reklama
reklama

Z Kupna do Rumunii. Kolejna wycieczka uczniów i nauczycieli do europejskiego kraju. - Piękne widoki i nowe znajomości - słyszymy od uczestników [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KULTURAUczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Kupnie uczestniczyli w kolejnej wycieczce po Europie w ramach programu Erasmus. Tym razem celem podróży była Rumunia. Był to czas nie tylko zwiedzania i rozrywki, ale również intensywnej nauki i pracy w zespołach.
reklama

Rumunia to państwo położone w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy m.in. z Węgrami, Serbią, Bułgarią, Ukrainą i Mołdawią. Kraj ma dostęp do Morza Czarnego. Stolicą i największym miastem jest Bukareszt.

To właśnie tam wybrało się kilkoro uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Kupnie. Wycieczka odbyła się w dniach od 19 do 25 marca. Jak wspominają ten czas jej uczestnicy? - Kocham to miejsce. Świetni ludzie. Piękne widoki. Nowe znajomości - takie wrażenia mieli uczniowie po powrocie.

Wycieczka odbyła się w ramach programu Erasmus. Celem projektu "Nie ma życia bez wody" jest uświadomienie młodzieży, że woda to skarb, bez którego nie mogłoby istnieć życie na Ziemi i dlatego należy o nią dbać i ją oszczędzać. 

reklama

Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, jak również zadania do wykonania. Erasmus to nie tylko czas na rozrywkę, ale przede wszystkim na naukę, pracę w zespołach i zdobywanie nowych doświadczeń. Wszystko zaczęło się w mieście Tasnad, miejscu hotelowego noclegu. To stamtąd codziennie rano grupa wyruszała po nowe widoki, przeżycia i dawkę wiedzy. We wsi Piscolt w Rumunii znajdowała się szkoła podstawowa.

- Zostaliśmy tam cudownie przyjęci. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie wraz z nami (gośćmi z Polski, Bułgarii i Włoch) pracowali wspólnie i wytrwale podczas tych kliku dni

- mówi w rozmowie z nami Ewa Tyburczy-Zagroba, nauczycielka z Kupna.

reklama

Podczas pobytu w szkole w trakcie zajęć, w grupach międzynarodowych, uczniowie przeprowadzili kilka zadań projektowych, terenowych czy quizów. Grupa z Kupna uczestniczyła też w debacie na temat wody i problemów współczesnego świata z udziałem zaproszonych gości z rumuńskich instytutów.

- Ponadto delektowaliśmy się smakami regionalnych potraw, a także uczyliśmy się lokalnych tańców na zorganizowanej imprezie integracyjnej

- dodała pedagog.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję również zwiedzić:

  • Pestera Ursilor (Bear s Cave) - odkryta w 1975 roku jaskinia w okręgu Bihor. Jaskinia składa się z dwóch poziomów, jednak dolny stanowi ścisły rezerwat i jest zamknięty dla turystów. W grocie panuje stała temperatura około 10 stopni.  Nazwa pochodzi od kości niedźwiedzi jaskiniowych. Według przeprowadzonych badań, 15 tys. lat temu jaskinię zamieszkiwało około 140 niedźwiedzi, lecz doszło do zawalenia się jej części. Zwierzęta z głodu zaczęły wzajemnie się zjadać, aż w końcu pozostały tylko po nich kości.
  • Oradea - stolica krainy historycznej Kriszana. Oradea należy do najlepiej rozwiniętych miast w Rumunii. - Podczas krótkiego spaceru dostrzegliśmy podobieństwo do naszego polskiego Krakowa - mówili uczniowie i dodali: - Bardzo ciekawym doświadczeniem była możliwość wejścia do ujęcia wody w Satu Mare i wysłuchania wielu informacji dotyczących pochodzenia wód, składników mineralnych, konieczności oczyszczenia wody z dużych ilości m.in. żelaza.
  • Odoreu eco tourist area - to obszar kilku hektarów przeznaczonych na ekoturystykę. Zaplanowano tu na bazie stawów: trasy piesze, rowerowe oraz miejsca, gdzie całkiem ekologicznie - tradycyjnymi metodami mają być prowadzone prace polowe i gospodarskie.
  • Seva Sana - to mała rodzinna manufaktura, po której oprowadziła sama właścicielka, zajmująca się wyrabianiem herbat ziołowych, olejków zapachowych i kremów tradycyjnymi metodami.
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama