reklama
reklama

Sześć metrów pod dnem Jeziora Solińskiego. Warto zwiedzić elektrownię i wnętrze zapory wodnej w Solinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PODKARPACIEJezioro Solińskie to jedno z największych w Polsce sztucznie utworzonych zbiorników wodnych, a swoją malowniczością przyciąga nieustannie rzesze turystów. Ogromny zachwyt wzbudza fakt, że istnieje możliwość przejścia poniżej jego dna.
reklama

Zapora wodna w Solinie

Zapora wodna w Solinie to najwyższy tego typu obiekt w Polsce. Budowla potrafi zachwycić każdego, zarówno te osoby, które mają okazję ją zobaczyć po raz pierwszy na własne oczy, jak i te, które widziały ją wielokrotnie. Nie ma się temu co dziwić, bowiem zapora liczy blisko 82 metry wysokości i 664 metry długości. Dzięki niej powstał zbiornik wodny o linii brzegowej wynoszącej prawie 160 kilometrów.

Budowa zapory zakończyła się w 1968 roku. Wówczas było to ogromne i pionierskie wyzwanie, które wymagało ogromu prac organizacyjno-logistycznych. Do wzniesienia zapory zużyto 820 tysięcy metrów sześciennych betonu, przeznaczając na jego wyprodukowanie 1,7 miliona ton kruszywa oraz 200 tysięcy ton cementu. Zapora waży około 2 milionów ton, a objętość tworzącego nią betonu wynosi 760 tysięcy metrów sześciennych. Przy pracach nad wznoszeniem budowli pracowało 2000 robotników.

reklama

Wnętrze największej zapory wodnej w Polsce

Zaporę wodną możemy zobaczyć nie tylko z zewnątrz, ale również od wewnątrz. Jak informuje PGE Energia Odnawialna, zwiedzanie indywidualne obiektu - do 31 października odbywa się w dniach od wtorku do soboty o godzinie: 09:30, 11:00, 12:30, 14:00 oraz 15:30, grupy zorganizowane: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 oraz 16:00.

W przypadku zwiedzania elektrowni przez osoby indywidualne należy osobiście zgłosić się do budynku Centrum Energii Odnawialnej około 30 minut przed planowaną godziną zwiedzania, a nie później niż 10 minut przed, celem dopełnienia formalności oraz dokonaniem opłaty. Bilet zakupiony w kasie nie podlega zwrotowi. PGE przypomina, że wszyscy uczestnicy wycieczki zobowiązani są do poruszania się na terenie elektrowni w kaskach ochronnych, które zostaną wypożyczone w cenie biletu.

reklama

Sześć metrów pod dnem Jeziora Solińskiego

Zwiedzanie wnętrza zaczynamy od krótkiego filmu, który pokazuje jak działa cała mechanika zapory i procesy, które w niej zachodzą. Następnie wszyscy mogą zobaczyć stare turbiny, dwa helikoptery oraz wnętrze hali maszyn. Kolejnym punktem jest zejście do najniższej galerii serwisowej, gdzie powoli zaczyna uruchamiać się wyobraźnia, bowiem przed nami znajduje się 2 miliony ton betonu, a za ścianą kilkadziesiąt metrów wody. Co kilka kroków widzimy urządzenia pomiarowe, które nieustannie mierzą ciśnienie, temperaturę czy naprężenie betonu.

Warto pamiętać, aby na wycieczkę zabrać ze sobą cieplejsze ubranie, ponieważ panuje tam stała temperatura oscylująca między 7 a 8 stopni Celsjusza oraz 100 procent wilgotności. Całkowity czas zwiedzania to około 75 minut.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama