Szafirki to rośliny cebulowe zimujące w gruncie, które kwitną wiosną, w drugiej połowie kwietnia i na początku maja osiągają ok. 15-20 cm wysokości. Ich intensywnie zabarwione szafirowo-niebieskie kwiatostany są niezwykle dekoracyjne. Rośliny są bardzo proste w uprawie, nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych i łatwo się rozmnażają.
Uprawa i wymagania
Szafirki z powodzeniem mogą rosnąć na każdym rodzaju gleby, z wyjątkiem suchej i jałowej. Stanowisko dla szafirków powinno być słoneczne. Można posadzić szafirki pod koronami drzew i krzewów, które zrzucają liście na zimę.
- Szafirki możemy sadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest posadzenie w ogrodzie lub w donicach cebul szafirków
- podpowiada Gabrysia.
Aby rośliny zakwitły na wiosnę, cebulki należy umieścić w ziemi już jesienią poprzedniego roku (najpóźniej w listopadzie). Umieszczamy je w podłożu na głębokości 5-8 cm, zachowując co najmniej 5 cm odległości pomiędzy nimi.
Drugą opcją jest zakup kwitnących już roślin w doniczkach i przesadzenie ich do ogrodu, skrzynek lub donic na balkonie czy tarasie. - Jednak ze względu na niskie temperatury najlepiej poczekać z tym do połowy kwietnia - radzi uczennica z profilu architektury krajobrazu.
Szafirki rosnące w gruncie w ogrodzie rzadko wymagają podlewania. Pamiętajmy, że cebulki szafirków są wrażliwe na nadmiar wody i zalane mogą po prostu zgnić. Z nawożeniem też nie należy przesadzać, poza dodatkiem kompostu przy sadzeniu szafirki właściwie nie potrzebują żadnego dodatkowego nawożenia.
Zastosowanie
Szafirki najpiękniej prezentują się w dużych grupach na trawnikach, rabatach czy w skrzynkach, znakomicie nadają się na obwódki przy ścieżkach i skalniaki. Na rabatach dobrze komponują się z innymi kwiatami cebulowymi, roślinami dwuletnimi oraz niskimi bylinami. Ładnie kontrastują z roślinami kwitnącymi na żółto, np. z omiegami, narcyzami czy smagliczką skalną.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.