konsekwencjami prawnymi.
Jak prawidłowo wyrejestrować swój pojazd?
W tym celu trzeba się udać do wydziału komunikacji. Tam należy wypełnić stosowny wniosek oraz przygotować komplet wymaganych dokumentów (m.in. dowód rejestracyjny, karta pojazdu, zaświadczenie o kasacji), a w niektórych przypadkach jest jeszcze obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej. Na wysłanie potwierdzenia wyrejestrowania pojazdu urząd ma 30 dni, licząc od złożenia wniosku, zwykle jednak odbywa się to dużo szybciej. Kierowca musi także zgłosić się do ubezpieczyciela, a za niewykorzystany okres ochrony towarzystwo zwraca adekwatną część składki OC.
Wszystkie czynności związane z wyrejestrowaniem pojazdu musi przeprowadzić właściciel. Jeśli pojazd ma kilku właścicieli, to każda osoba musi się stawić w urzędzie albo wystawić współwłaścicielowi pisemne pełnomocnictwo.
Po sprzedaży starego pojazdu do skup aut Bochnia lub osobie prywatnej nie jest konieczne wyrejestrowanie, a jedynie zgłoszenie zbycia w wydziale komunikacji oraz w firmie ubezpieczeniowej.