reklama

Dom przygotowany na potrzeby osób starszych

Opublikowano:
Autor:

Dom przygotowany na potrzeby osób starszych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEOrganizm człowieka działa perfekcyjnie do około 20 roku życia. W tym czasie cały czas trwa rozwój i z dnia na dzień każdy układ i mechanizm w ciele człowieka jest odrobinę wydajniejszy i skuteczniejszy niż był jeszcze dzień wcześniej. W trzeciej dekadzie życia zaczyna się to zmieniać i przez około 10-15 lat, czasami trochę dłużej, człowiek pracuje na swoich maksymalnych obrotach.

Trzydziesty piąty rok życia jest zazwyczaj momentem, w którym następuje wyraźna przemiana. Mechanizmy regeneracji organizmu nie nadążają już za jego naturalnym zużywaniem się. Z tego powodu każdy układ zaczyna działać coraz słabiej i chociaż przez wiele lat nawet tego nie zauważamy, w końcu okazuje się, że zaczynamy mieć problemy z wieloma codziennymi czynnościami. Jedynym wyjściem z sytuacji jest dostosowanie naszego domu do naszych zmieniających się możliwości.


Poręcze i windy


Jednym z typowych problemów jest zawsze wchodzenie po schodach, które z wiekiem jest obciążeniem dla serca oraz dla stawów. Najważniejsze jest zamontowanie balustrad i poręczy przy schodach, których zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie często niema. Jeśli jest taka potrzeba, a w domu jest dość miejsca, można zdecydować się także na specjalne windy, dzięki którym wystarczy tylko siąść na krzesełku i zejść z niego na górze lub na dole.


Elementy antypoślizgowe


Równowaga dla wielu seniorów to nie tyle problem sam w sobie, co konieczność szczególnego chronienia się przed upadkiem. Ciało nie tylko gorzej sobie będzie radziło z wszystkimi sytuacjami kryzysowymi, takimi jak zupełnie normalne potknięcia czy pośliźnięcia się, ale skutki upadku mogą być zdecydowanie gorsze u osób starszych. Także powikłania po upadkach to większe wyzwanie.


Ze śliskimi powierzchniami można radzić sobie na wiele sposobów rezygnując na przykład z gresów w mieszkaniu na rzecz dywanów. Szczególnie niebezpieczne są powierzchnie, gdzie może pojawiać się wilgoć, czyli na przykład na tarasie czy w łazience. W takich miejscach można wykorzystywać specjalne płytki z elementami poślizgowymi lub przyczepiane tylko na czas eksploatacji gumowe maty i wycieraczki.


Łóżko wysokie dla seniora


Jednym z bardzo niespodziewanych problemów w wieku podeszłym jest trudność z kładzeniem się do łóżka i wstawaniem z niego. Spowodowane jest to przede wszystkim sztywnością stawów i ich ograniczoną ruchomością, jak również zmniejszeniem siły mięśni, co w praktyce oznacza, że znacznie trudniej jest wykonać ruch całym ciałem. Okazuje się, że łóżko jest zdecydowanie za nisko, by wstawanie z niego było wygodne, a położenie się bez upadku ze znacznej wysokości to także wyzwanie.


Na szczęście rozwiązanie tego problemu nie jest specjalnie trudne. Wystarczy tylko łóżko wysokie dla seniora, czyli specjalne łóżko, którego nogi są nieznacznie dłuższe od tych, które spotykamy w typowych łóżkach. Dobranie odpowiedniej wysokości jest istotne, ponieważ ustawienie łóżka za wysoko, kiedy w dodatku trzeba stosować specjalne materace, jest czasami równie kłopotliwe, co łóżko za niskie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE