reklama
Reklama lokalna
reklama

Wyjątkowa publikacja z 1888 r. wydana przez skansen w Kolbuszowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MKL w Kolbuszowej

Wyjątkowa publikacja z 1888 r. wydana przez skansen w Kolbuszowej - Zdjęcie główne

Wyjątkowa publikacja z 1888 r. wydana przez skansen w Kolbuszowej. | foto MKL w Kolbuszowej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PO GODZINACHZ okazji otwarcia plebanii z Ostrów Tuszowskich Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej wydał nową publikację. To poradnik liczący ponad 100 stron ks. Antoniego Momidłowskiego z 1888 r.
Reklama lokalna
reklama

Jak czytamy na stronie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, ks. Antoni Momidłowski (1817-1901) był proboszczem Nienadówki przez 41 lat. Pasją księdza była medycyna. Chętnie pomagał innym, a jego sława jako wybitnego specjalisty w tej dziedzinie sięgała daleko poza granice rodzimej wsi. Ks. Antoni był także społecznikiem: wspierał ubogich, organizował zbiórki na rzecz najbardziej potrzebujących, zorganizował we wsi kółko rolnicze i szkołę koszykarstwa. Najbardziej uzdolnionych chłopców na własny koszt wysyłał do szkół rzemieślniczych.

reklama

- Odbiorcą swojej niewielkiej książeczki, powstałej w 1888 r., autor uczynił lud mierzący się z ubóstwem i chorobami. Odpowiedzią na jego potrzeby były porady obejmujące zagadnienia związane z pożywieniem, mieszkaniem i ubiorem. Pisał językiem prostym i zrozumiałym, przywoływał przysłowia i mądrości życiowe, odwoływał się też do swojego bogatego doświadczenia. Jednocześnie nie wahał się opowiedzieć o największych uchybieniach włościan: brudzie, braku higieny, alkoholizmie. Znalazł na nie kilka prostych recept, które są dziś świadectwem bezpowrotnie minionej epoki

- informują pracownicy kolbuszowskiego skansenu.

Jak podkreślają dalej, charakter źródła został w pełni zachowany, dzięki rzetelnemu opracowaniu dr. hab. Grzegorza Zamoyskiego, prof. Politechniki Rzeszowskiej. Autor spisał dzieło ks. Momidłowskiego słowo do słowa, w kwadratowych nawiasach umieszczając swoje komentarze i numery stron odnotowane w rękopisie. Aby w pełni oddać treść i styl pisarski autora oraz zobrazować Czytelnikowi epokę, w której żył, zachowano oryginalną pisownię, interpunkcję, formy gramatyczne i ortograficzne.

reklama

Publikację uzupełnia tekst dr Izabeli Wodzińskiej z kolbuszowskiego Muzeum oraz biogram ks. Momidłowskiego autorstwa dr. Bartosza Walickiego, kierownika Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Małopolskim.

Publikacja powstała we współpracy z Archiwum Państwowym w Rzeszowie. Książka do nabycia od 6 października w sklepie muzealnym MKL w Kolbuszowej. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama