reklama

Zima stulecia na archiwalnych fotografiach. Rzeszów bez połączenia kolejowego z Warszawą, brak prądu i kilkumetrowe zaspy! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PO GODZINACH Od wielu lat nie ma już zimy, która daje się nam mocno we znaki. Oczywiście są śnieżyce, mróz, ale nie dochodzi do komunikacyjnego paraliżu, braku dostaw surowców energetycznych. Zobaczcie, jak wyglądała zima stulecia, która rozpoczęła się 31 grudnia 1978 roku.
reklama

Powrót z zabawy sylwestrowej 1978/1979 już nie był taki łatwy, bo trzeba było brodzić w zaspach. Tak wyglądał początek zimy stulecia! W miejscowości Ust´-Szczugier, w europejskiej części Rosji (wtedy Związku Radzieckiego), 31 grudnia 1978 roku termometry pokazały temperaturę -58,1 stopni Celsjusza!

1 stycznia 1979 roku cały kraj był sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. W kolejnych dniach wskutek zakłóceń w transporcie zaczęło brakować surowców energetycznych. Zamarznięte zwrotnice kolejowe i popękane w wyniku mrozów szyny spowodowały, że transporty węgla do elektrociepłowni docierały wyjątkowo rzadko, a rozmrażanie tych, które udało się dowieźć, było bardzo utrudnione.

Do odśnieżania torów i dróg skierowano wojsko wyposażone w ciężki sprzęt (czołgi, które gąsienicami zrywały z dróg grubą warstwę zmrożonego i zbitego śniegu). W większości miast komunikacja miejska nie funkcjonowała lub działała w bardzo ograniczonym stopniu. Transport międzymiastowy również funkcjonował bardzo źle. Autobusy w niektórych okolicach jeździły w "tunelach" wykopanych w śniegu.

Co działo się na Podkarpaciu? Bierzemy tutaj pod uwagę wydarzenia z czterech ówczesnych województw: rzeszowskiego, przemyskiego, krośnieńskiego oraz tarnobrzeskiego. Archiwalne wydania "Nowin" informują o pociągu, który utknął w zaspie w Cmolasie, odwołanych połączeniach kolejowych (w lutym Rzeszów przez to na chwilę stracił połączenie kolejowe z Warszawą), na południu regionu (województwa krośnieńskie i przemyskie) odwołano aż 460 kursów autobusowych! Uczniowie wszystkich typów szkół przez kilkanaście dni stycznia nie chodzili na lekcje, bo działalność oświaty została wstrzymana. Brak surowców skutkował zimnymi kaloryferami i chałupniczymi sposobami dogrzewania mieszkań. 

Zaopatrzenie sklepów jeszcze przed zimą było złe, a teraz stało się jeszcze gorsze. Osoby żyjące w tamtym czasie pamiętają o zamarzniętym chlebie. Pękały rury wodociągowe, nie było energii elektrycznej. Porywisty wiatr sprawiał, że mróz był jeszcze bardziej dokuczliwy. Historycy szacują, że zima stulecia sprzed ponad 40 lat zabrała życie około tysiąca osób.

Zobaczcie w naszej galerii, jak wyglądała zima stulecia.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama