reklama

Jak wyrejestrować auto?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak wyrejestrować auto? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEWszystkie samochody będące w użyciu muszą zostać zarejestrowane w urzędzie komunikacji, natomiast gdy auto zostaje wycofane z ruchu, należy je wyrejestrować. Kto może to zrobić i jak wyglądają takie procedury?

Kiedy należy wyrejestrować samochód?


Wyrejestrowanie pojazdu odbywa się w określonych przypadkach:

  • po kradzieży
  • po złomowaniu całkowitego lub niekompletnego samochodu
  • po całkowitej utracie auta bez zmiany właściciela
  • po sprzedaży pojazdu za granicę lub kasacji za granicą
Nie licząc transakcji zagranicznych oraz kradzieży, wyrejestrowanie jest po prostu równoznaczne z tym, że samochód przestał fizycznie istnieć, ponieważ został zniszczony w nieszczęśliwym wypadku albo poddano go złomowaniu. Co ważne, wycofanie pojazdu z obrotu musi zostać potwierdzone przez licencjonowaną stację demontażu – oddanie auta na nielegalne złomowisko albo porzucenie wraku mocno utrudni dopilnowanie tego obowiązku.

Jeśli stare auto nadaje się jeszcze na części, można oddać je na przykład do skupautzagotowke.net/, albo samodzielnie wymontować podzespoły na sprzedaż i następnie przekazać wrak do stacji demontażu. Brak wyrejestrowania pojazdu grozi konsekwencjami prawnymi.

Jak prawidłowo wyrejestrować swój pojazd?


W tym celu trzeba się udać do wydziału komunikacji. Tam należy wypełnić stosowny wniosek oraz przygotować komplet wymaganych dokumentów (m.in. dowód rejestracyjny, karta pojazdu, zaświadczenie o kasacji), a w niektórych przypadkach jest jeszcze obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej. Na wysłanie potwierdzenia wyrejestrowania pojazdu urząd ma 30 dni, licząc od złożenia wniosku, zwykle jednak odbywa się to dużo szybciej. Kierowca musi także zgłosić się do ubezpieczyciela, a za niewykorzystany okres ochrony towarzystwo zwraca adekwatną część składki OC.

Wszystkie czynności związane z wyrejestrowaniem pojazdu musi przeprowadzić właściciel. Jeśli pojazd ma kilku właścicieli, to każda osoba musi się stawić w urzędzie albo wystawić współwłaścicielowi pisemne pełnomocnictwo.

Po sprzedaży starego pojazdu do skup aut Bochnia lub osobie prywatnej nie jest konieczne wyrejestrowanie, a jedynie zgłoszenie zbycia w wydziale komunikacji oraz w firmie ubezpieczeniowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE