reklama
reklama

Bajecznie kolorowa aglaonema. Jak o nią dbać? Wyjaśnia Julia Wlazło ze szkoły w Weryni

Opublikowano:
Autor:

Bajecznie kolorowa aglaonema. Jak o nią dbać? Wyjaśnia Julia Wlazło ze szkoły w Weryni - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PO GODZINACH- W Zespole Szkół Agrotechniczo-Ekonomicznyc w Weryni na kierunku architektury krajobrazu uczymy się o wielu różnych roślinach - mówi Julia Wlazło z 3 klasy. Tym razem bliżej przyjrzymy się aglaonemie. Jak o nią dbać, żeby zdobiła wnętrze domu?
reklama

Dla wielu ludzi liście roślin kojarzą się głównie z kolorem zielonym. Jest jednak sporo roślin, które ze swoją bogatszą paletą barw doskonale się prezentują. Jedną z takich roślin jest Aglaonema Spotted Star. Jak wygląda? I jak o nią dbać?

Jak wygląda?

- Odmiana Spotted Star ma liście wybarwione, w różowo-czerwone plamki, więc wymaga trochę więcej światła niż odmiany o zielonych liściach. Gdy będzie brakowało światła, to jej liście będą coraz mniejsze. 

Jakie stanowisko?

- Aglaonema lubi stanowiska jasne, widne o rozproszonym świetle, ale nigdy nie na bezpośrednim słońcu. Bardzo dobrze poradzi sobie też w ciemniejszych zakamarkach mieszkania. Najlepiej rośnie w ciepłych pomieszczeniach i lubi wilgotne powietrze.

reklama

Kiedy i jak podlewać?

-  Aglaonemę podlewamy wtedy, gdy podłoże w doniczce niemalże przeschnie. Podlewamy wodą miękką, przefiltrowaną, o temperaturze pokojowej.

Dlaczego rośliny nie wolno przesuszyć?

- Przy całkowitym przesuszeniu rośliny, jej dolne liście zaczną żółknąć, a ponieważ jest to roślina, która długo rośnie, wypuszcza mało liści w ciągu roku, to po wycięciu żółtych liści będziemy musieli długo czekać na to, by wyglądała tak dobrze jak wcześniej.

Jakiej wielkości doniczka i kiedy przesadzać?

 - Aglaonemę uprawiamy w małych doniczkach, by roślina skoncentrowała się bardziej na wytwarzaniu dużych liści niż na rozwoju systemu korzeniowego. Przesadzamy ją wtedy, gdy jej korzenie zaczną przerastać przez dziurki od odpływu doniczki. Zwykle roślinę tę przesadzamy co roku wraz z nadejściem wiosny w doniczki o rozmiar większe. Podłoże dla aglaonemy powinno być zasobne i dobrze przepuszczalne.

reklama

Czy zraszać aglaonemę?

- Zraszanie roślin bardzo często powoduje choroby grzybowe na liściach. Gdy roślinę zrosisz, i w ciągu dwóch, trzech godzin woda na liściach wyschnie, to śmiało zraszaj swoje rośliny. Jeżeli woda utrzymuje się na liściach dłużej niż pół dnia, to lepiej rośliny nie zraszać.

Jak, kiedy i czym nawozić?

- Od wiosny do jesieni roślinę warto nawozić co drugie, trzecie podlewanie nawozem płynnym dla roślin ozdobnych z liści połową zalecanej dawki. Możemy je nawozić nawozami do storczyków, wtedy wykorzystujemy pełną dawkę. 

Czy ucinać kwiat?

- Aglaonema kwitnie, ale jej kwiaty nie są zbyt urodziwe, na pewno ciekawe, w przypadku gdy zacznie wytwarzać pąk kwiatowy, to najlepiej go wyciąć, ponieważ osłabia roślinę.

reklama

Dlaczego liście aglaonemy żółkną?

 - Gdy liście aglaonemy żółkną, należy obejrzeć liście i sprawdzić, czy nie znajdują się na nich szkodniki takie jak przędziorki, czy wciornastki. Żółknięcie może być również spowodowane przesuszeniem lub przelaniem.

Czy jest trująca?

- Niestety roślina jest silnie trująca zarówno dla dzieci, jak i zwierząt. Z tego powodu należy trzymać ją poza ich zasięgiem. Z kolei wszystkie prace pielęgnacyjne przy roślinie najlepiej będzie wykonywać w rękawiczkach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama