reklama

Gabriela Skiba, uczennica z ZSA-E w Weryni, radzi, jak pielęgnować hiacynty

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZSA-E Werynia/pixabay.com

Gabriela Skiba, uczennica z ZSA-E w Weryni, radzi, jak pielęgnować hiacynty - Zdjęcie główne

Gabriela Skiba, uczennica z ZSA-E w Weryni, radzi, jak pielęgnować hiacynty | foto ZSA-E Werynia/pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PO GODZINACH Uczniowie z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni co tydzień będą dzielić się Czytelnikami Korso ogrodowymi tematami. Dzisiaj kilka zdań i hiacyncie. Jak pielęgnować ten kwiat, który zwiastuje wiosnę? O tym opowie Gabrysia Skiba.
reklama

- W naszej szkole na przedmiocie "Rośliny ozdobne w architekturze krajobrazu" poznajemy wiele roślin. Od jednorocznych, dwuletnich poprzez byliny, krzewy i drzewa - tłumaczy Gabrysia Skiba, uczennica z ZSA-E w Weryni.

- Na szczególną uwagę, moim zdaniem, zasługują rośliny cebulowe, które rozpoczynają sezon wiosenny w naszych ogrodach, gdyż po długich, często ponurych miesiącach zimy, cieszą oko pięknymi barwami. Należą do nich m.in. hiacynty, na których się dzisiaj skupimy - dodaje. 

Jak o nie dbać?

Hiacynty posiadają charakterystyczne, dzwonkowate kwiaty, które pojawiają się od kwietnia do maja, są zebrane w grona, mogą być czerwone, różowe, pomarańczowe, łososiowe, żółte, fioletowe, białe lub niebieskie. Lecz jak o nie dbać, żeby co roku równie ładnie rozkwitały?

- Stanowisko uprawy hiacyntów powinno być ciepłe i słoneczne, ewentualnie lekko ocienione, koniecznie osłonięte od wiatrów

- wyjaśnia Gabriela Skiba.

W słońcu hiacynty obficiej kwitną, a ich kwiatostany są zwarte i gęste, zaś w cieniu rośliny się wyciągają, a kwiatostany są jakby przerzedzone. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna, najlepiej próchnicza, o odczynie obojętnym.

Przed sadzeniem hiacyntów ziemię należy spulchnić i odchwaścić. W celu użyźnienia gleby można zastosować kompost, a wiosną, po rozpoczęciu wzrostu, można podać nawóz azotowy, np. saletrę amonową. W późniejszym okresie stosuje się nawozy wieloskładnikowe. Należy również pamiętać o nawadnianiu, szczególnie kiedy wiosna jest sucha.

Kiedy sadzić?

Cebule hiacyntów sadzi się w ogrodzie od września do października, na głębokość 2-3 razy większą niż wysokość cebul. W tej czynności pomocne są koszyczki do roślin cebulowych, które zapobiegają głodnym gryzoniom. Po przekwitnięciu czekamy, aż roślina zaschnie i następnie wykopujemy ją na sezon letni (czyli okres spoczynku cebul). 

- Możemy to zrobić już od czerwca i wtedy przechowujemy cebulki w ciemnym, chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu

- nadmienia Gabriela. 

Hiacynty mogą być też uprawiane w domu, w doniczce. Wówczas można pędzić cebule hiacyntów, aby zakwitły już w okresie zimowym lub zwiastowały nadejście wiosny.

Hiacynty zachwycają nie tylko swoim oryginalnym wyglądem, ale i zapachem. - Uważam, że nie może ich zabraknąć w żadnej wiosennej kompozycji w ogrodzie czy na balkonie - zaznacza nasza rozmówczyni. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama