Reklama

Julia Wlazło z Zespołu Szkół Agrotechniczo-Ekonomicznych w Weryni radzi jak dbać o monsterę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Julia Wlazło z Zespołu Szkół Agrotechniczo-Ekonomicznych w Weryni radzi jak dbać o monsterę - Zdjęcie główne

Julia ze szkoły w Weryni podpowiada, jak dbać o monsterę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PO GODZINACH To lubiana roślina, która zdobi niejedno wnętrze domu. Jak o nią dbać radzi czwartoklasistka Julia Wlazło z Zespołu Szkół Agrotechniczo-Ekonomicznych w Weryni.

Monstera, czyli monkey mask, to znana roślina z dziurami, popularna w naszych domach już od kilku lat. Nie jest trudna w uprawie, jednak czasem może sprawić kilka niespodzianek. Przede wszystkim jest to roślina pnąca, czyli można ją prowadzić tak, by zwisała albo tak, by się pięła po paliku lub innej podporze.

Jakie stanowisko?

Roślina ta naturalnie rośnie w poszyciu drzew, dlatego nie wymaga słonecznego stanowiska. Gorące słońce może jej liście pouszkadzać, dlatego najlepszym miejscem będzie wschodni lub zachodni parapet. Gdy roślina będzie się pięła, a nie zwisała – będzie wytwarzała większe liście. Monstera lubi wilgotne powietrze, dlatego śmiało można ją trzymać w łazienkach.

Jeżeli zraszamy monsterę i widzimy na liściach różne żółte plamy, to zaprzestajemy zraszania. By podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny, lepiej będzie postawić obok niej naczynie z wodą lub podstawić na podstawce z kamieniami.

Monstera lubi lekkie i przewiewne podłoże, dlatego najlepiej ją sadzić w mieszance ziemi kompostowej, z dodatkiem podłoża do storczyków, perlitu, piasku, żwirku. Zapewniamy jej takie podłoże, by woda szybko przelatywała przez doniczkę i nie kumulowała się w okolicach korzeni. Jeżeli roślina ma za dużo wody w doniczce, mogą pojawiać się problemy z liśćmi.

Kiedy podlewać?

Roślinę podlewamy wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie, a po włożeniu palca w głąb doniczki wyczujemy delikatną wilgoć. Podlewamy wodą miękką, przefiltrowaną, ale nigdy z kranu.

Nawozimy systematycznie w okresie od wiosny do października, co drugie podlewanie, połową zalecanej dawki podanej na opakowaniu. Zimą wystarczy ją nawozić co czwarte podlewanie połową dawki.

- Roślinę warto przycinać po to, by się zagęszczała. Cięcie wykonujemy na początku wiosny, a ucięte pędy ukorzeniamy, a następnie wsadzamy do doniczki. Cięcie robimy tuż za węzłem

- tłumaczy Julia z ZSA-E w Weryni. 

Monstera bardzo dobrze rośnie przy paliku kokosowym, liście są gęstsze, większe i mocniej się dziurawią.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy