reklama
reklama

Sołectwo Kupno z lotu ptaka robi wrażenie. Czy wiesz jakie były pierwsze nazwiska we wsi? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIAUrząd Miejski w Kolbuszowej opublikowało na swojej stronie internetowej podniebne ujęcia sołectwa Kupno. Zobacz jak wygląda wieś z lotu ptaka. Poznaj też kilka historycznych faktów.
reklama

Sołectwo Kupno leży w powiecie kolbuszowskim, w gminie Kolbuszowa. Wieś podzielona jest na dwa rejony Majdan i Zagrody. Stan liczby ludności wynosi 1 526 osoby (dane z 2020 roku). W Kupnie znajduje się parafia św. Jana Chrzciciela, należąca do dekanatu Kolbuszowa Wschód, diecezja rzeszowska. 

W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Kupno. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego. 

- Najstarsze wzmianki o wsi Kupno można spotkać w księgach parafii Kolbuszowa. W 1640 roku od kwietnia do grudnia urodziło się 12 dzieci, w tym 9 chłopców i 3 dziewczynki, zaś w roku następnym (1641) – urodziło się 20 dzieci. Pierwsze nazwiska mieszkańców wsi to m.in. Kaczorek, Gołobczyk, Bartkowic, Przywara, Niezgodka, Pastuła, Węgrzyn, Kozieł, Miazga, Sufnar, Kołodziejczyk, Wróbel, Zuber, Rzepka, Ród


- czytamy na stornie szkoły podstawowej w Kupnie. Ze sprawozdania Rady Gminy Kupno z 1867 roku wynika, że wieś posiadała następujący majątek: kapitał serwitutowy, budynek szkolny, spichlerz, pastwisko gminne o powierzchni 44 mórg 729 sążni. W następnych latach (1867–1881) gmina na pastwisku pozwoliła ubogim włościanom wystawić 21 budynków mieszkalnych, z których płacili czynsz. Gmina Kupno w tym okresie miała 2 182 mórg 140 sążni i 1527 mieszkańców.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama