Innowacyjna, bezbolesna metoda wykrywania nowotworów pęcherza w Kolbuszowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Innowacyjna, bezbolesna metoda wykrywania nowotworów pęcherza w Kolbuszowej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE W przypadku zmian nowotworowych jednym z najważniejszych aspektów jest wczesne wykrycie. W początkowych fazach może okazać się to bardzo trudne, jednak dzięki System Blue PDD diagnoza staje się dużo łatwiejsza.

Dosłownie bezkonkurencyjny system od firmy Richard Wolf (wyłączny dystrybutor na Polskę – Meden-Inmed Sp. z o.o.) zapewnia niespotykany dotychczas kontrast między nowotworem, a zdrową tkanką.

Z takiego badania można skorzystać w Oddziale Urologii Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Kolbuszowej.

System PDD - diagnostyka fotodynamiczna to metoda rozpoznawania nowotworów pęcherza moczowego. Przed badaniem do pęcherza, poprzez cewkę moczową, jest wprowadzany fotoczuły roztwór środka "Hexvix". Ściana pęcherza absorbuje roztwór po ok. 30 minutach i przetwarza w pigment. Pigment kumuluje się selektywnie w tkankach zmienionych nowotworowo, które absorbują światło o określonej długości fali. Pozwala to dokładnie zidentyfikować zmiany nowotworowe - w wyniku oświetlenia wnętrza pęcherza światłem fioletowo - niebieskim tkanka zmieniona nowotworowo jest widoczna w kolorze różowym.


Na pytania dotyczące tej formy diagnostyki odpowiada Anna Ossolińska, lekarz rezydent urologii Oddziału Urologii Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej.

Na czym polega innowacja diagnostyki rozpoznawania nowotworów pęcherza moczowego za pomocą nowego urządzenia?

Elektroresekcja przezcewkowa guza pęcherza moczowego w świetle niebieskim z zastosowaniem fotouczulacza (TURBT-PDD) to pełna nazwa nowoczesnej metody diagnostyczno-leczniczej, którą wykonujemy od około roku w naszym oddziale. W dużym skrócie i uproszczeniu pozwala ona uwidocznić guzy pęcherza moczowego niewidoczne w standardowo wykonywanym badaniu. Następnie rozpoznane guzy wycina się pętlą elektryczną przez cewkę moczową. Podanie specjalnego środka sprawia, że zmiany nowotworowe „świecą" oglądane w świetle ultrafioletowym. Jest to najnowocześniejsza metoda diagnostyki raka pęcherza moczowego wykonywana w nielicznych ośrodkach.

W czym ten nowoczesny sprzęt jest lepszy od dotychczasowych urządzeń?

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród pacjentów po 60. roku życia, a zachorowalność na ten nowotwór stale wzrasta. TURBT-PDD firmy Richard Wolf pozwala nam wykrywać płaskie zmiany nowotworowe, które mogą być łatwo przeoczone w badaniu wykonywanym w świetle białym (standardowa cystoskopia i standardowa przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego). Co za tym idzie, jesteśmy w stanie wykrywać nowotwory pęcherza moczowego wcześniej, dokładniej i leczyć je bardziej radykalnie. Zabieg ten jest świetnym uzupełnieniem klasycznej diagnostyki.

Dlaczego warto się badać pod kątem wykrywania nowotworów pęcherza moczowego?

Jak już wspomniałam rak pęcherza moczowego jest ważnym problemem populacyjnym, czwartym co do częstości występowania nowotworem wśród mężczyzn i trzynastym wśród kobiet, a co istotne, w grupie podwyższonego ryzyka są osoby z nałogiem nikotynowym, czyli palące papierosy, ale również bierni palacze. Wcześnie wykryty rak pęcherza daje szansę na pełne wyleczenie, bądź dobre kontrolowanie choroby, stadium zaawansowane tego nowotworu wymaga agresywnego i radykalnego leczenia pod postacią chemioterapii oraz usunięcia całego pęcherza moczowego. Wcześnie postawiona diagnoza, w tym przypadku może uratować życie.

Kto powinien sobie wykonać takie badanie?

Wyjątkowo istotnym tzw. „objawem alarmowym” jest pojawienie się krwi w moczu. Nawet jednorazowe wystąpienie krwi w moczu jest wskazaniem do wykonania cystoskopii, czyli badania polegającego na oglądaniu pęcherza moczowego kamerą wprowadzoną przez cewkę moczową. W przypadku krwiomoczu badanie cystoskopowe może zlecić nie tylko urolog, ale również na przykład lekarz rodzinny. O tym, czy zastosować pogłębioną diagnostykę z podaniem środka fotouczulającego decyduje lekarz urolog wykonujący badanie.

Czy to jest bolesne badanie?

Badanie jest bezbolesne. Ponadto, cystoskopię wykonujemy w naszym oddziale rutynowo giętkim cystoskopem. Urządzenie to jest cienkie i elastyczne w przeciwieństwie do typowo stosowanego cystoskopu sztywnego, co znacznie poprawia komfort badania i ogranicza ilość powikłań, a także umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza całego pęcherza moczowego.

Kiedy otrzymujemy wynik?

Wstępny wynik otrzymujemy już podczas badania, dokładny wynik po dwóch tygodniach - tyle trwa analiza histopatologiczna tkanek pobranych w trakcie zabiegu.

Jak długo czeka się na badanie?

Czas oczekiwania na zabieg diagnostyczny – cystoskopię wynosi do 7 dni, natomiast czas oczekiwania na zabieg diagnostyczno-leczniczy TURBT-PDD do 14 dni.

Czy to są usługi prywatne, czy także w ramach NFZ?

Świadczymy usługi wyłącznie z zakresu Narodowego Funduszu Zdrowia, są one bezpłatne. Dzięki dużemu i aktywnemu wsparciu Starostwa Powiatowego oraz nowoczesnemu zarządzaniu dyrektora Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej - Zbigniewa Strzelczyka mamy możliwość rozwijania procedur, które nie odbiegają zakresem od zabiegów wykonywanych w wiodących europejskich oddziałach urologicznych. Korzystamy z możliwości szkolenia w zagranicznych ośrodkach i staramy się na bieżąco aktualizować naszą wiedzę i umiejętności, a następnie wdrażać nowe technologie w naszym Oddziale Urologii Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej. Następnym etapem jest biopsja fuzyjna prostaty, ale to temat na kolejny artykuł.

Kontakt:

Sekretariat Urologii Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Kolbuszowej, ul. Grunwaldzka 4 36-100 Kolbuszowa: tel. 17 581 99 17, e-mail: urologia@szpital.kolbuszowa.pl

Więcej informacji i dane kontaktowe znajdziesz na stronie: http://www.szpital.kolbuszowa.pl/index.php/oddzial-urologii/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE