Estrada Rzeszowska - Europejski Stadion Kultury

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Estrada Rzeszowska - Europejski Stadion Kultury - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE 25-27 czerwca warto być w Rzeszowie. Właśnie wtedy odbędzie się tam największy festiwal kulturalny na Podkarpaciu – Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury

ESK to Koncert Główny z gwiazdami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej (Roxie Węgiel, Margaret, Jamalą, Grubsonem i nie tylko), ale i kilkadziesiąt innych wydarzeń kulturalnych z dziedziny tańca, teatru, street artu, muzyki, fotografii i nie tylko! A wszystko to zupełnie bezpłatnie!

Europejski Stadion Kultury: Największy festiwal kulturalny na Podkarpaciu

Europejski Stadion Kultury co roku przyciąga tłumy. Wszystko to dzięki bogatej ofercie kulturalnej, różnorodności projektów, dawaniu wysokiej jakości doznań kulturalnych i faktu dostępności wydarzeń dla każdego. W czasie ESK „kulturą żyje cały Rzeszów”. Podczas edycji 2021 zaplanowano 35 wydarzeń rozlokowanych w 10 lokalizacjach w obrębie miasta z głównym naciskiem na Klub Festiwalowy na Bulwarach i Park Sybiraków – w tym ostatnim odbędzie się tegoroczny Koncert Główny. Na ESK 2021 nie zabraknie atrakcji dla miłośników muzyki, tańca, teatru, street artu, fotografii. Zaplanowano też dyskusje poświęcone muzycznym nośnikom czy książkom. Nie zabraknie też specjalności dla dzieci – warsztatów, gier planszowych i zabaw. W Klubie Festiwalowym będzie można nakarmić ducha, ale i ciało – to ostatnie za sprawą zlotu foodtrucków. Słowem - podczas Europejskiego Stadionu Kultury każdy znajdzie coś dla siebie. 

Wschód Kultury a Europejski Stadion Kultury

Co ważne, Europejski Stadion Kultury to wydarzenie w ramach większej kulturalnej imprezy – Festiwalu Wschód Kultury współorganizowanego przez Ministerstwo Kultury, Narodowe Centrum Kultury i trzy miasta partnerskie – Rzeszów, Lublin i Białystok. Tym sposobem co roku w ramach Wschodu Kultury odbywają się trzy festiwale w trzech miastach. W tym roku w Rzeszowie od 25 do 27 czerwca. 

Koncert Główny ESK 2021: Jedyny taki koncert w Polsce

Jednymi z wielu idei przyświecających festiwalowi Wschód Kultury jest integracja środowisk artystycznych z miast Polski Wschodniej i krajów Partnerstwa Wschodniego i prezentacja ich dorobku szerokiej publiczności. Koncert Główny w ramach Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie doskonale wpisuje się w te założenia. Wszystko to za sprawą tzw. kolektywów, czyli wspólnych występów na jednej scenie wykonawców z Polski i zagranicy.  Takich duetów próżno szukać podczas innych festiwali w całym kraju. Podczas edycji 2021 w kolektywach usłyszymy następujące duety:

  • SYLWIA GRZESZCZAK/JAMALA (Ukraina)
  • GRUBSON/DAKHABRAKHA (Ukraina)
  • MARGARET/KALUSH (Ukraina)
  • KRZYSZTOF ZALEWSKI/NIZKIZ (Białoruś)
Powyżsi artyści zaprezentują po jednym wspólnym utworze i jednym z własnego repertuaru. Występy kolektywów poprzedzi tzw. koncert otwarcia. Tym razem swoje muzyczne hity zagra ROXIE WĘGIEL. Cały Koncert Główny zwieńczy natomiast muzyczne show projektu ANAWA (VOO VOO, KRZYSZTOF ZALEWSKI, KASAI, SPIĘTY)

Koncert Główny ESK 2021 odbędzie się pierwszego dnia festiwalu, czyli 25 czerwca, w rzeszowskim Parku Sybiraków. Start zaplanowano na godzinę 20.00. Szczegóły dotyczące bezpłatnych biletów można znaleźć TUTAJ: http://stadionkultury.pl/jak-zdobyc-bezplatne-wejsciowki-na-koncert-glowny-i-inne-wydarzenia-w-ramach-europejskiego-stadionu-kultury-2021/

Nie tylko Koncert Główny: Co warto zobaczyć w Rzeszowie podczas Europejskiego Stadionu Kultury 2021?

Europejski Stadion Kultury to nie tylko Koncert Główny, ale i kilkadziesiąt innych wydarzeń – w tym roku aż 35. Większość z nich zaplanowano w Klubie Festiwalowym na rzeszowskich Bulwarach. To właśnie tu od 25 do 27 czerwca przez całe dnie – do późnych godzin nocnych, każdy znajdzie coś dla siebie. 

Pierwszego dnia imprezy w Klubie Festiwalowym główny nacisk położony będzie na tematy związane z książkami. Wszystko to za sprawą Legimi, które przeprowadzi wykłady dla rodziców, zorganizuje maraton audiobookowy „binge listening” i zaprosi na spotkanie autorskie z Robertem Nowakowskim wokół książki „Ojczyzna jabłek”.  Wieczorem z kolei odbędzie się nietypowa dyskoteka – silent disco, czyli impreza z utworami muzycznymi płynącymi z słuchawek. Taka nietypowa muzyczna zabawa wpisała się już na stałe w program ESK – co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczestników. 

Drugi dzień ESK w Klubie Festiwalowym będzie muzyczny i rodzinny. W programie zaplanowano między innymi strefę gier plenerowych i warsztaty muzyczne – między innymi z gry na congach, perkusji i beatboxu. Nie zabraknie też owocnych dyskusji na temat nośników muzycznych – to za sprawą panelu dyskusyjnego zatytułowanego „Winylowy Wschód - winyl, CD a może powrót kasety?”, w którym wezmą udział wyjątkowi goście. Późnym popołudniem z kolei na bulwarowej scenie odbędzie się wyjątkowy koncert. Wystąpią DJ KLOCEK (Bartek Królik) i Szałowy Piotrek, Tvorchi, Łąki Łan. Wieczorem na imprezowiczów ponownie będzie czekało silent disco. 

Do Klubu Festiwalowego będzie warto zajrzeć i 27 czerwca. Miłośników dobrych wrażeń mogą przyciągnąć kontynuacja muzycznych warsztatów, koncert zespołu Wernyhora z wizualizacjami  kolektywu Tonda Kinoko/Andrij Fil, a najmłodszych Smyk Arena – strefa warsztatów dla dzieci. 

Przez trzy dni w Klubie Festiwalowym zaparkują też foodtrucki z kuchnią z różnych zakątków świata.

Bulwary to nie jedyna lokalizacja festiwalowych atrakcji. Sporo będzie działo się też między innymi w BWA przy Sobieskiego. Tu odbędą się warsztaty ruchowe dla rodziców z dziećmi i performance Ciało.Obiekt. Fani oglądania dobrej fotografii powinni z kolei zajrzeć do Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przy 3 Maja. Na przybyłych będzie czekała wystawa Marcina Walko „Na Wschód od Edenu”.  Ci z kolei, którzy trzymają swoje fotograficzne dzieła w szufladach będą mogli pokazać je szerokiej publiczności w Galerii Nierzeczywistej przy Matejki 10, gdzie powstanie tzw. Galeria Bezdomna.  Także w Nierzeczywistej będzie można także wziąć udział w warsztatach fotograficznych – nietypowych, bo z wykorzystaniem sprzętu sprzed lat. Obowiązkowym punktem na mapie rodziców z dziećmi podczas ESK jest z kolei Teatr Maska, gdzie podczas festiwalu odbędzie się premiera spektaklu „Biruta i tajemnica rzeki”. Interesująco zapowiada się też wydarzenie na dziedzińcu Zamku Lubomirskich, czyli „Deep Trip” Art Color Ballet – spektakl taneczny z wykorzystaniem bodypaintingu. Podczas ESK 2021 nie zabraknie też stałego punktu festiwalu – koncertu Art Celebration. Ten odbędzie się w Instytucie Muzyki, a wystąpią Atom String Quartet, Paweł Gusnar i Warsaw Saxophone Orchestra. ESK to także street art, dlatego na mapie murali rzeszowskich, dokładnie przy ulicy Reymonta, pojawi się kolejna propozycja – mural “Punkt widzenia” inspirowany twórczością Edwarda Janusza, przedstawiający Irenę Elgas-Markiewicz, wnuczkę Leopoldyny Januszowej i Edwarda Janusza autorstwa Michała Czerko, Dominika Morynia i Michała Macha. Z kulturalnymi propozycjami w ramach Europejskiego Stadionu Kultury spotkają się też spacerowicze spędzający czas w rejonach Runku, Alei Pod Kasztanami, BWA, Bulwarów i 3 Maja. Tam odbędzie się ArtOut Festival. Sztuka „wyjdzie” na ulice. Będzie muzycznie, teatralnie, tanecznie i malarsko. 

Więcej o wydarzeniach w ramach Europejskiego Stadionu Kultury można przeczytać na stronie: http://stadionkultury.pl/wydarzenia/

Odwiedź także strony:
stadionkultury.pl
BILETY: estrada.rzeszow.pl

Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE