Reklama

Dlaczego trzeba pić wodę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dlaczego trzeba pić wodę? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Nasze ciała składają się w około 60% z wody, co sprawia, że jest ona niezbędna do niemal wszystkich funkcji życiowych, ale korzyści płynące z jej picia wykraczają poza nasze podstawowe potrzeby. Mogą one wpływać na nasz stan psychiczny i jakość życia. Oto niektóre z istotnych korzyści płynących z picia wystarczającej ilości wody.

Regulacja systemu organizmu


Z wyjątkiem wędrówki w gorący letni dzień lub wyczerpujących treningów na siłowni bez butelki wody, zwykle nie zwracamy uwagi na nasze pragnienie. Podczas gdy my codziennie funkcjonujemy, woda po cichu reguluje temperaturę naszego ciała poprzez pocenie się i oddychanie, zapewnia nawilżenie stawów, dostarcza składniki odżywcze do komórek, wypłukuje toksyny z organizmu i sprawia, że nasze neurony mogą nawet myśleć o wodzie. Woda stanowi podstawę funkcjonowania niemal wszystkich układów naszego organizmu. Paradoksalnie zbyt zbyt mała ilość dostarczanych płynów może powodować zatrzymanie wody w organizmie, co bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia masy ciała. 

Sprawność poznawcza


Ludzki mózg składa się w około 73% z wody, jednak nawodnienie nie jest zazwyczaj pierwszą rzeczą, o której myślimy, gdy czujemy się zmęczeni lub nie jesteśmy skoncentrowani. Utrata wody w organizmie wynosząca zaledwie 1-2% wystarczy, by pogorszyć sprawność poznawczą, w tym uważność, umiejętność myślenia analitycznego i pamięć. Nawet niewielkie odwodnienie może wpłynąć na nastrój, poziom energii, pamięć roboczą i zdolność jasnego myślenia. W wielu badaniach odnotowano pozytywny wpływ wody na wigor i postrzeganie wydajności w zadaniach wymagających uwagi i czujności.

Trawienie


Jeśli cierpisz na wzdęcia lub zaparcia, a już stosujesz zbilansowaną dietę roślinną, winowajcą może być spożycie wody. Dwa kluczowe składniki zdrowego trawienia i eliminacji to nawodnienie i błonnik. Woda pomaga w eliminacji płynnych odpadów z nerek i ułatwia ruch w jelicie grubym, utrzymując miękki stolec. Błonnik rozpuszczalny (taki jak w owsie lub jabłkach) wspomaga ten proces, sygnalizując układowi trawiennemu, że powinien zatrzymać wodę, aby utrzymać objętość stolca. Z kolei błonnik nierozpuszczalny pomaga przesuwać treść w celu utrzymania regularności stolca. Ponadto, jeśli kiedykolwiek czułeś mdłości lub miałeś inne problemy trawienne podczas ćwiczeń, odwodnienie może być częściowo winne temu zjawisku. W jednym z badań wykazano, że odwodnienie prowadziło do zaburzeń żołądkowo-jelitowych podczas ćwiczeń.

Wydajność sportowa


Jedną z chwil, w których jesteśmy najbardziej świadomi potrzeby nawodnienia, jest czas ćwiczeń. Gdy temperatura ciała ulega podwyższeniu, organizm zaczyna produkować pot w celu jego schłodzenia, co prowadzi do utraty wody i elektrolitów. W zależności od osoby, intensywności wysiłku fizycznego i warunków pogodowych w pomieszczeniu może to prowadzić do łagodnego lub umiarkowanego odwodnienia. Odwodnienie może mieć poważny wpływ na wyniki sportowe. Utrata potu równa 2% masy ciała powoduje zauważalny spadek wydolności fizycznej i psychicznej, a utrata 5% lub więcej masy ciała podczas wysiłku fizycznego może obniżyć zdolność do pracy o około 30%. Ponieważ osocze krwi składa się głównie z wody, odwodnienie zwiększa lepkość krwi (tzn. krew gęstnieje), co powoduje, że mniej krwi jest pompowane do i z serca, a w rezultacie zmniejsza się pojemność wyrzutowa serca. Kiedy jesteśmy odwodnieni, nasze ciała produkują mniej potu, co prowadzi do podwyższenia średniej temperatury ciała. Wyższa temperatura ciała wydaje się zwiększać rozpad glikogenu - proces odpowiedzialny za zmęczenie i bolesność mięśni.

Nawilżanie skóry


Wielu kosmetologów przekonuje, że nawilżenie skóry to siła, która dodaje jej blasku - ale czy są na to dowody naukowe? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jedno z badań wykazało, że większa ilość wody w regularnej diecie uczestników pozytywnie wpływa na nawilżenie i biomechaniczne zachowanie (np. elastyczność) skóry. Większość ekspertów zgadza się, że ponieważ nasza skóra jest organem, odpowiednie spożycie wody może pomóc komórkom skóry funkcjonować optymalnie, podobnie jak innym komórkom organizmu. Spożywanie większej ilości wody i ogólne korzyści dla organizmu mogą wyjaśniać niepotwierdzone doniesienia o poprawie wyglądu skóry.

Sen i energia


Nawodnienie i sen wydają się mieć dwukierunkową zależność. Osoby znacznie odwodnione często zgłaszają uczucie ogromnego zmęczenia lub znużenia, a odwodnienie może przyczyniać się do skurczów, chrapania lub pragnienia, co utrudnia uzyskanie dobrej jakości snu. Jednocześnie okazuje się, że brak snu może przyczyniać się do odwodnienia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE