reklama
reklama

Połonina Wetlińska w pigułce. Tymi szlakami dotrzemy do schronu turystycznego Chatka Puchatka II [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Połonina Wetlińska w pigułce. Tymi szlakami dotrzemy do schronu turystycznego Chatka Puchatka II [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
PODKARPACIENiewątpliwie Połonina Wetlińska to jedno z najpopularniejszych miejsc w Bieszczadach. Jej atrakcyjność bierze się z połączenia stosunkowo łatwej trasy podejścia, przepięknych widoków na szczycie z panoramą Połoniny Caryńskiej i najwyższego pasma – Tarnicy.
reklama

Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl, który jest jednym z bliźniaczych portali grupy AWR Korso. Jeśli interesujesz się pięknem Bieszczad, bogactwem przyrody i fascynującą historią tego regionu, to miejsce stworzone jest właśnie dla Ciebie. 

Połonina Wetlińska to wyjątkowo potężny i rozległy masyw górski rozciągający się od Smereka aż do Brzegów Górnych. Większa jego część, w tym cała połonina, leżą na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Główny grzbiet masywu ma długość prawie 8 kilometrów i składa się z dwóch części: mniejszej, zachodniej ze szczytem Smerek (1222 m) oraz z części wschodniej, obejmującej właściwą Połoninę Wetlińską. Obie te części rozdziela Przełęcz Orłowicza. Na Połoninie Wetlińskiej wyróżniają się dwa charakterystyczne wierzchołki Osadzki Wierch (1253 m) i Roh (1255 m), a także wierzchołek wschodni - Hasiakowa Skała (1232 m), na którym znajduje się schron turystyczny Chatka Puchatka II.

reklama

Chatka funkcjonuje jako schron. Możemy w niej odpocząć, zjeść własny posiłek, zamówić ciepłe napoje, podładować telefon i schronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Toalety otwarte są w miarę dostępności wody, która pochodzi z opadów lub jest dowożona. Przypominamy, obiekt nie prowadzi gastronomii i nie sprzedaje napojów alkoholowych

– informuje Bieszczadzki Park Narodowy.

Szlaki na Połoninę Wetlińską

Na Połoninę Wetlińską (Hasiakowa Skała) możemy wyruszyć między innymi z Przełęczy Wyżnej, campingu Górna Wetlinka, Brzegów Górnych oraz Smereka.

reklama

Z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską

Pierwszy odcinek trasy przebiega przez otwartą przestrzeń. Po drodze mijamy pomnik Jerzego Harasymowicza, poety związanego z Bieszczadami, „Pomnik Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc”, upamiętniający pracę ratowników z bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Następnie dochodzimy do punktu informacyjno-kasowego Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie zakupujemy wejściówkę. Dalej kontynuujemy wędrówkę przez otwarty teren po czym wchodzimy do lasu, gdzie czekają miejscami strome podejścia. Po około godzinnym marszu jesteśmy już na połoninie.

reklama

Dystans: 2,6 km

Przybliżony czas przejścia: 1 godzina 15 minut

Z campingu "Górna Wetlinka" na Połoninę Wetlińską

Nieco dłuższym wariantem wejścia na Połoninę Wetlińską jest szlak czarny, który pełni rolę łącznika pomiędzy campingiem Bieszczadzkiego Parku Narodowego "Górna Wetlinka" a szlakiem żółtym z Przełęczy Wyżnej. Po opuszczeniu campingu przechodzimy przez polanę i wchodzimy do lasu, którym idziemy aż do końca czarnego szlaku. Po kilkunastu minutach wędrówki docieramy do drewnianej kładki na potokiem Pataraczakowskim. Następnie trasa zaczyna wspinać się do góry i po około 20 minutach docieramy do połączenia ze szlakiem żółtym.

Dystans: 4,4 km

Przybliżony czas przejścia: 1 godzina 55 minut

Szlak czerwony z Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską zbliżony jest dystansem do tego, który rozpoczyna się na Przełęczy Wyżnej, jednak ten wyróżnia się przede wszystkim lepszymi widokami, gdyż mniej idziemy lasem, a więcej grzbietem. Wędrówkę rozpoczynamy przy parkingu. Zgodnie z drogowskazem przechodzimy przez drewniany mostek nad potokiem Prowcza, po chwili wchodzimy w teren częściowo zalesiony i dalej na polanę przez którą wędrujemy kilkaset metrów. Następnie wracamy do lasu i zaczynamy dość lekkie podejście, by w końcu dojść do bardziej wymagającego odcinka. Nachylenie rośnie i zaczynają pojawiać się schodki z barierkami, a za nimi częściowo kamienisty teren. Najprzyjemniejszym momentem tej trasy jest zdecydowanie spacer po pięknym, pełnym krajobrazów grzbiecie.

Dystans: 2,5 km

Przybliżony czas przejścia: 1 godzina 25 minut

Z Smereka (wieś) na Połoninę Wetlińską

Wyprawę czerwonym szlakiem na Połoninę Wetlińską rozpoczynamy przy drodze między Kalnicą a wsią Smerek. Z głównej drogi należy skręcić w lewo i dalej przejechać przez most nad rzeką Wetlinka aż do parkingu na którym zostawimy swój pojazd. Po wcześniejszym zakupie biletu wyruszamy na szlak prowadzący początkową drogą szutrową. Następnie przechodzimy po kładce i wśród drzew wspinamy się powoli do góry. Po około godzinie marszu dochodzimy do drewnianej wiaty odpoczynkowej. Dalej szlak wznosi się cały czas do góry aż dochodzimy do górnej granicy lasu, z której rozciąga się piękna panorama. Na horyzoncie możemy dostrzec nasz pierwszy cel jakim jest Smerek z charakterystycznym krzyżem. Wędrujemy tam stosunkowo stromą ścieżką.

Ze Smereka schodzimy na Przełęcz Orłowicza, gdzie krzyżują się szlaki turystyczne w kierunku Połoniny Wetlińskiej, Wetliny, Suchych Rzek, Zatwarnicy i Jaworca. Dalej poruszamy się ścieżkę biegnącą wzdłuż głównego grzebietu połoniny. Wędrówkę umilają nam niesamowite krajobrazy. Mijamy Hnatowe Berdo, na które nie prowadzi żaden szlak. Z tym miejscem związana jest legenda. Następnie dochodzimy do Osadzkiego Wierchu skąd po kamiennych schodach schodzimy niżej. Z tego miejsca pozostaje nam jeszcze około 45 minut marszu do Hasiakowej Skały i znajdującego się tam schronu turystycznego.

Dystans: 11 km

Przybliżony czas przejścia: 4 godziny 15 minut

Warto pamiętać, że przed wejściem na szlaki turystyczne w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego należy zakupić bilet w punktach informacyjno-kasowych (otwarte są w sezonie letnim) lub za pośrednictwem strony internetowej bdpn.eparki.pl.

W naszej galerii prezentujemy zdjęcia z zimowego szlaku między Przełęczą Wyżną a Połoniną Wetlińską.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama