Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl, który jest jednym z bliźniaczych portali grupy AWR Korso. Jeśli interesujesz się pięknem Bieszczad, bogactwem przyrody i fascynującą historią tego regionu, to miejsce stworzone jest właśnie dla Ciebie.
Najdłuższe serpentyny w Polsce
Najdłuższe serpentyny w Polsce znajdują się na drodze krajowej nr 28 z Sanoka do Przemyśla. Ta malownicza trasa nie tylko wznosi się, ale także wije pomiędzy drzewami prowadząc przez przełęcz Przysłup w Górach Słonnych. Droga ma swój początek w miejscowości Wujskie, a kończy się 7 kilometrów dalej w Tyrawie Wołoskiej. Ze względu na swoje położenie i charakterystykę, trasa - zwłaszcza w okresie letnim - przyciąga wielu motocyklistów, którzy przyjeżdżają z najróżniejszych zakątków naszego kraju. Jest ona na tyle ciekawa, że cyklicznie organizowane były tutaj Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski.Według przewodników turystycznych, kiedy droga nie miała nawierzchni asfaltowej było tam znacznie więcej zakrętów niż teraz. Do lat 70. XX wieku trasa liczyła 42 serpentyny, obecnie jest ich 18. Kręta trasa wielokrotnie była wykorzystywana w rajdach i wyścigach górskich. W okresie międzywojennym i powojennym rozgrywano tu próby sportowe Rajdu Polski. Przez serpentyny prowadziła także trasa zlotu gwiaździstego Rajdu Monte Carlo dla zawodników startujących z Warszawy. Rozegrano na niej też 47 edycji Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego.
Jeżeli ktoś jadąc w Bieszczady chciałby się chociaż przez chwile poczuć jak na alpejskich przełęczach powinien wybrać tą drogą wyjeżdżając bądź przyjeżdżając w te tereny. Bez wątpienia to jeden z najefektywniejszych tego typu odcinków w Polsce.
Taras widokowy z panoramą na bieszczadzkie szczyty
Około kilometra na południe od Przełęczy Przysłup (620 m n.p.m.) znajduje się taras widokowy z parkingiem położony na wysokości 550 m n.p.m. Z punktu rozciąga się „zapierający dech w piersiach” widok na Bieszczady. Od lewej strony możemy zaobserwować Magurę Łomiańską, Żuków, Ostre, Trohaniec, Jawor. Dalej Tarnice, Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Smerek, Korbanię, Jasło, Łopiennik, Wołosyń oraz Jaworne. Bez trudności jesteśmy w stanie dostrzec także pobliskie wioski oraz Zagórz, Lesko czy Sanok.Dla ułatwienia zlokalizowania szczytów, na tarasie widokowym znajduje się wielka tablica informacyjna z dokładnymi podpisami.
Punkt widokowy w Górach Słonnych - jak dojechać?
Platforma widokowa znajduje się przy malowniczej trasie nr 28 prowadzącej przez serpentyny z Sanoka w kierunku Przemyśla. Nie sposób przeoczyć skrętu prowadzącego do tego punktu, ponieważ jest on dobrze oznakowany. Zjeżdżamy z drogi krajowej i dalej drogą asfaltową pokonujemy jeszcze kilkanaście metrów. Tam znajduje się duży parking z miejscem do odpoczynku i rozpalenia ogniska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.