Szopki bożonarodzeniowe to tradycyjne polskie ozdoby świąteczne, które przedstawiają sceny związane z narodzeniem Jezusa. Zazwyczaj zawierają figurki Maryi, Józefa, Dzieciątka Jezus, aniołów, pasterzy, trzech króli i zwierząt, umieszczonych w małym stajennym otoczeniu.
Tradycja szopek sięga średniowiecza i jest związana z jasełkami, czyli widowiskami teatralnymi przedstawiającymi historię Bożego Narodzenia. Współczesne szopki bożonarodzeniowe są często dziełem utalentowanych rękodzielników i artystów ludowych. W Krakowie co roku odbywa się Konkurs Szopek Krakowskich, gdzie prezentowane są różnorodne i kreatywne prace.
Szopki bożonarodzeniowe są pięknym wyrazem folkloru i kultury ludowej, a ich tworzenie stanowi ważny element polskich tradycji świątecznych.
Co roku ustawiane są one w kościołach. Podziwiać je można aż do 2 lutego. Zaglądamy do Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, aby podziwiać dużych rozmiarów szopkę. Dużą atrakcją w cmolaskim kościele jest postawiony przy szopce wielbłąd, na którym mogą usiąść dzieci, aby zrobić sobie pamiątkowe świąteczne zdjęcie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.