Dzisiaj depilacja laserowa jest jednym z najlepszych sposobów na usunięcie niechcianych włosków. Dzięki niej można zlikwidować owłosienie z praktycznie każdej partii ciała oraz twarzy.
Jeśli także chcesz cieszyć się gładką skórą na lata, zabieg depilacji laserowej będzie doskonałym wyborem – zarówno dla kobiet, jak również dla mężczyzn. Co warto wiedzieć o depilacji laserem?
- Depilacja laserowa – co to jest?
- Na czym polega depilacja laserowa?
- Partie, które można poddać depilacji laserem
- Kiedy można skorzystać z depilacji laserem?
- Jak przebiega depilacja laserowa?
- Czy jeden zabieg depilacji laserowej wystarczy?
- Przeciwwskazania do depilacji laserowej
- Gdzie można wykonać zabieg depilacji laserowej?
Depilacja laserowa – co to jest?
Nowoczesna depilacja laserowa to zabieg, który pozwala na trwałe usuniecie niechcianego owłosienia z ciała oraz z twarzy.
Laser usuwa włosy wraz z cebulkami, co powoduje, że nie odrastają one ponownie. Dzięki temu zabieg ten doskonale sprawdza się u tych osób, które chciałyby skutecznie pozbyć się włosków i zapomnieć o ich systematycznym usuwaniu, na przykład takimi metodami jak depilacja woskiem czy golenie golarką.
Do prowadzenia zabiegów depilacji laserowej stosuje się różnego rodzaju lasery, w tym najbardziej popularny laser diodowy, a także laser frakcyjny. Aktualnie w użyciu są także lasery łączące te dwie technologie, na przykład laser Soprano Ice Platinum.
Wykorzystanie nowoczesnego lasera pozwala na uzyskanie optymalnych efektów – szybkie i skuteczne usunięcie włosków bez ryzyka podrażnienia skóry.
Na czym polega depilacja laserowa?
Bazujące na urządzeniach laserowych zabiegi depilacji pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów już po pierwszej procedurze tego typu.
W przypadku usuwania owłosienia laserem dochodzi do wchłaniania energii lasera przez włosek oraz cebulkę włosa wraz z jej korzeniami. Następnie energia ta zmienia się w energię termiczną, co prowadzi do zniszczenia włoska i jego cebulki.
Laserowe usuwanie włosków bazuje wówczas na zjawisku fototermolizy selektywnej. Polega ona na niszczeniu przez laser tych struktur, które wchłaniają energię promieniowania z wiązki lasera o odpowiedniej długości fali. Uszkodzeniu nie ulegają przy tym otaczające tkanki, dlatego też zabieg jest tak bezpieczny.
Depilacja laserowa bazuje wtedy na różnicy pomiędzy melaniną we włosku oraz otaczającą go skórą. Najlepsze efekty można uzyskać w przypadku włosków ciemniejszych, które odróżniają się na tle jaśniejszej skóry, ale aktualnie w użyciu są także lasery, które skutecznie radzą sobie z jaśniejszym owłosieniem.
Partie, które można poddać depilacji laserem:
- nogi – łydki, kolana, uda oraz stopy
- ręce – ramiona, przedramiona, dłonie
- pachy
- okolice bikini – depilacja podstawowa, częściowa oraz głęboka
- twarz – u kobiet wąsik, u mężczyzn broda
- tors
- brzuch
- plecy
- pośladki
- szpara pośladkowa
Wobec tego zabieg depilacji laserowej pozwala na skuteczne usunięcie niechcianych włosków z praktycznie każdego miejsca na ciele oraz na twarzy.
Kiedy można skorzystać z depilacji laserem?
Nowoczesne zabiegi depilacji laserowej rekomendowane są dla wszystkich osób, które chcą skutecznie pozbyć się niechcianego owłosienia i nie mają ku temu przeciwwskazań.
Depilacja laserowa jest przeznaczona zarówno dla kobiet, jak i la mężczyzn, którzy chcą zapomnieć o problemie niechcianego owłosienia. To skuteczny zabieg prowadzony ze wskazań estetycznych, jak również u osób z problemem nadmiernego owłosienia, na przykład z hirsutyzmem.
Jak przebiega depilacja laserowa?
Zabieg depilacji laserowej nie jest skomplikowany i trudny – prowadzony jest przez specjalistę w tym zakresie, który dba o jego prawidłowy przebieg.
Przed zabiegiem przeprowadzana jest tak zwana próba laserowa – ma ona na celu sprawdzenie, czy zabieg depilacji będzie skuteczny i nie wywoła u pacjenta żadnych skutków ubocznych. Specjalista dobiera wtedy także optymalne parametry pracy urządzenia.
Nowoczesna depilacja laserowa, na przykład wykonana laserem typu Soprano Ice Platinum, jest niemalże całkowicie bezbolesna dla pacjenta. Urządzenie stosuje specjalną nakładkę chłodzącą, która minimalizuje doznania bólowe podczas usuwania włosków.
Sam zabieg trwa najczęściej od około 15 do 60 minut w zależności od wielkości obszaru zabiegowego. W trakcie zabiegu depilacji laserowej specjalista przesuwa lub przykłada głowicę urządzenia do wyznaczonego obszaru – laser powoduje wtedy zniszczenie włosków.
Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się niewielkie obrzęki czy rumień, które najczęściej zanikają po kilku godzinach. Nie jest wymagana specjalna rekonwalescencja.
Należy pamiętać także o odpowiednim przygotowaniu do zabiegu usuwania owłosienia metodą laserową. Zaleca się zaniechanie opalania, mechanicznego usuwania włosków (wyrywania, depilacji woskiem, depilatorem), odstawienie określonych leków na 1-2 miesiące przed planowanym zabiegiem. Dokładne informacje można uzyskać od specjalisty wykonującego zabieg.
Czy jeden zabieg depilacji laserowej wystarczy?
Wiele osób myślących o skorzystaniu z zabiegu depilacji laserowej zastanawia się, czy już po jednej sesji będzie można uzyskać optymalne efekty.
Zasadniczo, usuwanie owłosienia z wykorzystaniem laserów pozwala na skuteczne pozbycie się nawet do połowy włosków podczas jednego zabiegu. Nie usuniemy jednak wtedy całego owłosienia ze skóry. Dlaczego?
Wynika to z faktu, że włoski znajdują się w różnych fazach wzrostu – niektóre rosną, inne z kolei są w fazie spoczynkowej lub przejściowej pomiędzy aktywną a spoczynkową. Zabiegi depilacji laserem pozwalają na usuwanie tylko tych włosków, które są w fazie aktywnej. Wobec tego w celu usunięcia większości z nich konieczne jest wykonanie serii zabiegów.
Najczęściej laserowe usuwanie niechcianego owłosienia to od 4 do 6 zabiegów prowadzących w odstępach co około miesiąc. Wtedy można usunąć nawet powyżej 95 proc. niechcianych włosków.
Przeciwwskazania do depilacji laserowej:
- ciąża i okres karmienia piersią
- świeża opalenizna
- stany zapalne i infekcje skóry
- opryszczka w aktywnej fazie
- bielactwo
- choroba nowotworowa
- łuszczyca
- padaczka
- skłonność do bliznowców
- niedawno wykonane peelingi medyczne
- stosowanie leków światłouczulających
- używanie kremów z retinolem, kwasami owocowymi
- zażywanie ziół dziurawca, nagietka
Gdzie można wykonać zabieg depilacji laserowej?
Aktualnie depilacja laserowa jest dostępna w wielu gabinetach, między innymi w tych, których specjalnością jest medycyna estetyczna. Działają również gabinety, które skupiają się wyłącznie na prowadzeniu depilacji laserowej. Adresy można znaleźć już teraz on-line.
W Rzeszowie depilacja laserowa oferowana jest między innymi przez Klinikę Medycyny Estetycznej i Dermatologii J&J Art Derma Clinic, która działa przy ulicy Powstańców Wielkopolskich.
Więcej informacji o zabiegach, a także cennik depilacji laserowej można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: https://artdermaclinic.pl/medycyna-estetyczna/depilacja-laserowa.